Jak vyrovnat beton?
Pro menší opravy betonových ploch lze použít epoxidy nebo dvousložková cementová lepidla případně tmel. K dispozici je i univerzální opravná malta, vhodná jak pro venkovní, tak vnitřní použití. K větším opravám je vhodnější použití různých speciálních vysprávkových malt.Na připravený podklad naneseme nylonovým plyšovým válečkem penetraci UZIN PE 360. Pokud bychom prováděli pokládku na fólii, pak musíme zvolit vyrovnávací maltu UZIN SC 194 Turbo a naneseme ji v tloušťce minimálně 3 cm. 3. Vyrovnávací maltu UZIN SC 194 Turbo rozmícháme pomocí potěrového čerpadla.Pokud je nerovnost podkladu příliš velká, lze podlahu srovnat lokálně nahrubo například cementovým potěrem v potřebné tloušťce a poté menší nerovnosti dorovnat samonivelační stěrkou. Druhou možností je využít suchou metodu, tedy provést vyrovnání podlahy bez použití betonu.

Jak vyrovnat křivý beton : Samonivelační stírka

Stírka se na podklad nanáší v doporučené maximální vrstvě s tloušťkou 20 mm, ale v případě, že potřebujete vyrovnat větší výškové rozdíly, stěrku aplikujte ve vícerých vrstvách. Ostatně, povolená tloušťka v jednom kroku lití se liší v závislosti na druhu nivelační hmoty.

Jak rychle Vytvrdne beton

Beton zraje celkem 28 dní, po kterých získává 100 % uváděné pevnosti. Při betonování podlah, nebo základové desky však není třeba čekat tak dlouho. Beton je po cca 2 dnech pochozí a lze jej mírně zatížit a po 7 dnech získává až 70 % své pevnosti.

Jak spojit starý a nový beton : Dvousložkový epoxidový nátěr pro spojení starého a nového betonu. ResiFix SE je dvousložkový epoxidový nátěr speciálně navržený jako adhezní (spojovací) spojovací můstek mezi starým a novým betonem. Vyznačuje se jednoduchou aplikací a vykazuje skvělou přilnavost k suchým i vlhkým podkladům.

Cementový potěr si můžete připravit svépomocí smícháním cementu, písku, štěrku a vody. Poměr složek cementového potěru by měl být optimálně 1:4-6, tedy jedna lopata cementu a 4–6 lopat písku. Počet lopat záleží na tom, jak pevný potěr potřebujete. Čím méně lopat písku dáte, tím pevnější potěr bude.

Samonivelační stěrka funguje jako spása každého podlaháře. Na podlaze se totiž rovnoměrně rozlije a dokonale ji vyrovná na milimetr přesně. Poradí si s nerovnostmi v rozmezí od 1 mm až do 15 mm. Po vylití a zatuhnutí samonivelační stěrky získáte skutečně hladký a rovný podklad připravený na pokládku nové podlahy.

Co pouzit na vyrovnani podlahy

V zásadě lze podlahu vyrovnávat třemi způsoby – samonivelační stěrkou, speciálním anhydritovým potěrem či „suchou cestou“. Nejdříve je ale nutné podklad očistit od zbytků starých podlahovin, lepidel apod.Praktický tip pro pevnější beton: Chcete-li dosáhnout pevnějšího a odolnějšího betonu, můžete k písku s nižší frakcí přidat štěrk/kamenivo s frakcí 4 až 16 mm. Obecně je použití kameniva velmi doporučováno, pokud chcete, aby vám beton dlouho vydržel.

Tloušťka vyrovnávacího potěru Doporučený čas schnutí
< 4 cm 1 týden na cm
5 cm 6 týdnů
6 cm 8 týdnů
> 6 cm + 4 týdny na každý cm navíc


V praxi se po 28 dnech považuje beton za hotový (vyzrálý).

Čím míchat beton : Pokud potřebujete připravit menší množství betonu, můžete jej namíchat v kolečkách nebo kýblu pomocí elektrického míchadla. Při častějším betonování doporučujeme investovat do stavební míchačky, která vám práci usnadní a zajistí spolehlivé promísení všech složek.

Jak zpevnit povrch betonu : Jako výztuž se používají i kabely, které se napnou a vnáší do betonu tlak – předpjatý beton. Další možností je přidat různá vlákna, drátky apod., vzniká vláknobeton či drátkobeton. Jako příměs je možno použít i moderní materiály, jako jsou uhlíková vlákna, a zvýšit tím pevnost betonu ještě o několik desítek procent.

Jaký je rozdíl mezi betonem a betonovým potěrem

Zatímco beton je určený pro staticky namáhané konstrukce, potěry tvoří spádové, vyrovnávací a roznášecí vrstvy podlah. Zda se jedná o potěr, nebo beton, poznáte snadno na obalu výrobku, kde je uvedena u potěrů evropská norma EN 13813 a zatřídění např. CT-C30-F5.

Pokud zvolíte pouze kombinaci cementu, písku a vody, pak se standardně používá 1 díl cementu, 3 až 4 díly písku a 0,75 až 1 díl vody. V praxi to tedy znamená, že použijete například 1 kyblík cementu, který smícháte s 3 až 4 kyblíky písku a přidáte k tomu třičtvrtě až jeden kyblík vody.dilatační spáry, které umožňují podlaze rozpínat se a smršťovat v reakci na změny teploty a vlhkosti. Pokud tyto spáry nejsou dostatečně široké, může dojít k tomu, že se podlaha při rozpínání začne zvedat a deformovat. Další běžnou příčinou může být vysoká vlhkost v místnosti nebo pod podlahou.

Jak rychle vyrovnat podlahu : Vyrovnávací vrstvu kameniva stačí ručně urovnat, důkladně zhutnit a následně překrýt podlahovými deskami. Celý proces je velmi rychlý a relativně snadný. Proto jej lze při dávce jisté řemeslné zručnosti realizovat i svépomocí. K dalším výhodám „suchých plovoucích podlah" patří také dobré izolační vlastnosti.