Jak využít Nat z celeru?
Q:Co lze dělat s celerovou natí A:Celerovou natí lze přidávat do polévek, salátů a omáček, nebo ji můžete použít jako ingredienci do smoothie a šťáv. Také ji lze použít jako ozdobu na různé pokrmy nebo ji jednoduše žvýkat na zlepšení trávení.Natrhané lístky nekrájíme, ale volně je vsypeme do sáčku na zmrazování ovoce či zeleniny a necháme jim tam více prostoru. Nesesypeme je na jednu hromádku, ale snažíme se je mírně zmáčknout na „placato“ a vymáčknout ze sáčku vzduch. Sáček zabezpečíme kolíčkem na prádlo, aby šel pak snadno a rychle rozdělat.Celerová a petrželová nať

Natě celeru a petržele se uchovávají běžně. Lze je nasušit, zamrazit, udělat z nich pesto. Pokud je však chceme uchovávat čerstvé, pak oddělíme od kořenové části, dobře umyjeme a dáme do lednice do sítka, které umístíme do hrnce. Tam se mi to osvědčilo nejlépe.

Co se dá udělat z celeru : Dá se z něj udělat pyré, použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schováte do karbanátků. Možná by vás ani nenapadlo, že z celeru můžete upéct třeba sušenky a pochutnat si na něm k odpolední kávě. Celer má nasládlou chuť, proto se dobře kombinuje s ovocnou chutí v salátech.

Co s listy od celeru

Celerovou nať i s listy můžete ihned zpracovat do vývaru. Listy můžete i usušit a stonky zase nakrájet a zmrazit jako základ na polévku.

Jak dlouho pít šťávu z řapíkatého celeru : Detoxikační účinek. Pro vysoký obsah vitamínů a minerálů je celer považován také za významný detoxikační prostředek, který důkladně očistí tělo od nežádoucích látek a pomůže nastartovat metabolismus. Během detoxikační kúry byste měli pít celerovou šťávu po dobu 10 dnů.

Do vkládací nádoby vložte celý celer, zapněte odšťavňovač a za pomocí přítlaku bezpečně odšťavníte celý celer. Odšťavněnou šťávu z celeru nalijte do skleničky a vypijte :). Na odšťavňovači uvolněte rameno s bezpečnostním zámkem a všechny odnímatelné součásti důkladně opláchněte pod tekoucí vodou.

Celer – na mrazení je velmi vhodný, neztrácí konzistenci ani chuť. Oloupaný celer nakrájejte na vhodně velké kusy a blanšírujte je zhruba tři minuty. Poté je vhodné ho zakápnout citronovou šťávou, aby si uchoval barvu. Po rozmrazení ho můžete použít na jakoukoliv tepelnou úpravu, hodí se na vaření i pečení.

Jak uchovat celer v lednici

Mrkev, petržel, červená řepa, celer, křen nebo ředkve – obecně kořenová zelenina – vyžadují chlad a relativně vyšší vlhkost vzduchu. Odřízněte zelené natě, které by jinak odsávaly vlhkost, a kořen uskladněte v prodyšném sáčku ve spodní přihrádce lednice.Očištěný celer nakrájíme na kostičky a na másle dusíme doměkka. Zasypeme moukou a necháme zežloutnout. Zalijeme vývarem, přidáme víno, cukr, nastrouhanou pomerančovou kůru a čerstvě umletý pepř a omáčku povaříme. Rozmixujeme ponorným mixérem, přecedíme.Celer je poměrně hodně náročný na živiny (z mikroelementů na bór) a obsah vápna v půdě. Během vegetace je ho potřeba přihnojovat dusíkem nebo i vícesložkovým hnojivem (např. hnojivem na kořenové zeleniny). Po celou vegetaci a zejména v závěru při nárůstu bulev vyžaduje dostatek vláhy.

Aktuality

Rostlina Prospěšní sousedé
Celer rajčata pór mrkev fazole květák kapusta
Cibule rajčata pór salát jahody
Česnek rajčata salát řepa jahody šalvěj heřmánek
Fazole ředkvičky okurky mrkev květák saturejka rozmarýn Keříčkové fazole se kamarádí s bramborami a popínavé s kukuřicí

Co z řapíkatého celeru : Kousky syrového řapíkatého celeru lze namáčet do dipů a pomazánek, přidat ho do zeleninového salátu nebo smoothie (i smoothie na podporu hubnutí). Lze z něj vyrobit i pesto: rozmixujete ho s česnekem, olejem a třeba vlašskými ořechy.

Na co pomaha Celerova šťáva : Desinfekční účinek

Celer se může pochlubit významnými desinfekčními účinky, které se projeví nejvíce při chronických zánětech a onemocnění horních cest dýchacích. Pití celerové šťávy se doporučuje zvláště při nemoci. Celerové silice totiž urychlují rozpouštění hlenu a pomáhají desinfikovat sliznice plné bakterií.

Na co je dobrá celerová šťáva

Celerová šťáva je pro naše tělo úžasně přínosná. Mimo jiné dokáže čistit a detoxikovat játra, má antiseptické účinky na streptokokové infekce, omezuje nadýmání, stabilizuje krevní tlak a například i pomáhá s léčbou ekzémů.

Celerová šťáva je pro naše tělo úžasně přínosná. Mimo jiné dokáže čistit a detoxikovat játra, má antiseptické účinky na streptokokové infekce, omezuje nadýmání, stabilizuje krevní tlak a například i pomáhá s léčbou ekzémů.Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů je ideálním detoxikačním nástrojem. Vyčistí tělo od nežádoucích látek a nastartuje metabolismus, díky čemuž můžete i zhubnout! V případě detoxikace je vhodné pít celerovou šťávu každý den ráno nalačno po dobu 10 dní.

Jak zpracovat celer na zimu : Odpověď: Pokud nemáte sklep, můžete celer skladovat i v pařeništi. Bulvy celeru naskládejte na zem a před mrazíky je přikryjte netkanou textilií a dalšími izolačními vrstvami. Tímto způsobem můžete celer uchovávat na chladném a tmavém místě.