Máte-li dostatek mušlí, můžete si z nich vyrobit závěs nebo například závěsný kryt na lampu či lustr nebo jen visací dekoraci na stěnu. Použijte provázek, ideální je jutový nebo lýkový, protože jsou přírodní a k mušlím se hodí nejlépe. Máte-li to štěstí, můžete sehnat i kousek rybářské sítě.Nejběžnější způsob vyčištění ulity je – vložit ji do studené vody a pomalu uvést do varu a chvíli povařit, opět délka varu záleží na velikosti lastury. Mušli necháme ve vodě tak dlouho dokud nevychladne, aby náhlou změnou teploty ulita nepopraskala. Poté se maso pomocí drátu pomalu vytáčením vytáhne.Tyto mušle navlečete na vlasec nebo provázek, ideálně přírodní. Pokud se vám nedaří vyvrtat dírky, je možné je i přilepit na provázek. Jednotlivé provázky se potom přiváží k dřevěné liště nebo delšímu klacku. Závěs bude vypadat výborně v okně stejně jako na stěně.
Čím vrtat mušle : Vyzkoušejte sem pověsit volnou síťovinu, na kterou připevníte mušle, kamínky nebo jiné přírodniny v nepravidelném vzoru. Skvěle vypadá i obrázek s mořskou tématikou, oblepený na rámečku mušlemi.
Co je uvnitř mušle
Lastura (laicky škeble či mušle, odborně valva) je dvoudílná schránka mlžů. Lastura je tvořena především uhličitanem vápenatým ve formě krystalků minerálu aragonitu spojeného bílkovinným tmelem conchiolinem. Lastury mají různý tvar, zakulacení, barvu i velikost a jsou důležitým determinačním znakem určování mlžů.
Jak udělat zvonkohru z mušlí : Na zvonkohru se báječně hodí mušličky s dírkou. Budete jich potřebovat ovšem minimálně dvacet, abyste vytvořili čtyři až pět navázaných provázků. Dospod každého umístěte nejtěžší mušli jako závaží. Provázky upevněte k silnějšímu klacíku a zavěste na terasu či do okna.
Čištění mušlí není tak složité!
- Ponořte slávky do mísy se studenou vodou a přidejte dobrou dávku soli.
- Odstraňte slávky, jejichž skořápky zůstávají otevřené, i když na ně klepnete.
- Poškrábejte slávky jeden po druhém a odstraňte nečistoty, které jsou k nim připojeny.
- Opláchněte slávky znovu.
Hned od počátku, kdy získáte první mušle rozdělte si je do krabiček, případně jen provizorně do uzavíratelných sáčků. Chcete-li mít mušle vystavené, stačí na ně nalepit docela malý štítek s evidenčním číslem, pod kterým do sešitu napíšete veškeré indicie o každé mušli.
Jak si udělat zvonkohru z mušlí
Na zvonkohru se báječně hodí mušličky s dírkou. Budete jich potřebovat ovšem minimálně dvacet, abyste vytvořili čtyři až pět navázaných provázků. Dospod každého umístěte nejtěžší mušli jako závaží. Provázky upevněte k silnějšímu klacíku a zavěste na terasu či do okna.V případě že potřebujete závěsy zatahovat, a není nutné úplné zatemnění, vyberte si látky, které nejsou průhledné a mají dostatečnou gramáž. To splní například naše látka Oxford, nebo Dorádo. Upřednostňujete přírodní materiály, použijte klasickou bavlnu.Jelikož elektrická vrtačka je těžká a je tu velká pravděpodobnost, že by se mušle vrtáním rozbily. Pokud nemáte ruční vrtačku, stačí vzít do ruky vrták s průměrem 1 mm a dírku vyvrtat jen pomocí něj. Na mušli si naznačte místo, kde bude dírka a následně se pusťte do vrtání.
Vrtání kamenů
Vrtáme diamantovými vrtáky, s vodním chlazením uvnitř vrtáku. Můžeme vrtat průměry výjimečně (0,7 – 0,8 – 1,0 mm) a standardně 1,2 – 1,3 – 1,4 – 1,5 – 1,6 – 1,7 – 1,8 – 2,0 – 2,2 – 2,5 – 2,6 – 3,0 – 3,5 – 4,0 – 4,3 – 5,0 – 5,3 – 5,6 mm.
Jak jíst mušle svatého Jakuba : Velmi lahodnou chuť mají svatojakubské hřebenatky smažené na másle, konzumují se také syrovém stavu. Výborné jsou i grilované a často se podávají gratinované ve vypouklé lastuře. Při přípravě je důležité dodržet krátkou dobu tepelné úpravy, jinak maso svatojakubek bude tuhé.
Odkud se nesmi vozit mušle : Pozor si dávejte taky na mušle – mušle zév do EU dovézt můžete (v omezeném množství), vyvézt je ale zakazují např. Filipíny. Z Indie se mnoho turistů chlubilo šálou shahtoosh, vyrobenou z vlny vzácné tibetské antilopy – její chov na vlnu je ilegální a už pořízením tohoto výrobku porušujete indickou legislativu.
Jak si vyrobit zvonkohru
Diamantovým řezákem na sklo vyznačíme na spodku láhve kružnici. Tu následně důkladně obmotáme bavlněným provázkem namočeným do tekutého podpalovače. Nasáknutý provázek zahříváme nad hořící svíčkou, až sklo praskne. Nahřátou láhev ponoříme do ledové vody, kde se požadovaný kus oddělí.
Na stůl by měly přijít v misce s trochou vývaru, neměly by v něm plavat. Z misky se nabírají buď rukama, nebo lžíci či kleštičkami na talíř. Vnitřek otevřené mušle můžete vybrat vidličkou anebo rukou, ale nejstylovější je použít jinou mušli jako kleštičky.Nepřístupné slávky
A pokud je pootevřená, zkuste na ni poklepat: pohne-li se, žije. Nepohne Už na talíř nepatří. Před tím, než čerstvé slávky vhodíte do hrnce či na pánev, je dobře properte, aby se zbavily písku, a oberte zbytky řas.
Odkud se nesmi vozit musle : Pozor si dávejte taky na mušle – mušle zév do EU dovézt můžete (v omezeném množství), vyvézt je ale zakazují např. Filipíny. Z Indie se mnoho turistů chlubilo šálou shahtoosh, vyrobenou z vlny vzácné tibetské antilopy – její chov na vlnu je ilegální a už pořízením tohoto výrobku porušujete indickou legislativu.