Je důležité dítěti opakovat, že při sčítání dáváme věci dohromady, při odčítání dáváme věci pryč. Můžete později danou úlohu i napsat: 2 + 1 = 3; 3 – 1 = 2 Dítě vidí pohyb autíček a skutečný postup, zároveň si nenásilně fixuje znaménka plus a mínus.Při písemném odčítání zapisujeme čísla pečlivě pod sebe. Jednotky pod jednotky, desítky pod desítky. Je nutné napsat znaménko mínus před menšitele a místo znaménka „rovná se“ celý příklad podtrhneme. Začínáme zdola nahoru, nejprve jednotky, potom odčítáme desítky, stovky atd.Nejdříve využíváme různé pomůcky, třeba kamínky. Postupně seznamujeme dítě s matematickými operacemi plus a minus, učíme ho postřehem poznat počet kamínků. Po nějaké době zkusíme požádat dítě, aby si kamínky, s kterými jste do teď pracovali pouze představilo a zkoušejte ta samá cvičení zpaměti.
Jak se sčítají a odčítají desetinná čísla : Při sčítání a odčítání desetinných čísel postupujeme stejně jako při běžném sčítání a odčítání, pouze musíme mít čísla „zarovnaná“ podle desetinné čárky. Jako vhodná pomůcka (zejména při sčítání a odčítání pod sebou) může být doplnit si nuly zprava, aby obě čísla měla stejný počet cifer za desetinnou čárkou.
Kdy má dítě umět počítat do 10
Ve věku 3 let některé děti dovedou počítat zpaměti do pěti. Víc než tři předměty však nespočítají. Ve věku 4 až 5 let si své logické dovednosti prohlubují a zapamatovávají si další čísla, která umí s postupem času používat téměř bezmyšlenkovitě.
Jak naučit dítě počítat přes 10 : Sčítání, odčítání s přechodem přes základ 10 se provádí pomocí rozkladu druhého sčítance a to tak, že se nejdříve určí, kolik je třeba přičíst k prvnímu sčítanci, aby výsledkem bylo číslo 10. To je např. 8 + 7 = 8 + (2 + 5) = (8 + 2) + 5 = 10 + 5 = 15.
Sčítání pod sebou (Písemné sčítání)
Postupujeme z pravé strany. Vždy sečteme dvě čísla pod sebou a výsledek zapíšeme pod ně. Pokud je výsledek větší než 10, zapisujeme pouze číslo na pozici jednotek. Číslo na pozici desítek přenášíme dál doleva – přičteme jej v dalším sloupci.
Pro odčítání desetinných čísel platí stejná pravidla jako pro sčítání: • Odčítáme vždy číslice stejného řádu. Čísla zapisujeme tak, aby byly pod sebou desetinné řády i číslice stejného řádu. Číslice odčítáme odzadu, tedy zprava doleva. Při překročení desetinné čárky musíme doplnit desetinnou čárku i do výsledku.
Kdy se dítě naučí počítat
Již od věku 4 měsíců může začít seznamování vašeho miminka s počítáním a matematikou. Pokud tak učiníte, máte možnost poskytnout mu intuitivní pochopení základní dovednosti, kterou pak bude využívat po celý svůj život.Sčítání, odčítání s přechodem přes základ 10 se provádí pomocí rozkladu druhého sčítance a to tak, že se nejdříve určí, kolik je třeba přičíst k prvnímu sčítanci, aby výsledkem bylo číslo 10. To je např. 8 + 7 = 8 + (2 + 5) = (8 + 2) + 5 = 10 + 5 = 15.Při sčítání a odčítání desetinných čísel postupujeme stejně jako při běžném sčítání a odčítání, pouze musíme mít čísla „zarovnaná“ podle desetinné čárky. Jako vhodná pomůcka (zejména při sčítání a odčítání pod sebou) může být doplnit si nuly zprava, aby obě čísla měla stejný počet cifer za desetinnou čárkou.
5-6 roků
- používá správně minulý i budoucí čas.
- počítá do 10 (sčítá a odčítá do 3), chápe posloupnosti.
- používá logické myšlení a předpovídá, co se stane v příběhu.
- rozvíjí se abstraktní myšlení, řeší hádanky.
- hlásky L, R, Ř a sykavky C, S, Z se spontánně daří většinou po 5. roce věku, dítě je umí do 6 let.
Jak se nazývají čísla při sčítání : Čísla, která sčítáme, se nazývají sčítanci, výsledek operace se nazývá součet.
Jak se sčítá : Při sčítání sčítáme sčítance, takže pokud chceme sečíst 2 + 3, pak dvojka i trojka se nazývá sčítanec. Výsledkem je pak součet, tedy pětka ve výrazu 2 + 3 = 5 je součet. Sčítat můžeme prakticky jakákoliv čísla, ať už přirozená jako 1, 5, 157 nebo záporná -4, -74.
Jak se násobí a dělí desetinná čísla
Desetinná čísla násobíme jako čísla celá a ve výsledku oddělíme tolik desetinných míst zprava, kolik jich měli oba dva činitelé dohromady. Dělení desetinných čísel 10, 100, 1 000 atd. Dělíme-li desetinné číslo deseti (stem, tisícem), posuneme desetinnou čárku o jedno (dvě, tři ) místa doleva.
Od 18 m mluvi ve vetach, počítá do 10.Ve věku 3 let některé děti dovedou počítat zpaměti do pěti. Víc než tři předměty však nespočítají. Ve věku 4 až 5 let si své logické dovednosti prohlubují a zapamatovávají si další čísla, která umí s postupem času používat téměř bezmyšlenkovitě.
Kdy umí dítě počítat do 10 : Ve věku 3 let některé děti dovedou počítat zpaměti do pěti. Víc než tři předměty však nespočítají. Ve věku 4 až 5 let si své logické dovednosti prohlubují a zapamatovávají si další čísla, která umí s postupem času používat téměř bezmyšlenkovitě.