Jak vytvořit bylinkovou spirálu?
Je to záhon stočený do spirály, kde v dolní části mají místo bylinky, které se více rozpínají a vytvářejí mohutné kompaktní tvary nebo vyrůstají do výšky. V místě stočení, se vytváří stín a to je místo pro bylinky, které mají rády částečný stín.Bylinkovou zahrádku je velmi výhodné umístit blízko zeleninové, protože mnohé aromatické byliny odpuzují mšice a další škůdce. Bylinky mohou záhonky se zeleninou také přímo lemovat. Zrovna tak chrání okrasné rostliny. Osvědčená je například kombinace růží a levandulí, jež se skvěle doplňují i vzhledem a vůní.Základní zásady při zakládání bylinkového záhonu

Zásadně vybíráme slunné stanoviště, většině bylinek se nejvíce daří na slunci. Stanoviště by též mělo být co nejblíže domu, abyste to pro své bylinky neměli daleko. Volte stanoviště raději závětrné, nejlépe u stěny domu, která se slunečním zářením zahřívá.

Kdy sázet bylinky na zahradě : Jak bylinky sázet

Mladé rostlinky lze vysazovat ven nejdříve na konci dubna nebo začátkem května. Hlavně středomořské bylinky většinou nejsou mrazuvzdorné a mohly by v chladné noci omrznout. Bylinkám můžete do půdy přidat speciální substrát pro bylinky nebo humus.

Jak založit bylinkovou skalku

Jedním ze způsobů je možnost vysazovat bylinky mezi zeleninové záhony, výhodou tohoto způsobu je, že bylinková vůně působí jako odpuzovač škůdců. Druhou možností je vytváření přímo vlastního zákoutí. Lze vytvořit krásnou bylinkovou skalku z kamenů nebo využití starých tvárnic, které lze libovolně poskládat.

Jaké bylinky k sobě do truhlíku : Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku

K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.

Mezi bylinky, které preferují sucho a plno slunce, patří tymián, šalvěj, rozmarýn, oregano, estragon a bazalka. Tyto bylinky můžete pěstovat vedle sebe bez obav. Mají podobné nároky na pěstování a skvěle se doplňují jak ve vůni, tak v použití v kuchyni.

Ideální počasí a vhodné roční období Nenechte se omezovat! Je pravda, že úplně nejlepší čas na zakládání nových záhonů je na jaře, kdy půda už rozmrzla, ale zároveň ještě nevyrostla vysoká tráva nebo plevel. Vlhká půda se dobře kypří a malé rostlinky, které se stihly objevit, zvládnete jednoduše vytáhnout.

Které byliny se nesmí kombinovat

Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.Dále můžete z bylinek pěstovat rozmarýn, pažitku, libeček, meduňku, šalvěj, tymián, majoránku, plocholistou petržel, pelyněk, naťovou kadeřávku nebo oregano. Všechny tyto rostlinky můžete pěstovat na venkovním záhonu nebo v květináči. V interiéru můžete pěstovat mátu, bazalku nebo rozmarýn.Pro zakládání skalky je lepší podzim, protože navršená zemina a kameny si přes zimu sednou, a vy můžete s prvními jarními paprsky vysazovat skalničky a alpinky. Ale chybu neuděláte, ani když se do nového projektu pustíte na jaře.

S čím kombinovat muškáty

Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.

Co v dubnu do truhlíku : Od druhé poloviny dubna můžete přímo do záhonu vysévat ředkvičky, kopr, hrách, bob, ředkev, mrkev, řepu, libeček, celer, petržel či pastinák. Tip pro případ malé zahrádky: Nemáte-li dostatek prostoru na záhonech, můžete si kopr (jakož i další bylinky) vypěstovat i v květináči či truhlíku.

Co dát na dno vyvýšeného záhonu : Na dno vyvýšeného záhonu patří největší a nejhrubší materiál, který slouží jako drenáž. Přibližně do spodní třetiny objemu proto naskládejte větve či trouchnivějící klády – začněte těmi nejsilnějšími a postupně přidávejte menší a slabší.

Jakou zeminu na záhon

Záhony, na kterých budete pěstovat zeleninu, potřebují hlubokou hlinitopísčitou půdu, která dokáže zadržet vodu, zároveň je však propustná. Pokud máte na zahradě těžkou půdu s vysokým obsahem jílu, pomůže přidání hrubého písku a štěrku. Písčitou zeminu obohatí listovka, dřevěná drť, piliny, poslouží i zelené hnojení.

Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku

K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.Mezi bylinky, které preferují sucho a plno slunce, patří tymián, šalvěj, rozmarýn, oregano, estragon a bazalka. Tyto bylinky můžete pěstovat vedle sebe bez obav. Mají podobné nároky na pěstování a skvěle se doplňují jak ve vůni, tak v použití v kuchyni.

Jak si vytvořit skalku : Základem skalky je dvacet až padesát centimetrů silná vrstva drenáže (skalničky potřebují dobrý odtok vody). Použít můžete štěrk, drtě, drobné kameny, keramzit i stavební suť, pokud je skalka ze zásadité horniny. Kameny musí alespoň třetinou pevně kotvit v zemi a měly by být položené na šířku.