Jak vytvářet faktury?

  1. iDoklad.cz. Prvním nástrojem pro vystavování faktur je iDoklad.cz.
  2. iÚčto.cz. iÚčto.cz taktéž představuje jednoduché řešení vaší fakturace.
  3. Súčto.cz. Dalším šikovným nástrojem pro vytváření faktur je Súčto.cz.
  4. Vyfakturuj.cz. Vyfakturuj.cz je velmi komplexní nástroj.
  5. mPohoda.
  6. Fakturoid.cz.
  7. sInvoices.

Je tedy nutné uvést: identifikaci odběratele a dodavatele, označení faktury a její číslo, jednotlivé fakturované položky včetně jejich počtu a ceny, způsob úhrady, datum vystavení a splatnosti. Lze rovněž doplnit některé dobrovolné údaje, jakými jsou například variabilní symbol platby, razítko a podpis dodavatele.Náležitosti faktury

  • číslo faktury,
  • datum vystavení (případně i datum uskutečnění účetního případu, pokud se liší),
  • název Vaší firmy (u OSVČ jméno a příjmení) a adresa sídla,
  • Vaše IČO,
  • údaje o odběrateli (název, sídlo, IČO, eventuálně i DIČ),
  • položky faktury,

Kde vystavovat faktury zdarma : Software zdarma: šetřete čas při vystavování faktur

  1. Súčto.cz – freeware 60 dokladů
  2. Fakturoid.cz – freeware pro pět odběratelů
  3. Billapp.cz – freeware.
  4. Idoklad.cz – freeware pro pět odběratelů
  5. Fakturaonline.cz – týden zdarma.
  6. Vyfakturuj.cz – freeware pro pět odběratelů
  7. Fakturyonline.eu – freeware.
  8. Profit 2017 – freeware.

Jaký program na faktury

Některé fakturační programy můžete zdarma použít do určitého množství faktur (Súčto.cz), jiné jsou bezplatné jen po určité období (Superfaktura.cz), nebo v nich můžete fakturu vystavit pouze určitému množství odběratelů (Fakturoid.cz, iDoklad.cz).

Jak vystavit fakturu bez programu : V on-line fakturační službě – pokud jste drobný živnostník jako v našem příkladu, nebudete potřebovat účetní program. Nejvhodnějším řešením je pro vás vystavování faktur v on-line fakturační službě. Pro plátce i neplátce DPH je vhodným fakturačním programem například iDoklad.

Co na faktuře být nesmí

  1. Klamavé údaje. Žádný údaj na faktuře nesmí vyvolávat tzv.
  2. Formulace „daňový doklad“, pokud jste neplátce DPH. Jako neplátce DPH byste neměli na fakturu uvádět, že jde o daňový doklad.
  3. Přepisované, vymazané nebo přeškrtnuté údaje.


Zálohová faktura by měla obsahovat především informace k platbě: částku k úhradě, variabilní symbol, číslo účtu, na který má být platba zaslána, specifikaci služby nebo zboží, za které chceme zaplatit, a případně i datum splatnosti.

Co by mělo být na faktuře

Zálohová faktura by měla obsahovat především informace k platbě: částku k úhradě, variabilní symbol, číslo účtu, na který má být platba zaslána, specifikaci služby nebo zboží, za které chceme zaplatit, a případně i datum splatnosti.Příležitostný příjem

Pokud nedisponujete živnostenským oprávněním, můžete i tak v určitých případech vystavovat faktury. Jedná se o tzv. příležitostný příjem, který nesmí překročit hranici 30 000 Kč za kalendářní rok. Tato částka se nemusí uvádět do daňového přiznání, jelikož nepodléhá zdanění.Faktura v eurech a převod měny

Nevystačíte si však s pouhým uvedením fakturované částky například v eurech. Pokud vedete daňovou evidenci, musí se na faktuře kromě cizí měny objevit také ekvivalent celé částky v českých korunách. A pokud na doklad uvádíte DPH, musí být minimálně výše DPH také v českých korunách.

Příležitostný příjem

Pokud nedisponujete živnostenským oprávněním, můžete i tak v určitých případech vystavovat faktury. Jedná se o tzv. příležitostný příjem, který nesmí překročit hranici 30 000 Kč za kalendářní rok. Tato částka se nemusí uvádět do daňového přiznání, jelikož nepodléhá zdanění.

Kolik stojí iDoklad : Nové ceny předplatných iDokladu zavádíme 17. července 2019.

Předplatné Cena za měsíc při předplatném na 12 měsíců Cena za měsíc při předplatném na jeden měsíc
Základní 145 Kč 175 Kč
Oblíbený 280 Kč 320 Kč
Prémiový 480 Kč 580 Kč

3. 7. 2019

Jak vystavit fakturu když nemám IČO : Příležitostný příjem

Pokud nedisponujete živnostenským oprávněním, můžete i tak v určitých případech vystavovat faktury. Jedná se o tzv. příležitostný příjem, který nesmí překročit hranici 30 000 Kč za kalendářní rok. Tato částka se nemusí uvádět do daňového přiznání, jelikož nepodléhá zdanění.

Kdy je faktura neplatná

Jedním z nejčastějších důvodů, proč je faktura považována za neplatnou, jsou chybějící nebo nesprávné informace. To zahrnuje nesprávné údaje o dodavateli nebo odběrateli, chybné číslování faktur, nesprávné datování nebo chybějící identifikační údaje podniku.

Fakturu může vystavit i nepodnikatel, daňový zákon neurčuje její podobu. Faktura pouze informuje o částce, kterou má druhá strana uhradit za konkrétní zboží či služby. Zatímco daňový doklad může vystavovat pouze podnikatel, který je plátcem DPH.Pokud máte pouze takzvaný „příležitostný příjem“ (nahodilý příjem z činnosti, na kterou nemáte živnostenské oprávnění) a tento příležitostný příjem nepřesáhne 50 000,- ročně, pak tyto příjmy nepodléhají dani z příjmů a neuvádějí se do daňového přiznání. V ostatních případech daňové přiznání podáváte.

Kdy musí být na faktuře IČO : Co musí obsahovat faktura u každého podnikatele:

název firmy; adresu, resp. sídlo firmy, IČO. Platí pro obě strany – dodavatele i odběratele. Vy, jako dodavatel, jste kromě těchto údajů povinen uvést i označení registru, ve kterém jste jako podnikatel zapsaný (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík apod.)