Jak vyrobit formu na odlévání olova?
Vezmeme obyčejnou plastelínu. Rozválíme ji a předmět, jehož repliku chceme zhotovit, do ní vmáčkneme. Jde o to, aby pod něj Lukopren nemohl zatékat. Kolem předmětu vtlačíme do plastelíny ohrádku.K výrobě budete potřebovat pytlík sádry, vodu a silikonové formičky. Postup výroby je naprosto jednoduchý. Stačí smíchat sádru s vodou (poměr najdete na pytlíku se sádrou), hmotu nalít do formiček a nechat ztvrdnout. A pak odlitky vyklopit z formiček.

Olovo
Tepelná vodivost 35,3 W⋅m−1⋅K−1
Termodynamické vlastnosti
Teplota tání 327,5 °C (600,65 K)
Teplota varu 1 749 °C (2 022,15 K)

Jak roztavit vanocni olovo : Olovo nenechávejte příliš dlouho na zdroji tepla, po roztavení jej co nejdříve přelijte do nádoby s vodou. Teplota při nahřívání olověných mincí by neměl překročit 600°C. Při vyšší teplotě může dojít k částečnému uvolňování škodlivých látek. Bod tání olova je: 327°C!

Jak si vyrobit silikonovou formu pro odlévání epoxidové pryskyřice

Nejdříve se tavnou pistolí slepí v rozích jednotlivé bočnice a udělá se z nich rám. Poté se na spodek rámu nanese souvislá housenka silikonového nebo akrylového tmelu a rám se tímto tmelem přitiskne ke dnu formy. Následně tavnou pistolí z vnějšku bočnic naneseme tavné lepidlo po obvodu styku bočnic se dnem formy.

Jak odlévat z pryskyřice : Při vylévání pryskyřice do formy se stává, že samotným litím se vpravuje do směsi opětovně vzduch. Při použití horkovzdušné pistole doporučujeme větší tloušťky do 10 cm odlévat postupně po 3 cm a vystupující bubliny ihned odstraňovat horkovzdušnou pistolí.

Připravíme si starý míč nebo gumovou misku (lze po skončení pěkně vyklepnout zbytek sádry do koše), naplníme vodou a sypeme do vody sádru, nemícháme, sypeme sádru tak dlouho, dokud ji voda pohlcuje, pak promícháme tak, aby sádra neměla hrudky, a naléváme do forem nebo tvoříme to, co jsme si předem přichystali.

Odlévat můžete do forem běžnou sádru nebo doporučujeme použít "odlehčenou sádru", tzv. Reliefco. Jedná se o obdobu sádry, hotový odlitek ale není tak těžký jako odlitek sádrový.

Jak je nebezpecne olovo

Olovo je toxinem, u kterého neexistuje bezpečné minimální množství. Ve vysokých dávkách způsobuje smrt, v nízkých dávkách vede k chronickým poruchám kardiovaskulárních, vylučovacích či reprodukčních orgánů, narušuje imunitní systém, poškozuje mozek, ovlivňuje chování.K roztavení kovu je potřeba dosáhnout odpovídající teploty tání. Při tavbě olova či cínu snadno vystačíme s malým ohýnkem ze suchého dřeva. Pro dosažení vyšších teplot je však již potřeba používat topení výhradně dřevěným uhlím.Když se při tavení používá vosk, jako tavidlo, je toho bordelu navrchu míň. Taky pomáhá míchat dřevěným klackem. Když se udržuje hladina nad minimeme, tak to ničemu nevadí. Jinka samozřejmě používám předčištěný olovo – přelitý do prutů, jak už tady řada lidí psala.

Postup lití olova

  • Olovo roztavte nejlépe v litinové nádobě například na sporáku.
  • Jakmile je olovo tekuté, vlijte jej do nádoby se studenou vodou.
  • Ve vodě nechejte olovo chladnout pět minut.
  • Pak lze olovo z vody vyjmout a podle vzniklého tvaru odhadovat, co Vám věští.

Čím vysypat silikonovou formu na bábovku : Kromě vymazání máslem zkuste formu i vysypat buď hrubou moukou, nebo pokud se to chuťově hodí tak jemně strouhaným kokosem. Z měkkých forem je třeba vyklepávat až vlažnou bábovku jinak se bude rozpadat. Ještě horké se vyklepává z kameninových a keramických forem. Mě se ji zatím podařilo vždy vyklopit celou (i horkou).

Kolik pigmentu do pryskyřice : Vynikající probarvovací schopnost při zachování průhlednosti nebo průsvitnosti hmoty. Dávkování 0,1 % – 5 % hmotnostně (1 g pigmentu / 1000 g pryskyřice – 50 g pigmentu / 1000 g pryskyřice). Orientační hmotnost tohoto 100 ml balení pigmentu je 110 g.

Co zalít do pryskyřice

Květy v pryskyřici vyžadují zvláštní přípravu květin a rostlin, které chceme zalévat do pryskyřice. Sušené květiny do pryskyřice připravíme pomocí silica gelu, který absorbuje vlhkost a tím květinu dokonale vysuší. Takto vysušené květiny si ponechávají přirozenější barvy a tvar.

Jak obarvit pryskyřici Jestliže se rozhodneme pro barvení pryskyřice, můžeme přidat do připravené směsi barvu či pigmenty do epoxidu. Pokud přidáme do licí pryskyřice barvu, výsledkem bude průhledná pryskyřice ve zvolené barvě; přidáme-li pigment do epoxidu, bude výsledkem neprůhledná obarvená pryskyřice.Ohrádku přilepíme na kruh pomocí hlíny. Ta ohrádku zabezpečí nejen proti posunutí, ale i proti podtečení sádrou. Potom ohrádku vymažeme hmotou, která zamezí přilepení sádry k okolí. (mazlavá hmota) Do takto připraveného prostoru vlijeme dobře rozdělanou sádru.

Jak namíchat sádru na odlitky : Přesný poměr je vždy samozřejmě uveden na balení, ale zpravidla je to tak, že na 1 kg sádry připadá 0,5 l vody. Nyní nás čekají 3 – 5 minuty důkladného míchání směsi. Míchejte do doby, dokud sádra nebude mít tu správnou, tedy hustější, konzistenci a nebudou v ní hrudky.