Mezi nejrychlejší způsob patří ten, kdy odmontujeme horní kryt, odpojíme veškeré součástí a dostaneme se tak do prostoru samotné nádoby. Zde je možné vodu nabírat do kyblíků či jiných nádob. Vodu je možné odstranit během pár minut. Dalším způsobem je klasické vypuštění přes pojistný ventil a vodovodní baterii.Ve spodní části nádoby jsou umístěny jímky pro umístění topného, regulačního a bezpečnostního prvku ohřívače vody (topné těleso s pravým závitem G 5/4“, čidlo termostatu a tepelné pojistky). V horní části ohřívače je v jímce umístěn indikátor teploty, který přenáší informace o ohřátí objemu užitkové vody.Bojler neohřívá vodu tak, jak má Na vině může být nefunkční tepelná pojistka, která se stará o to, aby nedošlo k přetížení v elektrickém obvodu. Jakmile zaregistruje nebezpečné elektrické napětí, přeruší obvod, čímž ochrání vás i váš bojler.
Jak vypustit vodu z bojleru Ariston : Jak vypustit bojler
- Odpojte bojler od elektřiny.
- Nechte vodu vychladnout.
- Zastavte přívod vody do bojleru.
- Dejte pod pojistný ventil kbelík a druhý kbelík mějte připravený na výměnu.
- Otevřete kohoutek teplé vody.
- Otočte pojistným ventilem a nechte vodu vytékat do kbelíku.
Jak vypnout vodu do bojleru
nejsnadnější je to přes pojistný ventil před bojlerem.
- vypněte elektřinu pro bojler.
- zastavte kohout před bojlerem.
- na pojistném ventilu je kolečko, nebo páčka.
- otevřete na nejbližší vodovodní baterii teplou vodu.
- a uvídíte jak to sice pomalu ale krásně z pojistného ventilu vytéká.
Jak funguje pojistný ventil u bojleru : Pojistný ventil ohřívače má v sobě zabudovaný zpětný ventil (zpětnou klapku), který brání protlačení vody zpět do vodovodního řádu. Odkapávání vody během ohřevu je v pořádku a signalizuje správnou funkčnost pojistného ventilu. Při ohřevu vody dochází ke zvětšení jejího objemu až o 3,5 % z nahřívaného objemu.
Vodu ohřívá elektrické těleso ve smaltovaném tepelně izolovaném zásobníku. Těleso je v době ohřevu ovládáno termostatem, na kterém lze plynule nastavit požadovanou teplotu (v rozsahu 5 až 75 °C). Po dosažení zvolené teploty se ohřev automaticky přeruší. Ke spotřebě se pak používá voda naakumulovaná v ohřívači.
Většinou bývá na vině těleso, termostat, nebo voda v elektročásti bojleru. A je jedno, jak je starý, nebo od jakého výrobce.
Co delat kdyz bojler neohřívá vodu
Bojler neohřívá vodu
Zkuste zkontrolovat nastavení termostatu na ohřívači. Pokud neustále svítí ohřev vody či je teplota příliš nízká, zkuste ji o pár stupňů zvýšit. Nezapomínejte i na to, že voda se ohřívá postupně, takže pokud si před vámi někdo dal dlouhou teplou vanu, je možné, že se voda ještě dostatečně neohřála.Doba ohřevu závisí na objemu bojleru a výši příkonu!
Doba ohřevu udává, za jak dlouho je bojler schopen nahřát vodu na požadovanou teplotu. Zde platí, že čím menší je bojler, tím se voda nahřeje rychleji. U 100 litrového bojleru dojde k nahřátí již za cca 3 hodiny, u 200 litrového bojleru je doba nahřátí dvojnásobná.Jak dlouho se vypouští bojler V případě, že zvolíte vypouštění bojleru za pomoci kbelíků, nezabere vám odčerpání vody více jak 15 minut. Pokud budete bojler vypouštět skrze pojistný ventil, může voda odtékat i několik desítek minut (dle kapacity bojleru).
Pro změnu výstupního tlaku (výrobcem nastaveného na 0,3 MPa) je nutné povolit objímku v horní části redukčního ventilu a vhodným šroubovákem otáčet regulačním víkem ventilu. Pro zvýšení výstupního tlaku otáčet ve směru hodinových ručiček, pro snížení výstupního tlaku proti směru hodinových ručiček.
Jak vypnout vodu : Uzavřete hlavní uzávěr vody.
Uzavírací ventil se nachází zpravidla v kuchyni nebo koupelně, případně před vodoměrem. Po jeho uzavření dojde k úplnému zastavení vody v domácnosti.
Kdy vypínat bojler : vypínáním ohřívače ušetříte trochu energie, protože zásobník zabudovaný ve vašem ohřívači bude chladnout trochu pomaleji. Výrobce neuvádí ztrátu u vašeho typu, běžně jsou tyto ztráty 1 až 3 kWh za den. Vypínat bojler má smysl, pokud ho nepoužíváte delší dobu, například na chalupě, kde jste jen o víkendu.
Jak vyzkoušet pojistný ventil
Funkčnost ventilu se ověřuje pootočením ovladače „2“ vlevo cca o 20°. Při tomto úkonu se oddálí membrána od sedla ventilu a musí z odtoku „1“ vytékat voda. Po jeho dalším přetočení vlevo (tzv. lupnutí ventilu) se musí dostat membrána do původní polohy a z odtoku „1“ přestane vytékat voda.
Pojistný ventil se zapojuje přímo na přívod studené vody do bojleru – mezi ním a bojlerem již nesmí být zařazen žádný ventil, klapka a podobný prvek. V pojistném ventilu může být již zabudována zpětná klapka, která v případě poklesu tlaku v přívodním potrubí zabrání vytečení bojleru zpět do tohoto potrubí.Podstatou je akumulace ohřáté vody. Ohřívací těleso se nachází ve spodní části, ohřátá voda se odebírá z části horní. Přítok studené vody bývá upraven tak, aby nedocházelo k nežádoucímu promísení s již ohřátou vodou. Teplota vody by neměla klesnout pod 50 °C, jinak se ve vodě množí například legionella.
Co dělat když spotřebič vyhazuje pojistky : Řešení:
- Zkontrolujte, zda je pojistka svou hodnotou postačující pro dané zatížení
- Zkontrolujte, zda je spotřebič správně zapojený do elektrické sítě
- Obraťte se na autorizované servisní středisko.