Jak vypumpovat žaludek?
Plnou nálevku zvedneme asi do výše hlavy nemocného a necháme vodu stékat do žaludku. V okamžiku, kdy se tvoří ve vodě vír, skloníme nálevku nad prázdný kbelík, aby do něj mohl vytékat obsah žaludku. Výplach opakujeme tak dlouho, až z nálevky vytéká čistá voda. Při otravách se žaludek vyplachuje 8 až 10 litry vody.Výplach žaludku doporučují provést do 30 až 60 minut po požití toxických dávek léku/jedu. Podle nich jeho pozdější provedení již zpravidla nemá význam. Na druhé straně stojí řada autorů, kteří se provedení výplachu žaludku nebrání i u pacienta, u kterého od začátku intoxikace uběhlo až 6 hodin.Pacientovi se dutinou ústní zasune přes jícen do žaludku hadička a touto hadičkou se odsaje část obsahu žaludku, kterou odešleme na toxikologické (případně i jiná) vyšetření. Poté hadičkou do žaludku aplikujeme několik set mililitrů vlažného fyziologického roztoku a odsajeme.

Jakou sondou se provádí výplach žaludku : Výplach se provádí fyziologickým roztokem o objemu 200 až 300 ml u dospělého jedince a u dětí 10 ml/kg pomocí sondy s větším průměrem a centrálním otvorem. Z první získané dávky je poslán vzorek na toxikologické vyšetření.

Jak rychle vyprázdnit žaludek

Ideálně vypijte sklenici horké vody ráno na prázdný žaludek. Krásně své tělo pročistíte a usazené tuky na stěnách žaludku či střev z předešlého dne se v teplé vodě lépe rozpustí a začnete chodit pravidelně na záchod.

Proč mě píchá v žaludku : Ve většině případů souvisí bolesti žaludku s dietní chybou nebo nevhodnými stravovacími návyky a nepravidelným režimem – nevhodnou kombinací stravy, hltáním a nedostatečným rozmělněním potravy, hladověním či naopak přejídáním se, kouřením, nadměrnou konzumací kávy a alkoholu.

Na podrážděný žaludek pomáhá přiložit obklad (např. termofor). Dodržujte odpovídající dietu a doplňujte tekutiny. Ty jsou velmi důležité, protože při opakovaném zvracení dochází k výraznému poklesu množství tekutin v těle – k dehydrataci organismu.

Nejběžnějším prostředkem pro zmírnění nepříjemných projevů podrážděného žaludku je soda ve formě prášku. Na pálení žáhy jsou také velmi oblíbené žvýkací tablety Rennie či suspenze Gaviscon, která brání návratu žaludeční šťávy do jícnu.

Co je žaludeční sonda

Perkutánní endoskopická gastrostomie, zkráceně PEG, je tenká sonda, která je zavedena přes kůži do žaludku (obr. 1). Je to tedy miniinvazivní metoda pro zajištění dlouhodobého přístupu do trávicího traktu za účelem aplikace výživy.Jako laváž se v lékařství označuje procedura oplachování, vyplachování či proplachování s léčebným nebo diagnostickým cílem. Mezi specifické druhy laváže patří například: antiseptická laváž – oplach/výplach/průplach s použitím antiseptické kapaliny. bronchoalveolární laváž – výplach průdušek a plicních sklípkůOptimálními potravinami v prevenci a léčbě zácpy jsou: banány, obilniny, chléb s vyšším obsahem vlákniny, mrkev, celer, hrách nebo čočka. Příjem vlákniny je možné skórovat bez vážení s odhadováním podle obvyklých porcí (tab. 1).

Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Co je dobré na uklidnění žaludku : Nejběžnějším prostředkem pro zmírnění nepříjemných projevů podrážděného žaludku je soda ve formě prášku. Na pálení žáhy jsou také velmi oblíbené žvýkací tablety Rennie či suspenze Gaviscon, která brání návratu žaludeční šťávy do jícnu.

Jak uvolnit stažený žaludek : Do jídel přidávejte kurkumu, zázvor a hřebíček – všechny podporují trávení, tvorbu žaludečních kyselin a ulevují při křečích. Hýbejte se. 30 minut aktivního pohybu denně není mnoho, ale s vaším tělem a myšlením dokáže dělat zázraky. Zkuste běh, kolo nebo jógu.

Co pomáhá na bolavý žaludek

Pro podporu normální činnosti trávení a celého gastrointestinálního traktu lze využít řadu bylinek. Sáhnout můžeme po kořenu lékořice, čaji ze směsi heřmánku, meduňky, máty peprné, fenyklu nebo mochny husí. Skvělé jsou také borůvky, které můžeme užívat sušené, nebo si z nich uvařit čaj.

Doporučujeme vám navštívit lékaře, když se symptomy zhorší, trvají několik dní nebo je doprovázejí jiné příznaky, například silná bolest v oblasti žaludku a střev. Popis průběhu onemocnění a tělesné vyšetření pomohou určit přesnou příčinu žaludeční nevolnosti.Nejběžnější příčinou jsou nezdravé stravovací návyky, jako je konzumace příliš mnoha tučných, smažených, pikantních jídel nebo nadměrné množství alkoholu. Stres a užívání některých léků mohou rovněž přispět k podráždění žaludku.

Jak se projevuje špatné trávení : Typickými projevy jsou pocit plnosti, těžkosti a pomalého trávení po jídle, předčasná sytost, nechutenství, bolest v nadbřišku, nadměrné říhání, pálení žáhy, nevolnost či zvracení. Objevovat se může i hořkost či jiné pachutě v ústech, zápach z úst či zvýšené slinění a odpor k některým potravinám.