Jak vytvořit louku?
Jak říká pan Bradna, louku vždy zakládáme do čisté půdy. Semena nelze vysít například přímo na trávník či na dosavadní louku. Pročištěnou půdu prokypříme a uhladíme hráběmi. Semena patří do hloubky 0,5 cm a na jeden metr čtvereční jich náleží 1 až 2 gramy.Pokud se chystáte založit větší louku a ne jen ostrůvky, budete na to potřebovat čistou půdu, kde ideálně nic neroste. Zakoupené luční osivo je dobré pro výsev smíchat s jemným pískem. Lépe se vám pak bude směs semínek na plochu dávkovat. 10 g semínek vám stačí na cca 5 metrů čtverečních.Květnatou louku sekáme nejlépe lištovou nebo bubnovou travní sekačkou nebo kosou na výšku minimálně 4-5 cm nad povrchem půdy. Mulčování je nepřípustné – snižuje druhovou pestrost. První seč květnaté louky provádíme do 1/2 června, druhou seč pak v září. Kosíme 1-3 x za rok.

Jak založit motýlí louku : „Založení takové louky není vůbec složité, stačí osivo,“ prozradil Vícha. A nebo přestat sekat a počkat až vítr a ptáci přinesou z okolí semínka. To je však na desetiletí. Směs pro květnaté louky se skládá z několika desítek druhů trav a lučních květin.

Jaká může být louka

Přirozené louky

Pobřežní louka nebo slanisko (ve vnitrozemí) – růst dřevin omezen vysokou salinitou půdy. Zaplavovaná louka – růst dřevin omezen vysokou vlhkostí půdy nebo pravidelnými záplavami. Step (prérie, celina, pampa) – oblasti s nízkými srážkami nebo pravidelnými požáry.

Jak sekat louku : Ideální je louky sekat kosou, ale i zemědělská technika vyhoví. „Jen se nesmí sekat nízko, protože se mohou porušit srdíčka rostlinek. Ideální výška sekání jsou tři až čtyři centimetry… K dispozici jsou dnes také všechny různé rotační a žací lišty.

První rok se doporučuje sečení při výšce porostu 20-30 cm (až 4 krát ročně). Druhý rok sečeme 2-3 krát ročně a porost se postupně zahušťuje, sečení může být už na výšku jen 5 cm. Třetí rok by měla být louka už v plné kráse, sečeme 1-3 krát ročně.

Ledek vápenatý obsahuje jako hlavní složku dusík. Vhodný pro všechny plodiny a kultury (ovoce, zelenina, okrasné rostliny) s výjimkou rostlin kyselomilných, jako jsou azalky, rododendrony, brusinky, kanadské borůvky a jiné. Velice vhodný je na hnojení všech druhů trávníků.

Jak se starat o louku

Jak se starat o louku

První rok se doporučuje sečení při výšce porostu 20-30 cm (až 4 krát ročně). Druhý rok sečeme 2-3 krát ročně a porost se postupně zahušťuje, sečení může být už na výšku jen 5 cm. Třetí rok by měla být louka už v plné kráse, sečeme 1-3 krát ročně.Květinové louky nesmíme sekat příliš často.

Sekají se teprve tehdy, až se větší část květin a byliny vysemení. Sekají se dvakrát ročně (koncem června a na podzim). U chudších luk na suchých stanovištích stačí mnohdy jedna seč na podzim. Při sekání louky bychom měli postupovat po etapách.Zákon v § 18 odst. 5 stavebního zákona jasně říká, že až na výjimky se v nezastavěném území stavět nesmí. Respektive povoleny jsou pouze stavby, které svým účelem souvisí s využitím a péčí o krajinu (stavby pro zemědělství [1], lesnictví, ochranu přírody, účelové komunikace apod.).

Většinu České republiky by pokrýval les a pouze na několika místech by se vyskytovaly přirozené travní porosty neboli primární bezlesí např. stepi, rašeliniště. Potřeba získat více krmiva pro domácí zvířata vedla k vytvoření velkého množství luk, takzvaného sekundárního bezlesí. Louky vznikaly v různých typech krajin.

Kdy se má sekat louka : „První sekejte, když louka teprve začíná kvést, tedy na začátku května, protože znova rychle vykvete. Další seč této části udělejte na podzim. Druhou část posekejte v době, kdy odkvétají kopretiny a ona obrazí na konci srpna, pak ji posekejte podruhé.

Jak často kosit louku : Kosit louku můžeme v různou dobu od jara do podzimu, záleží na tom, čeho chceme dosáhnout. Kosit můžeme ke konci května, v době kdy tráva už vyrostla, ale ještě se nevysemenila. V té době ji vezmeme nejvíce živin a prostor louky se uvolní pro byliny, které kvetou později.

Kolik NPK na trávník

Doporučená dávka je 25-30g/m2. Aplikujte pouze při nízkém porostu cca 2-3 dny po seči. Důkladně trávník zalijte. První aplikace by měla být na jaře, další 2 až 3 v průběhu vegetace v závislosti na podmínkách.

První hnojení se doporučuje na jaře v dubnu, za ním by měla následovat aplikace hnojiva v červnu, potom v září a naposledy na konci října. První hnojení by mělo obsáhnout asi čtvrtinu celkové roční dávky, totéž množství v červnu, během září je třeba dodat asi 35 % celkového množství a nejméně na konci října.Louky jako polopřirozená náhradní vegetace. V českých podmínkách je naprostá většina luk náhradní, druhotnou vegetací vzniklou odstraněním původních lesů a uměle udržovanou pravidelným sekáním nebo pastvou.

Kdy se vysévá louka : U zakládání louky musíme být trpěliví. Louka se v plné kráse projeví druhým až třetím rokem. Pokud si koupíme louku s příměsí letniček, je termín výsevu nejlepší na jaře (od dubna do konce května). Směs bez přímesí letniček můžeme vysít na podzim (konec září a říjen).