Jak vypustit chladící kapalinu?
Nádobku pro dolití chladící kapaliny najdete pod kapotou vašeho vozu. V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami.Z těchto a dalších důvodů nelijeme do chladícího okruhu obyčejnou vodu, ale speciální chladící kapaliny, které je možné ředit jen destilovanou vodou. Výsledná směs se postará o to, že se bod tuhnutí dostane pod nejnižší reálně očekávatelnou teplotu.Dolévání chladicí kapaliny do auta

Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou. Přelití chladicí kapaliny by mohlo způsobit přetlakování motoru. Po doplnění kapaliny do chladiče pevně uzavřete nádržku a ujistěte se, že těsní.

Co se stane když zamrzne chladicí kapalina : Když už tedy víte, že Vaše kapalina mrazu neodolala, nezbývá, než auto dostat do teplé garáže, kde ho necháte, než rozmrzne. Raději ale nezkoušejte rozmrazování urychlit nějakým teplometem nebo podobným přístrojem, protože takovýmto zbrklým činem můžete napáchat ještě větší škody než mráz.

Čím vypláchnout chladič

Zkusil bych naplnit chladící systém cca 5-ti procentním roztokem hydroxidu sodného (třeba prací sodou), pokud možno teplého, projet auto cca 10 až 15 km, pak vypustit po rozpojení spojů nejnižších hadic. Propláchnout teplou vodou a podle výsledku třeba i zopakovat.

Co delat kdyz sviti chladicí kapalina : Chladicí kapalina

Kontrolka upozorňuje na přehřátí motoru nebo nedostatek chladicí kapaliny. Jestliže se rozsvítí, okamžitě zastavte, vypněte motor a po jeho vychladnutí zkontrolujte hladinu chladicí kapaliny. Pokud je třeba, doplňte obyčejnou vodou.

Nezapomeňte, že motor musí být studený. Odšroubujte hadici ze spodní strany nádobky a nechejte kapalinu odtéct. Povolte vypouštěcí ventil (šroub) na bloku motoru a počkejte, až kapalina odteče.

Důležité je jedno. S řešením problému neotálejte. Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty.

Jak utěsnit chladič

Spusťte motor ve volných otáčkách a počkejte až se zahřeje chladič (riziko opaření) Důkladně protřepte obsah. Vlejte obsah lahvičky do chladiče. Zavřete uzávěr chladiče a udržujte otáčky mezi 2,5 – 3,5 tis/min. přibližně 15 minut, což zabezpečí rovnoměrné rozmíchání směsi a utěsnění netěsností.Odšroubujte hadici ze spodní strany nádobky a nechejte kapalinu odtéct. Povolte vypouštěcí ventil (šroub) na bloku motoru a počkejte, až kapalina odteče. U některých vozů jsou ventily dva. Šrouby a nádržku můžete očistit.Pozor, nádobku otevírejte jen v případě, že je motor studený, potřebujete-li dolít na cestách, dejte tomu alespoň deset minut na vychladnutí. Horká kapalina může trochu vystříknout ven a opařit vás, což rozhodně nechcete.

Zřejmě tou nejhorší variantou může být poškozené těsnění pod hlavou motoru. To má totiž mimo jiné i zabraňovat úniku chladící směsi, ovšem vlivem velké plochy a extrémního střídání teplot dochází k tvorbě malých prasklin. a úniků. Chladící směs pak může začít unikat například i přes sání nebo výfuk.

Kdy můžu Dolit chladici kapalinu : Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.

Jak dolít chladící kapalinu : Snese i vodu z kohoutku

Horká kapalina může trochu vystříknout ven a opařit vás, což rozhodně nechcete. Dolít na požadovanou hladinu lze chladicí kapalinou, ale i běžnou vodou z kohoutku. Moderní chladicí kapaliny s tím nemají problém a jsou v nich obsažené složky, které velmi efektivně brání usazování minerálů.

Jakou vodu do chladici kapaliny

Je dobré pamatovat, že chladicí kapalina se používá půl na půl s destilovanou vodou. Samotná destilovaná voda sice nezanese systém, ale stejně jako ta z kohoutku v zimě zmrzne.

Jak dolévat

Chladicí kapalinu byste měli dolévat do studeného motoru, jinak by mohlo dojít k popraskání hlavy válců. Hladina v nádržce by se měla pohybovat vždy mezi minimem a maximem. Směs byste tedy neměli dolévat až po okraj, na druhé straně byste neměli čekat, až směs dosáhne rysky značící minimum.Odpověď možná leckoho překvapí: obyčejnou vodu z kohoutku. Chladicí kapalina se totiž vždycky skládá z glykolu a vody. Ta se odpařuje rychleji, a tak je nevyhnutelné, že jí mírně a plynule ubývá. Voda je tedy prvním podezřelým, když najdete hladinu blízko minima.

Kam dolít chladící kapalinu : Otevřete kapotu a najděte nádržku chladicí kapaliny. Většinou má průsvitně bílou barvu a vede od ní hadice k chladiči. Nádržka má na boku značky plnicího rozsahu. Pokud je motor vychladlý, chladicí kapalina by měla dosahovat po rysku plnění za studena.