Jak vysoke můžu mít túje?
Co se dá v takovém případě dělat ODPOVĚĎ: Podle nového občanského zákoníku platí, že by túje měly být vysázeny nejméně metr a půl od společné hranice pozemků. V případě, že jsou túje už vysázeny a jsou vzrostlé, může vlastník pozemku požadovat, abyste je odstranila.Dobrá rada. Pamatujte, že ani živý plot by neměl být vyšší než 2 metry, takže pravidelně stříhejte.Pokud sázíme živý plot můžeme Smaragd vysadit ve vzdálenosti 50cm od sebe. Optimální rozestup by měl být v rozmezí 50 až 70 cm. Pokud je požadováno rychlejší překryv, lze tůje vysadit i o něco blíže (40cm).

Kolik TUJI na metr : Rostliny v živém plotě vydrží pravděpodobně až do konce vašeho života. Jak daleko od sebe sázíme sazenice tůjí Odborníci říkají, že na jeden metr jsou potřeba dvě tůje. Pokud tedy chcete vytvořit například 10 metrů dlouhou stěnu, budete potřebovat 20 tůjí.

Kolik metrů od plotu

Vzdálenost mezi rodinnými domy musí být minimálně 7 m, které by si mezi sebe měli sousedi rozdělit, tedy každý 3,5 m. Ve zvláště stísněných podmínkách jsou to 4 m. Vzdálenost domů a domků od společných hranic sousedících pozemků je stanovená na 2 m.

Co ničí túje : Nedostatek či přemíra vláhy a nedostatek hořčíku v půdě patří mezi nejčastější příčiny reznutí tújí. Rostliny jsou ale někdy i napadeny škůdci – molovkou zeravovou nebo houbou.

“. Zákon stanovuje jako přípustnou vzdálenost pro stromy od společné hranice pozemků 1,5 metru, v případě stromů přesahujících výšku 3 metry jsou to 3 metry. V každém jednotlivém případě je ale důležité přihlédnout k místním poměrům dané oblasti.

Usychání a opadávání větviček tújí (Thuja) je dosti častým jevem, který může mít více původců. V odborné literatuře jsou uváděny 4 různé příčiny. Jednou z nich je sucho, další posypové soli, velmi nepříjemné jsou houbové choroby a napadení hmyzem.

Co zasadit pod túje

Použít lze různé druhy tisu, jedlovce, modřínu, smrku či cypřišku. Hledáte-li rychlerostoucí a statný keř, zkuste cypřišovec leylandský (Cupressocyparis leylandii). Rady k výsadbě v článku Živý plot vás schová, poradíme jak ho vypěstovat.Pro kvalitní růst doporučujeme půdu zamulčovat. Nesnáší vlhkostní extrémy, doporučujeme půdu udržovat přiměřeně vlhkou. Dřevina plně mrazuvzdorná až do -30 °C.Dlouhá životnost: Tuje jsou velmi trvanlivé a mohou žít i více než 50 let, což znamená, že jsou skvělou investicí do zahrady.

5 vyhl. 501/2006, kde se píše, že “Vzdálenost stavby garáže a dalších staveb souvisejících a podmiňujících bydlení umístěných na pozemku rodinného domu nesmí být od společných hranic pozemků menší než 2 m.” Znamená to tedy, že stavba zahradního domku blíže než 2 metry od plotu sousedů není povolena.

Jak daleko lze postavit dům od hranice pozemku : Samostatně stojící rodinné domy mají mít mezi sebou vzdálenost alespoň 7 metrů, minimální vzdálenost stavby od hranice pozemku nesmí být menší než metry dva. Pokud jsou zde stísněné územní podmínky, může být vzdálenost snížena na 4 metry za předpokladu, že v protilehlých stěnách nejsou okna do obytných místností.

Jak vysoko roste Tůje : Thuja occidentalis 'Smaragd' – túje západní

Neroste příliš rychle, bez zastřižení dorůstá výšky 3,5 – 6 m a šířky 1 – 1,8 m. Roční výškové přírůstky má 10 – 20 cm. Olistění je šupinovité, celoročně svěže leskle zelené, husté.

Proč schnou túje

Nedostatek či přemíra vláhy a nedostatek hořčíku v půdě patří mezi nejčastější příčiny reznutí tújí.

Vzdálenost stavby zahradního domku s menší zastavěnou plochou. Vzdálenost mezi rodinnými domy musí být minimálně 7 m, které by si mezi sebe měli sousedi rozdělit, tedy každý 3,5 m. Ve zvláště stísněných podmínkách jsou to 4 m. Vzdálenost domů a domků od společných hranic sousedících pozemků je stanovená na 2 m.Zákon stanovuje jako přípustnou vzdálenost pro stromy od společné hranice pozemků 1,5 metru, v případě stromů přesahujících výšku 3 metry jsou to 3 metry. V každém jednotlivém případě je ale důležité přihlédnout k místním poměrům dané oblasti.

Kdy se sází túje : Když se strom vykope ze země, kde dosud rostl, zabalí se i se zeminou, v níž rostl do jutové síťoviny, přičemž se zkracují kořeny o někdy až polovinu ze své velikosti. Proto je vhodné jejich sázet březen, duben, květen nebo září, říjen, listopad. Takové tuje potřebují rok na zakořenění, protože kořeny byly odříznuty.