Musíte obalit polystyrenový korpus celý do mechu a šikovně zafixovat floristickým drátkem. Ten kolem mechu utahujte jen tak silně, aby mech na korpusu držel, ale aby drátek nevytvářel přílišným zarýváním nehezké rýhy do podkladu. Když máte korpus pokrytý mechem, rozehřejte si tavnou pistoli.
- Nastříhejte si proutky. Nezáleží na konkrétním druhu stromu, hlavně aby byly pruty pružné.
- Udělejte z delších prutů kruh a zvolte průměr podle toho, jak chcete mít velký věnec.
- Postupně přidávejte proutky a zaplétejte je.
- Po dopletení můžete, ale nemusíte odstranit pomocné provázky.
- Nezapomeňte si věnec ozdobit.
Živé rostliny, které ozdobí základ věnce: barvínek, jehličnany, eukalyptus, ilex, mech, šípek a různé bobule, trnkové větvičky. Suché rostliny: sušené květiny, obilí, hortenzie, bodláky, plevele, štětka. Šišky, oříšky, bukvice, kaštany, větve, lišejníky. Ozdoby, zvonky, rolničky, stuhy.
Jak vyrobit věnec z kaštanu : Do větších mezer nalepte bukvice. Celý věnec dozdobte šípky, oříšky a dřevěnými výřezy. Takto můžete věnec už položit na stůl. Na dveře ho nedoporučuji, protože je docela těžký a při zavírání dveří by mohly kaštany začít opadávat.
Jak dlouho vydrzi mech bez vody
Mech si zachovává svoje vlastnosti, nebude vadnout a nevyžaduje vodu. Takto vydrží více jak 7 let.
Jak udělat základ na věnec : Nejjednodušší způsob, jak si vyrobit základ na věnec, je z jednoho delšího šlahounu. Stačí ho stočit do kruhu a konce dokonale omotat a zajistit. Pokud je třeba, můžete konce prutů zajistit nebo celý základ omotat vázacím drátem, aby držel lépe. Tento základ je vhodný pro drobnější věnečky.
Jemné zlaté, stříbrné nebo barevné třpytky dodají přírodnímu věnci slavnostní vzhled. Jakmile všechny vrstvy nástřiku zaschnou, připravte si tavnou pistoli. Větvičky dle potřeby zastřihněte a pomocí tavné pistole je připevněte na věnec. Přidejte třeba žaludy či šišky.
Pokud nemáte věneček moc těžký, můžete ho připevnit pomocí oboustranné lepicí pásky. Řešením bývá i věnec pověsit na mašli nebo vlasec a jejich konce nahoře dveří připevnit izolepou. Mašle/vlasec se dá natáhnout až na vnitřní stranu dveří, ale nevypadá to z vnitřku moc pěkně.
Jak se dělá věnec
KLASICKÝ VĚNEC
Připravíme si kruhovou podložku (korpus), drátek, ozdoby, svíčky, nastříháme si 10 – 15centimetrové větvičky a rozpálíme tavnou pistoli. A můžeme se pustit do díla! Začneme tím, že si celou viditelnou plochu podložky (korpusu) pokryjeme chvojím.Na klasický adventní věnec omotejte slaměný věnec jedlovými větvičkami. Jako zeleň jsou ideální poměrně poddajné větvičky jedle kavkazské (Abies nordmanniana). Jehličí jedle vznešené (Abies nobilis) se vyznačuje stříbřitě zeleným třpytem. Na smíšený věnec použijte různé druhy zeleně.Hrstku stonků levandule svážeme drátem, postupně přidáváme další a omotáváme. Až je svazek stonků asi 40cm dlouhý, stočíme jej do kruhu. Stonky se možná polámou, ale drát je bude držet ve tvaru, jaký potřebujeme. Pozn.: Tímto způsobem si můžeme vyrobit i věneček ze sena,nebo slámy, jako základ pro další dekoraci.
Dělají se z nich tinktury, mazání i koupele. Uleví bolavým nohám, prospějí žílám, pomůžou při podlitinách a pohmožděninách. Sbírání spadaných kaštanů milují hlavně malé děti, které se neúnavně brouzdají listím pod stromy a hledají, kam se hnědé plody zakutálely.
Jak doma stabilizovat mech : Samotná stabilizace mechu začíná přípravou stabilizačního roztoku v poměru 1 dílu glycerinu a 2 dílů vody, která by měla mít okolo 50-60 stupňů. Mech poté ponoříme do tohoto roztoku tak, aby byly ponořené všechny kořeny. Takto ponořené mechy přesuňte na světlé místo a nechte 7-15 dní.
Jak uchovat mech : Nejlépe je mechy uchovávat v chladnějších nádržích pod 26 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách může většina druhů stále růst, ale jejich forma nebude tak pěkná a zbarvení může být spíše nažloutlé než zelené. Mechy jsou citlivé na řasy.
Čím zateplit věnec
Aby se ovšem z věnce nestal tepelný most, je třeba ho vybavit i tepelnou izolací. Tato minerální či polystyrenová izolace by měla mít tloušťku minimálně 70 mm a může být součástí zateplení celého objektu. Potřebné bednění ztužujícího věnce můžeme řešit víceméně dvěma způsoby – pomocí dřeva či pomocí věncovek.
Orchidejím mráz ani chlad nevyhovuje, proto by byla škoda, kdyby jste museli váš věnec sundat ještě před štědrým dnem. Raději jej nechejte až opravdu na poslední chvíli, tedy pár dnů před štědrým dnem, aby ho i vaši sváteční hosté mohli ocenit.Šišky lepte na karton tavnou pistolí. Do mezer namáčkněte mech a můžete ho přilepit tavnou pistolí, aby lépe držel na věnci. Šišky můžete nalepit kolem celého věnce na vyplnění a na dozdobení. Věnec ještě můžete dozdobit lišejníkem a plody, které naleznete na procházce v lese.
Jak vyrobit věnec : Na základ klasického věnce použijeme slámovou či polystyrenovou kruhovou podložku (posloužit mohou i vyschlé vlhké noviny) a chvojí. Dále k výrobě skvěle poslouží tavná pistole, vázací drátek či pevnější provázek (nejlépe barvy chvojí), 4 svíčky, dekorace.