Jak vytvořit omítku?
Bez čeho se při omítání neobejdete:

  1. Zednická lžíce.
  2. Omítka.
  3. Zednická naběračka.
  4. Dřevěné prkno.
  5. Zednická skoba.
  6. Hliníková lať
  7. Kolečko.
  8. Vodováha.

Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).Poměr může být 3-5:3:1, tedy 3–5 lopat písku, 3 lopaty vápna a lopata cementu. Množství vody pro namíchání jádrové omítky volte dle konzistence směsi tak, aby směs byla dobře zpracovatelná. Množství vody se liší v závislosti na nasycení písku vodou.

Jak pripravit zeď na omítku : Stěnu v místě značení předem navlhčete tlakovým postřikovačem. Poté namíchejte maltu na rohové lišty podle návodu na obalu. Naneste několik hrudek malty na stěnu ve vzdálenostech 30 až 40 cm. Poté zatlačte profily do hrudek malty a vyrovnejte je svisle pomocí vodováhy.

Kolik stojí m2 omítky

Samotné omítání bez materiálu pomocí omítacího stroje se pohybuje od 50 Kč do 100 Kč za metr čtvereční dle firmy. Pokud si firma doveze sama materiál cena omítání je od 200 Kč do 300 Kč za metr čtvereční dle použitého typu materiálu.

Jak udělat doma omítku : Základní poměr je tento: 6 dílů písku, 3 díly vápna a 1 díl cementu. Voda se dolévá podle potřeby tak, aby měla omítka konzistenci krupicové kaše. Je to trochu laborování. Čím více přidáte cementu, tím bude omítka tvrdší, naopak přidáním vápna bude omítka vzdušnější a lépe se vám bude nahazovat.

Cena jádrové omítky (materiál + práce) bez DPH

Cena jádrové omítky na stěnu včetně materiálu se pohybuje od 360 Kč/m2. Cena jádrové omítky na strop včetně materiálu se pohybuje od 470 Kč/m2.

Nanášejte vždy jen slabou vrstvu a nabírejte jen malé množství, protože jinak by vám štuk padal na zem. Postupujte tak, že štuk nejdříve vtlačujte do stropu a poté uhlazujte. Ovšem opatrně, aby se vám netrhal. Štuk nechte zavadnout a stejně natáhněte druhou vrstvu, která půjde mnohem lépe.

Kolik písku na omítku

Skladba omítky

Míchá se obvykle v poměru 1 díl vápna a 3 díly písku. Vápenocementová malta na omítání je méně prodyšná, je tvrdší, pevnější a více odolná, ale nehodí se na vlhké zdivo. Míchá se v poměru 1 lopata hašeného vápna, 1 lopata cementu a 3–5 lopat písku.Vyhlazení štuku pomocí filcového hladítka

Do vyhlazování štukové omítky se pusťte až ve chvíli, kdy trochu zaschne, přestane lepit a zesvětlá. Pak je ideální chvíle pustit se do vymývání pomocí filcového hladítka. Filc namočte do vody a velkými kruhovými pohyby materiál rozmývejte po stropu i stěnách.Doporučená tloušťka vrstvy: 2,5 mm. Spotřeba při doporučené vrstvě: cca 3,3 kg / m2. Vydatnost – plocha omítnutá při doporučené vrstvě: cca 9,2 m2 / pytel 25 kg.

Pokud si zvolíte hladkou fasádní omítku, kterou budete nanášet přímo na zeď, vyjde vás jádrová omítka na 70-120,-Kč/m2 (dle tloušťky jádrové omítky), štuk pak na 10-25,-Kč/m2 a nátěrová barva zhruba 45–120,-Kč/m2.

Jaký je rozdíl mezi štukem a omítkou : Zatímco jádrová omítka je shodná s omítkou pro interiérové použití, štuková vrstva obsahuje vysoký podíl cementu a hrubší zrnitost použitého písku. Mimo tyto minerální omítky existují především pro finální úpravu zateplovacích systémů omítky dodávané v pastovité formě, kde pojivem jsou akryláty nebo silikony.

Kolik stojí 1m omítky : Samotné omítání bez materiálu pomocí omítacího stroje se pohybuje od 50 Kč do 100 Kč za metr čtvereční dle firmy. Pokud si firma doveze sama materiál cena omítání je od 200 Kč do 300 Kč za metr čtvereční dle použitého typu materiálu.

Jak dlouho vydrží omítka

Výrobci uvádějí až 30 let, zatímco u silikátových je životnost odhadovaná na 20 let a akrylátové vydrží pouhých 15,“ popisuje Martina Spurná další z druhů fasádní omítky, který patří mezi ty nejméně náročné na údržbu. „Silikonové nátěry je možné použít na téměř jakýkoli materiál a mají vysokou vodoodpudivou schopnost.

Postup při nanášení štuku

Nechte první vrstvu trochu zaschnout a až omítka přestane lepit, naneste vrstvu druhou a dejte si pozor na všechny nerovnosti. Jakmile začne štuk na některých místech schnout a světlat, rozmyjte ho. Molitanový filc na hladítku namočte ve vodě a hlaďte s ním povrch stěny ve velkých kruzích.Můžete čímkoliv, třeba i vrtačkou. Štuk máte připravený, jde se na to. Pomocí ocelového hladítka rovnoměrně natáhněte 2 – 3 mm silnou vrstvu. Ta musí před dalším nátěrem zaschnout.

Jaké vápno do omítky : Hašené vápno se používá jako pojivo do omítek a malt a vápenec zase jako plnivo. Pálené vápno, hašené vodou vytvoří tzv. vápennou kaši, která reakcí s oxidem uhličitým vytvoří pevnou porézní strukturu. Protože vápenný hydrát vytvrzuje reakcí s oxidem uhličitým ze vzduchu, nazývá se vzdušné vápno.