Výroba je jednoduchá a pracuje se s ní velmi dobře. Recept na hmotu: Potřebujeme 2 díly sody, 1 díl kukuřičného škrobu, 1 díl vody. My jsme na zkoušku dělali menší množství (vyšli z toho 4 ptáčci), měli jsme 60 g sody, 30 g škrobu, 30 g vody. Všechny přísady smícháme na pánvi a mícháme, dokud se hmota nepřestane lepit.Do hrnce, nejlépe s nepřilnavým povrchem nalejte hrnek vody, stejné množství jedlé sody a kukuřičného škrobu. Na mírném žáru míchejte zhruba pět minut, než začne hmota houstnout. Trochu snižte teplotu a pokračujte asi minutu.Výrobek ze samotvrdnoucí hmoty schne 24-72 hodin. Záleží na tloušťce hmoty, kterou jste pro výrobu použili.
Jak vyrobit modelovací hmotu na dort : Cukr, sušené mléko, bílek, med, vysypeme do misky a přidáme vlažný rozpuštěný tuk a vše smícháme dohromady a postupně přidáváme vodu po kapkách, postupně se to bude zdát moc pracné, můžete to propracovávat po částech, na konci spojíte celou hmotu, musí být polotuhá, aby šla krásně vyvalovat.
Co vytvořit že Samotvrdnoucí hmoty
Vytvořit můžete různé nástěnné dekorace, mističky, tácky, svícínky, ale také květináče, vázičky nebo figurky. Z jednoho balení hmoty toho vytvoříte opravdu mnoho. Je to tedy skvělá technika, kterou můžete vyrobit drobné dárky k Vánocům pro své přátele, ale třeba i pro svatební hosty.
Jaké barvy použít na Samotvrdnoucí hmotu : Základní barva samotvrdnoucí hmoty je bílá a terracota. Hmota DAS je i v barvě kamene, ale tím to hasne. Co dělat, pokud chcete pracovat s různě barevnými hmotami Stačí vám trocha akrylové barvy, kterou přimícháte do bílé hmoty.
Originální hry s veselými figurkami, vtipné stojánky na vzkazy a obrázky, háčky na stěnu, originální ozdoby stolu, působivé svícny, to vše můžete vyrobit z moduritu.
Do mísy nasypeme hrnek hladké mouky, přisypeme půl hrnku soli, a dobře promícháme. Postupně přiléváme vlažnou vodu. Na těstě si dáme záležet a hněteme ho tak 15 minut. Pak těsto zabalíme do igelitového sáčku, aby nám neoschlo, a necháme ho odležet 15 minut na chladném místě.
Kolik je potřeba hmoty na dort
Potahovací hmoty lze rozdělit na tři různé základní skupiny – fondánové potahovací hmoty, mandlový marcipán, mléčná hmota tzv. falešný marcipán. Pro potáhnutí dortu, nejčastější velikosti o průměru 24-26 cm, je obvykle potřeba okolo 600-750g hmoty, síla vyválené hmoty je přitom cca 3-4 mm.Mandle spaříme, oloupeme, trochu osušíme a nastrouháme. Nastrouhané ještě umixujeme, aby byly opravdu jemné. Spojíme s cukrem a trestí rozmíchanou v troše vody, případně s bílkem. Vytvarujeme těsto, které buď použijeme přímo na různé tvary, nebo jím zdobíme dorty, pečivo atd.Nezpracovanou hmotu doporučujeme skladovat v uzavřené plastové krabičce. Dokud hmota zcela nevytvrdne, můžete jí vrátit pružnost hnětením s trochou vody. Po úplném vytvrdnutí ji již není možné změkčit.
Stačí vám trocha akrylové barvy, kterou přimícháte do bílé hmoty. Trochu barvy vytlačte z tuby přímo na hmotu a pak ji v rukách zapracovávejte tak dlouho, dokud barva není jednotná.
Jak se peče modurit : Podle množství vyrobených figurek si můžeme vybrat způsob vytvrzení moduritu. Máme-li výrobků více, je vhodné je upéci v troubě. Naskládáme je na plech a pečeme při teplotě asi 90 °C po dobu 20 minut. Upečené je necháme vychladnout.
Jak dlouho schne modurit : Modurit se vytvrzuje při teplotě 100 – 110 °C. Na vytvrzování moduritu se nesmí použít mikrovlnná trouba. Při vaření ve vodě trvá vytvrzení 1 cm vrstvy asi 15 minut. Hmotu nelze převařit.
Jak doma vyrobit Modelínu
Ve vodě rozmíchejte barvící prášek a přidávejte, až docílíte vhodné barvy. Do vody přidejte i éterický olejíček, pokud chcete voňavou modelínu. Směs s barvou zamíchejte k mouce, vznikne lepkavá hmota, kterou neustále míchejte, dokud to jde, alespoň 5 minut. Nechte vychladnout a dětičky mohou tvořit.
Větší plochy malujte akrylovými barvami pomocí štětce nebo houbičky, detaily můžete kreslit akrylovými fixami. Zajímavého trendy efektu dosáhnete pomocí mramorovacích barev. Pro lepší ochranu barvy je dobré výrobek zalakovat, například lakem ve spreji.Rozdíl mezi fondánem a pravým marcipánem
Obvykle se fondánem označuje jak cukrová hmota, kterou známe například z větrníků , tak i hmota, kterou se potahují dorty. Naopak marcipán je směs cukru s mletými mandlemi. Přírodní marcipán je lehce nahnědlý, má barvu slonové kosti, což způsobují právě mandle.
Co dát pod Potahovu hmotu : Podklad pod potahovou hmotu, musí být vždy hodně tuhý, hladký a rovný – optimální je čistě máslový krém. Stačí malá vrstva krému, aby měla potahová hmota k čemu přilnout. Pod ani na potahovou hmotu nesmí přijít – Marmeláda, pudink, mascarpone, tvaroh, ovoce, želatina, šlehačka, …