Jak vyrobit kvásek Maškrtnica?
Je možné, že první pokus nevyjde úplně podle Vašich představ (tyto fotky jsou právě z mého prvního pečení a chléb byl mnohem hutnější a tužší než jaký jsem si ho představovala :), ale každý daší bochník bude lepší a lepší. Základní recept na bochník o hmotnosti asi 1kg: cca 350g kvásku. 200g hladké žitné mouky.V dobře vymyté a vysušené sklenici smícháme 50 g pšeničné mouky a 50 g převařené vychladlé vody, vznikne hustá kaše. Sklenici přikryjeme alobalem a odstavíme ji na teplé místo bez průvanu. Večer kvásek dobře zamícháme. V kvásku se začínají tvořit vzduchové bubliny a začíná řídnout.Na tradiční český kvásek se používá žitná mouka. Ideálně bio mouku nebo taková, která je z obilí a půdy, která nebyla ošetřena žádnými agrochemikáliemi. Nicméně způsobů z čeho a jak si startér připravit je spousta. Můžete mít kvásek pšeničný, jakýkoliv celozrný nebo žitný.

Jak udělat kvásek Maskrtnica : Do mísy přidáte přesně tolik žitné mouky a vody v poměru 1:1 a navrch přidáte spící kvásek ze skleničky — stačí jedna 15g lžička na 100 g mouky. Všechno promícháte, zakryjete igelitovým pytlíkem nebo potravinářskou fólií a necháte být při pokojové teplotě.

Kolik kvásku na 500 g mouky

1/3 z 500 g mouky je 166 g, které smícháte se 166 g vody a jednou lžičkou kvásku (cca 15-20 g). Necháte vykynout (cca 12 hodin) a odeberete do lednice opět lžičku na příště.

Jak si doma vyrobit kvásek : Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.

Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.

Jak založit kvásek

Kvásek založíte tak, že do trošky vlažného mléka rozdrobíte droždí, přidáte lžičku cukru a rozmícháte v hustou kaši (můžete přidat i lžíci mouky). Na teplém místě nechte kvásek vzejít – bude to trvat asi tak 10 minut.

Jak začít s kváskem

Založení nového kvasu

Smíchejte 100 g žitné mouky a 100 g vlažné vody, dobře dohladka rozmíchejte, uzavřete do litrové nádoby a při mírně zvýšené pokojové teplotě necháte zrát. 30 °C se jeví jako teplota ideální. Následující den si z mladého kvasu ponechte 100 g a zase přikrmte 100 g mouky a 100 g vody.Převážení kvasu

O sušeném kvasu ani nemluvě, je to držák. Na letecké cesty opět doporučuji spíše hutnější formu těsta či drobenky, nezapomeňte schovat do malé plastové krabičky do 100 ml (já převážela v malých cestovních krabičkách na krémy o objemu 10 ml a bohatě stačilo) a schovat do pytlíku s kosmetikou.Smíchejte 100 g žitné mouky a 100 g vlažné vody, dobře dohladka rozmíchejte, uzavřete do litrové nádoby a při mírně zvýšené pokojové teplotě necháte zrát. 30 °C se jeví jako teplota ideální. Následující den si z mladého kvasu ponechte 100 g a zase přikrmte 100 g mouky a 100 g vody. Nadbytek mladého kvasu zahoďte.

Získání kvásku

Ten si můžete buď sehnat, například na kváskové mapě či na Facebookové skupině Pečem pecen, anebo jednoduše sami za 10 dní vyrobit podle našeho detailního návodu (budete potřebovat pouze žitnou mouku a vodu).

Jak udělat kvásek z droždí : Droždí rozdrobíme ve 100 ml vlažné vody či mléka, přidáme lžičku cukru a lžíci mouky. Vše pečlivě promícháme a necháme cca 10-15 minut odležet na teplém místě.

Jak udělat nejlepší kvásek : Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.

Jak dlouho nechat vzejít kvásek

Kvas v teple vyhladoví za 24 hodin, v mírném chladu za 48 a v lednici za 5 dnů. Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6-12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto a využít tak kypřících schopností kvasu.

Kousek zralého kvásku (asi 1–2 lžíce) zahustěte moukou podle svého zvyku do konzistence tuhé pasty (tak dvě až tři lžíce mouky). Zdravý kvásek obvykle zvládne týden až dva i bez nakrmení, ale někdy ne. Lepší je dát mu najíst.U cukernatosti pod 15 kvas doslazujeme, při vyšších hodnotách není potřeba cukr přidávat. Např. při naměřené hodnotě 13 přidáváme 2 kg cukru na 100 litrů kvasu, při 12 přidáváme 3 kg cukru atd., vždy tak, aby se v součtu dosáhlo alespoň hodnoty 15. Cukr rozmícháme v teplé vodě a po rozpuštění nalijeme do kvasu.

Jak si vytvořit kvásek : Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.