Očištěný křen nakrájíme na kolečka a rozmixujeme s 2 dcl převařené vody, 1 dcl oleje, lžící cukru, lžící octa a lžičkou soli. Vytvořenou kaši plníme do malých skleniček od přesnídávek (z množství jsou 3 a půl sklenky) a uložíme do lednice, kde nám tato směs vydrží až 1 rok.STROUHANÝ / MLETÝ KŘEN
Oloupejte jej a nastrouhejte najemno. Pokud ho chcete zpracovat v mixéru – to také samozřejmě lze – v tom případě jej ale nakrájejte předtím na drobnější kousky a do mixéru přidejte lžičku vody, případně dvě.Vodu svaříme s cukrem a solí, přidáme ocet a opět přivedeme k varu. Křen jemně nastrouháme, spaříme nálevem, hned naplníme do zavařovacích sklenic a uzavřeme. Skleničky dáme do zavařovacího hrnce s teplou vodou a sterilujeme. Po zahřátí na 90 stupňů při této teplotě sterilujeme 25 minut.
Jak se dělá křenová pasta : Křen očistíme, nakrájíme nahrubo a vložíme do mixéru. Zalijeme převařenou a vychladlou vodou, přidáme cukr, sůl, ocet a olej. Důkladně rozmixujeme. Pastou naplníme malé zavařovací skleničky a uchováváme v chladu.
Jak se říká jablko s křenem
Vejmrda je typická staročeská příloha, která byla velmi oblíbená hlavně k zabijačkovým pochoutkám. Hodí se i k uzenému masu, k vepřovému kolenu. Co je vejmrda Jedná se o nastrouhané a ochucené jablko s křenem.
Jak se dělá křen s jablky : Křen oloupeme a nastrouháme na jemno. Jablka omyjeme, vykrájíme jadřince a nastrouháme na jemno. Obojí dáme do mísy, přidáme šťávu z jednoho citrónu a špetku soli. Důkladně promícháme a natlačíme do čistých lahviček, zavíčkujeme a skladujeme v lednici.
Změklý, ovadlý křen osvěžíte docela snadno tím, že seříznete horní i dolní okraj kořene, případně ho rozkrojíte v půli a následně vložíte do studené vody. Křen si natáhne během hodiny, či do druhého dne vodu a bude jako čerstvý.
Některé druhy zeleniny se dají zavařovat společně. Možné kombinace jsou například:
- zelí a křen.
- mrkev, celer, petržel.
- květák, paprika a cibule.
- rajské a paprika.
Co se dává na Krenovou pomazánku
Ke křenu bývá jako základ pomazánky nejčastěji tvaroh. Existují ale i další varianty – měkké krémové sýry, našlehaná nebo zakysaná smetana. Tento typ základu mírně utlumí pálivost a vynikne více chuť a vůně. Další ingredince často jsou cibulka, pažitka a majonéza.Obzvláště na podzim a v zimě, kdy se kolem množí nachlazení, viróz a chřipek. Avšak nejen proti těmto neduhům je křen účinným bojovníkem. Kořen křenu je ohromným zásobníkem tolik potřebného vitamínu C a kyseliny listové. Křen povzbuzuje činnost žaludku a střev.Troubu nastavte na 100 °C a husu ze všech stran okmínujte. Oloupejte jablka a vložte je do vnitřku husy. Tímto krokem si opět pomůžete k lepší a šťavnatější chuti.
Křen pěstujeme na slunci nebo v polostínu. Potřebuje vlhkou bohatou půdu. Vhodné je ji předem dobře připravit a pohnojit správně vyzrálým kvalitním kompostem, který jsme před výsadbou zaryli do půdy. Křen se pěstuje dvěma způsoby – jednoletým a víceletým.
Jak udělat sterilovanou zeleninu : Při vlastní sterilaci se zelenina uzavře do sterilizovaných nepropustných nádob (např. sklenic) a po určitou dobu se zahřívá při vysoké teplotě. Působením tepla dochází ke zničení nežádoucích mikroorganizmů a zamezení působení enzymů. Zelenina se steriluje buď v kyselém (sladkokyselém nálevu) nebo ve slaném nálevu.
Co vše se dá zavařovat : Zavařujeme ovoce a zeleninu, ale i houby, maso, ryby a také třeba hotová jídla nebo polévky. Zavařují se i šťávy, sirupy, džemy a marmelády.. Finanční náklady jsou poměrně přijatelné, zavařovat můžeme průběžně podle sezony. Zavařovat je možné velmi mnoho druhů potravin a surovin.
Jak udělat Bůčkovou pomazánku
Z upečeného bůčku odstraníme kůrku. Poté bůček pomeleme nebo rozmixujeme. Přidáme sýr, cibuli, hořčici, sůl a pepř a nakonec opatrně vmícháme vejce nastrouhaná na jemném struhadle. Dochutíme výpekem z předem upečeného masa.
Křen v léčitelství
Léčivá síla křenu je veliká, a díky tomu má v lidovém léčitelství již po staletí své místo. Při nachlazení usnadňuje odkašlávání a uvolňuje hlen. Povzbuzuje činnost žaludku a střev, zvyšuje produkci trávicích šťáv, normalizuje střevní mikroflóru, zlepšuje látkovou přeměnu.Pomáhá předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa, a podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Léčba dýchacích cest: Silná chuť a aroma křenu může pomoci uvolnit nosní dutiny a průdušky. Může být užitečný při symptomatické léčbě rýmy, zánětu průdušek a jiných respiračních onemocnění.
Jak upéct husu přes noc : Husu pečte pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Připravte si odpovídající pekáč, troubu rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přes noc přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám (poklop neodkrývejte a v žádném případě maso nepropichujte).