Kdy se vystavuje paragon a jaké jsou jeho náležitosti
- Identifikace prodejce– název firmy včetně adresy sídla či místa podnikání, IČO, DIČ.
- Datum– uvádíte, kdy jste paragon vystavili.
- Popis zboží – uveďte, za jakou službu nebo zboží zákazník platí.
- Cena – uveďte cenu celkem včetně DPH.
Ze zákona musí obsahovat:
- informace o prodávajícím (název firmy / jméno a příjmení OSVČ, sídlo, DIČ)
- evidenční číslo dokladu.
- předmět plnění (název zboží či služby a množství zboží či rozsah služby)
- datum vystavení
- datum uskutečnění zdanitelného plnění nebo datum přijetí platby.
- cenu včetně DPH.
- sazbu DPH.
Kde najdu číslo čárového kódu účtenky Číslo čárového kódu najdete na pokladním dokladu přímo nad čárovým kódem.
Kdy musím vystavit příjmový pokladní doklad : Příjmový pokladní doklad vystavujete, pokud do pokladny přijímáte peníze (např. lidé u vás nakupují). Výdajový pokladní doklad vystavujete, pokud z pokladny peníze vydáváte (vy nakupujete).
Jak dohledat účtenku
Účtenka není vždy nutná
Pokud jste například zboží zaplatili bezhotovostně (kartou či bankovním převodem), stačí celou transakci dohledat ve výpisu z internetového bankovnictví a prodejci jako důkaz předložit. „Doložit, že výrobek byl konkrétní den u konkrétního prodejce zakoupen, musí spotřebitel.
Jak ukládat doma účtenky : Nejlepší variantou je uložit účtenky někam do cloudového úložiště, a to ještě ideálně do takového, které disponuje funkcí OCR. Díky tomu je totiž možné účtenky hledat i podle obsahu na ní (o OCR už jsem se zmínil v jednom článku dříve).
Ze zákona, konkrétně jde o zákon o DPH § 28 odst. 4, je povinnost fakturu vystavit do 15 dnů od data zdanitelného plnění. Takhle je postavený zákon, ale jsou situace, kdy doklad do 15 dnů vystavený není. Důvody mohou být různé – třeba lajdáctví a zapomětlivost.
MID neboli Merchant ID je číslo obchodníka, pod kterým jste jako restaurace evidována u banky, která vám poskytuje platební terminál. Číslo obchodníka lze naleznout např. na terminále, na účtence, na výpisu transakcí nebo vám poradí banka, která vám terminál poskytuje.
Co je kód účtenky
Určitě se vám již stalo že na vytisknuté účtence není kód FIK (Fiskální identifikační kód), ale kód PKP (Podpisový kód poplatníka), který je složen z čísel, písmen i různých znaků a zabírá na účtence poměrně velkou plochu (tento kód má přes 300 znaků) a je generován automaticky pokladním zařízením.Tip: Číslo dokladu se nachází na účtence v levé spodní části dokladu s označením Int. dokl. č., je to číslo, pod kterým je doklad evidován v aplikaci.ad 2) Pokladní doklad musí být označen názvem účetní jednotky, a musí obsahovat identifikaci osoby, která hotovost, ceninu nebo přísně zúčtovatelný tiskopis přijala, stručný popis účetní operace, datum vystavení pokladního dokladu, podpis příjemce hotovosti a podpis pokladníka.
Na účetních dokladech nesmí chybět následující informace:
- Jak označit účetní doklad.
- Popis obsahu účetního případu.
- Označení účastníků účetního případu.
- Peněžní částka na účetním dokladu.
- Okamžik vyhotovení účetního dokladu.
- Okamžik uskutečnění účetního případu.
- Jaké podpisy musí účetní doklad obsahovat
Jak reklamovat když nemám účtenku : Při uplatňování reklamace stačí prokázat, že spotřebitel u prodejce věc zakoupil. To lze například výpisem z účtu při platbě kartou či převodem, staršími reklamačními protokoly, originálním obalem, specifičností zboží (nikdo jiný ho neprodává), v krajním případě i svědeckou výpovědí.
Jak nahrat Uctenku : Nahrání účtenky
Otevřete aplikaci Odměny za průzkumy Google (Android). Klepněte na Úkoly s účtenkami nebo Zobrazit vše (obrázek 1). Na domovské obrazovce Účtenky klepněte na Nahrát účtenku (obrázek 2). Vyberte, jak chcete účtenku nahrát (obrázek 3).
Jak archivovat účtenky
Při dodržení platné legislativy a určitých principů je možné účtenky uchovávat pouze v digitální podobě. Vždy však doporučujeme konzultaci s vaším finančním úřadem, protože právě on bude provádět případnou kontrolu.
Datum vystavení faktury později než DUZP
Podle § 28 odst. 5 zákona o DPH to ale musíte udělat do 15 dnů od dne, kdy vznikla povinnost přiznat daň nebo plnění. Tedy maximálně do 15 dnů od data UZP. Pokud tuto povinnost porušíte, hrozí vám pokuta až 2 miliony korun.Obecně platí, že pro účely DPH se používá kurz devizového trhu ČNB (aktuální denní či pevný, dle rozhodnutí účetní jednotky), a sice ke dni, kdy je účetní jednotka povinna přiznat daň.
Jak je to s EET : Na jednání vlády Petra Fialy dne 9. března 2022 bylo schváleno zrušení EET k datu 31. prosince 2022. Návrh i přes snahu opozičního hnutí o zachování alespoň dobrovolné evidence byl přehlasován Poslaneckou sněmovnou a dále podpořen Senátem, kompletní zrušení systému EET tak bylo ke konci nového roku 2022.