Jak vyrobit věnec z větviček?
K výrobě korpusů nebo také základu na věnec používáme šlahouny popínavých rostlin, jako je réva, přísavník (psí víno) či rdesno. Na výrobu základu můžeme použít i pružné větvičky stromů nebo keřů. Velmi vhodné a pružné jsou všechny druhy vrb. Proutky zbavíme větviček, lístků a můžeme začít tvořit.Postup. K výrobě tohoto věnečku budeme potřebovat obyčejný kyblík nebo větší hrnec či hlubší mísu. Důležitý je kulatý tvar nádoby a vyhovující průměr, který nám určí průměr výsledného věnečku. Do zvolené nádoby začneme postupně podél vnitřních stěn kolem dokola vkládat větvičky a jednoduše je vrstvit na sebe.Na klasický adventní věnec omotejte slaměný věnec jedlovými větvičkami. Jako zeleň jsou ideální poměrně poddajné větvičky jedle kavkazské (Abies nordmanniana). Jehličí jedle vznešené (Abies nobilis) se vyznačuje stříbřitě zeleným třpytem. Na smíšený věnec použijte různé druhy zeleně.

Na jakou stranu motat adventní věnec : Chvojí přikládejte proti směru hodinových ručiček – a to od vnější strany, kde použijete delší větvičky, směrem k vnitřku korpusu. Pokud máte řadu větviček vedle sebe plnou, drátek vytáhněte zpod věnce opět směrem k sobě a přidávejte další řadu větviček, která tu předchozí bude zhruba v jedné třetině zespodu překrývat.

Jak vytvořit korpus

Vyšleháme celá vejce s cukrem do pěny (v robotu nebo ručním mixérem). Přidáme 10 lžic vody. Nakonec zašleháme mouku, kterou jsme si předem smíchali s kypřicím práškem. Formu si vyložíme pečicím papírem a pečeme v předem vyhřáté troubě na 180°C.

Co použít na věnec : Živé rostliny, které ozdobí základ věnce: barvínek, jehličnany, eukalyptus, ilex, mech, šípek a různé bobule, trnkové větvičky. Suché rostliny: sušené květiny, obilí, hortenzie, bodláky, plevele, štětka. Šišky, oříšky, bukvice, kaštany, větve, lišejníky. Ozdoby, zvonky, rolničky, stuhy.

Z větviček či klacíků je možné vyrobit květinové dekorace, originální mísy (fotografii z výroby najdete v galerii), okrasná hnízda, netradiční svícny, rámy na obrazy, nebo dokonce obrazy samotné! Nevšední a nápadité jsou doplňky pro bydlení, např.

Na základ klasického věnce použijeme slámovou či polystyrenovou kruhovou podložku (posloužit mohou i vyschlé vlhké noviny) a chvojí. Dále k výrobě skvěle poslouží tavná pistole, vázací drátek či pevnější provázek (nejlépe barvy chvojí), 4 svíčky, dekorace.

Čím zateplit věnec

Aby se ovšem z věnce nestal tepelný most, je třeba ho vybavit i tepelnou izolací. Tato minerální či polystyrenová izolace by měla mít tloušťku minimálně 70 mm a může být součástí zateplení celého objektu. Potřebné bednění ztužujícího věnce můžeme řešit víceméně dvěma způsoby – pomocí dřeva či pomocí věncovek.Kdo si chce dopřát opravdu krásný adventní věnec, může použít korpus z jedle vznešené ( Abies Nobilis ), jejíž větvičky jsou modrošedé barvy a mají kulatý profil. Netradiční variantou jsou základy věnců z větviček buxusu.Vázání drátem: Následně vezměte vázací drát a pevně obtočte celý věnec. Tento krok pomůže udržet stuhy na místě a poskytne pevný základ pro přidání chvojí. Stříhání chvoje: Vyberte si kvalitní chvojí z abies nobilis, které neopadává. Větvičky stříhejte na menší kousky.

Piškotový korpus základní

  1. 4 vejce,
  2. 200g cukru moučka,
  3. 200g polohrubé mouky,
  4. 1 prášek do pečiva,
  5. 10 lžic vody,
  6. 1 vanilkový cukr – nemusí být, ale vanilka mu dodá super vůni a šmrnc. 😉

Jak udělat jednoduchy korpus : Tenký korpus:

Vejce s cukrem vyšleháme do pěny, poté postupně přidáváme olej a nakonec ručně metličkou vmícháme mouku. Připravené těsto na piškot rozetřeme na plech pokrytý pečicím papírem a pečeme v troubě rozehřáté na 210 °C zhruba 5–8 minut.

Čím Šalovat věnec : Pozední věnec se šaluje z OSB desek či dřevěných prken tl. 24 mm. Systémové řešení nabízí keramické či plynosilikátové věncovky dostupné v několika velikostních provedeních. Šalování věnce musí být dobře zajištěno proti posunu řádným provázáním, zapřením či ukotvením do stěny.

Co se dává do věnců

Živé rostliny, které ozdobí základ věnce: barvínek, jehličnany, eukalyptus, ilex, mech, šípek a různé bobule, trnkové větvičky. Suché rostliny: sušené květiny, obilí, hortenzie, bodláky, plevele, štětka. Šišky, oříšky, bukvice, kaštany, větve, lišejníky. Ozdoby, zvonky, rolničky, stuhy.

Nepotřebují tolik "dekorativní" péče jako slaměné věnce, stačí je dozdobit květinami, stuhami a drobnými dekoracemi. Pro upevnění ozdob a drobných dekorací je vhodné použít tavnou pistoli (Kreativita, hobby – Nářadí, nástroje – Tavné pistole + lepidla).Orchidejím mráz ani chlad nevyhovuje, proto by byla škoda, kdyby jste museli váš věnec sundat ještě před štědrým dnem. Raději jej nechejte až opravdu na poslední chvíli, tedy pár dnů před štědrým dnem, aby ho i vaši sváteční hosté mohli ocenit.

Jakou výztuž do věnce : Obecně věnce jsou vyztuženy podélnou nosnou výztuží, kterou zpravidla představuje hřebínková betonářská výztuž o průměru 10 nebo 12 mm v rozích průřezu věnce.