Mast má silné antibiotické, protiparazitární a antirevmatické účinky (vnější užití). Používá na pohmožděniny, opruzeniny, na bolavé svaly a klouby, revmatismem postižená místa, tlumí bolest při artróze a artritidě, při patní ostruze ( silnější vrstva na noc ) nebo na okolí špatně se hojících ran, působí protizánětlivě.Tansy je známá svými silně aromatickými listy, které vydávají charakteristickou vůni. Vzhledem ke svým účinným látkám je vratič obecný součástí mnoha produktů. V lidovém lékařství je tansy používán pro jeho schopnost zmírnit bolesti, zlepšit trávení, potlačit křeče a léčit parazitické infekce.Mast z vratiče na revma
100 g sádla nebo masťového základu rozehřejte, přidejte dvě hrsti nakrájených čerstvých listů nebo květů vratiče a nechte asi 2 dny odležet. Občas můžete směs rozehřát a promíchat. Po dvou dnech rozehřátou mast sceďte, přelijte do kelímku s uzávěrem a uchovávejte v lednici.
Jaký alkohol na přípravu tinktury : Výběr alkoholu
Použít můžeme konzumní líh, klasickou vodku nebo jinou pálenku. V našich krajích je oblíbená zejména slivovice či hruškovice, nejlépe pak ta z plodů vlastní zahrady. Pro tinktury cílené na topickou (kožní) aplikaci je nepřekonatelná klasická Alpa francovka, která je plná i dalších prospěšných látek.
Kdy sbírat vratič
V období květu (od července až do září) se sklízí kvetoucí nať (Herba tanaceti), bez spodních hrubých částí stonku. Části rostliny se suší při teplotě do 30° C. Výskyt: Vratič obecný je planá rostlina, která roste po celé Evropě.
Která rostlina si i po uschnutí zachovává jak tvář tak barvu : Nevadlec latnatý (Celosia plumosa) Tato výrazná letnička má dekorativní květenství ve tvaru chocholu. Dlouho si zachovává barvu i tvar.
Řepíkové kloktadlo působí na zdraví horních cest dýchacích, sliznic a dásní v ústech. Tento nálev ke kloktání mohou používat i těhotné ženy. Velmi oblíbené je použití řepíku ve formě nálevu k oplachu kožních obtíží různého charakteru.
Ve vodní lázni na mírném ohni pozvolna rozehřejeme bambucké máslo do tekuté formy a přisypeme nakrájené bylinky, tak aby byly zcela ponořené. Pozvolna zahříváme cca 15 minut, mícháme a odstavíme z vařiče. Necháme 10 dní na teplém místě odležet.
Jak udělat domácí tinkturu
Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.Obvykle doporučujeme nesladké minerálky a především vodu. Tu lze jemně dochutit např. kouskem čerstvého nebo sušeného ovoce. Výhodné je, když má vhodný nápoj pacient vždy po ruce.Květy vratiče se suší dobře, stačí je rozprostřít do jednoduché vrstvy na stinné a vzdušné místo. Během sušení květy můžeme obracet. Po usušení si musí ponechat svoji žlutou barvu. Květy balíme do papírových nebo jutových pytlů.
Semena vratiče se vysévají na jaře nebo na podzim na povrch substrátu a jen lehce se zahrnou zeminou. Vzrostlé rostliny se vyjednotí, přičemž doporučený spon 30 x 40 cm. Vratiči vyhovuje slunečné či polostinné stanoviště, s dobře propustným a výživným substrátem. Rostlina není vhodná k pěstování doma.
Jak stabilizovat květiny : Pokud chcete u stabilizovaných rostlin zachovat jejich “věčnou“ krásu, tak je umisťujte v místnostech o teplotě 15 – 30 C a při optimální vlhkosti 65%. Rostliny jsou bezúdržbové, ale pokud je potřebujete zbavit prachu,či jiných nečistot, tak použijte vlhký (ne mokrý) hadřík a nebo fén za nízké teploty.
Na co je dobrý odvar z řepíku : Díky obsahu flavonoidů řepík podporuje normální stav cévní stěny a celé oběhové soustavy. Díky kyselině křemičité a silicím řepík příznivě působí na zdraví našich močových cest a ledvin. Účinky řepíku se uplatňují také v čajích na dýchací cesty a v podpoře přirozené obranyschopnosti těla.
Jak často pít řepík
Příprava nálevu pro vnitřní použití: 1 čajová lžička se zalije 250 ml vařící vody, nechá se 15 minut vyluhovat v uzavřené nádobě a poté se scedí. Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Řepíkový čaj se pije teplý, 2 – 3 krát denně.
Šalvějová mast má velmi dobré regenerační, čistící a stahující účinky. Je vhodná k péči o opruzeniny a zapařeniny (včetně tzv. „vlka“) a slouží i k jejich prevenci. Šalvějovou mast můžete použít k péči o pleť se sklonem k mokvavému ekzému.Mast s proplisem – recept
Vazelínu nebo sádlo zahřejeme na 50°C ve vodní lázni a vmícháme asi pětinu propolisové tinktury, tedy na 1 díl vazelíny, použijete 1/5 tinktury (100 g vazelíny, 20 g tinktury). Směs ponecháte chvíli zahřátou, aby se odpařil lih z tinktury. Pak ji necháte volně vychladnout.
Jak udělat tinkturu z propolisu : Odměříme si 1 díl propolisu a 1 díl alkoholu. Bylinářka Ivana Haldová doporučuje použít 60–80procentní alkohol, abychom z propolisu získali co největší množství účinných látek. Propolis necháme v alkoholu luhovat 10–14 dnů v pokojové teplotě, denně protřepeme. Poté přefiltrujeme a tinktura je připravena k použití.