Pitaya klíčí rychle. Nejpozději do 14 dnů od výsevu.Rozmnožování je možné odnožemi i semeny z vyzrálých plodů (dobré zkušenosti) do písčitého substrátu. Jde o kaktusy, kterým se nejlépe daří v horkém a suchém podnebí s minimálním množstvím srážek. Pokud je vláhy více, opadnou už květy nebo uhnije ovoce. Plody se utvářejí zhruba třicet až padesát dní po květech.Před výsevem můžeme semena na několik hodin namočit do teplé vody. Vyséváme na povrch písčitého substrátu pro kaktusy při teplotě půdy okolo 25 ºC. Umístíme na světlé místo, které však není na přímém slunci. Můžeme zakrýt folií.
Jak naklíčit dračí ovoce : Semena se vysévají celoročně do písčitého substrátu. Před výsevem se doporučuje máčet je několik hodin ve vlažné vodě. Rostlina vyžaduje slunné a teplé stanoviště s teplotou 25–30 °C. Zálivka by měla být pouze občasná, stejně tak rosení.
Jak dlouho vydrzi dračí ovoce v lednici
Na kuchyňské lince můžete pitahayu skladovat asi 3 dny, v chladničce v plastovém sáčku vydrží asi 2 týdny. Po rozkrojení vydrží v chladničce v plastovém sáčku jen velmi krátce, proto je lepší ji v takovém případě skladovat nakrájenou na kostičky v mrazáku.
Na čem roste dračí ovoce : Dračí ovoce, zvané také pitahaya, roste na kaktusu, který šplhá po podpůrných rostlinách nebo zdivu. Kaktus má od června do září květy, které svým průměrem 25 centimetrů a délkou 30 centimetrů patří k největším na světě.
Nejjednodušší je překrojit ovoce napůl a lžící sníst dužinu, přičemž slupka je nepoživatelná. Dračí ovoce se také hodí jako příloha do salátů. Ovoce stačí nakrájet na plátky, odstranit slupku a případně rozdělit na menší kousky.
žlutá pitahaya, má žlutou slupku a bílou dužinu. Hlavní druh je Hylocereus megalanthus synonymum je Selenicereus megalanthus. Pěstování je náročnější a proto jsou tyto plody méně dostupné a dražší.
Jak nakrájet dračí ovoce
Dračí ovoce můžete jednoduše rozkrojit a jíst přímo ze slupky, podobně jako kiwi. Pitayu můžete také nakrájet na kostičky a přimíchat třeba do ovocného salátu. Slupka se velmi lehce loupe.Pitahaya je zralá, když „šupiny“ zežloutnou. Můžete ji oloupat, což jde u zralých plodů velmi snadno, stačí uříznout konec a stáhnout slupku dolů, nebo plod rozpůlit a dužninu vyjíst lžičkou, případně pitahayu nakrájet na trojúhelníčky.Dračí ovoce se musí jako každý kaktus zalévat jen málo. Kořenový bal musí před další zálivkou vyschnout. V létě byste měli rostlinu jednou hnojit. POKUD DOJDE K VYPRODÁNÍ SKLADOVÝCH ZÁSOB, BOHUŽEL NENÍ MOŽNÉ KVĚTINY A ROSTLINY JIŽ OBJEDNAT!
Tento sladký plod kaktusu je texturou podobný kiwi. Chuťově se také podobá tomuto zelenému ovoci skříženému s melounem. Semínka mají jemně oříškovou chuť. Pro její méně výraznou chuť ji doporučujeme servírovat vychlazenou a ochucenou šťávou z limetky nebo jako doplněk k vyrázným ingrediencím.
Jak uchovat dračí ovoce : Nejlepší teplota pro skladování dračího ovoce je 15 až 19 °C, potom vydrží čerstvé 10 až 14 dnů. Pokud se dračí ovoce skladuje při pokojové teplotě, vydrží čerstvé 5 až 6 dnů. Dračí ovoce ani další druhy tropického ovoce by se neměly skladovat v ledničce, protože při teplotě nižší než 10 °C ztrácí svoji chuť.
Jak vypada zrale liči : Plody liči jsou malé, oválné, 2,5 – 4 centimetry dlouhé s výrazně červenou slupkou – právě ty se objevují na pultech supermarketů v lednu každého roku. Po rozříznutí je vidět bílá dužina liči a podlouhlé semeno – v Číně se mu pro jeho vzhled říkalo „dračí oko“.
Co se jí z Draciho ovoce
Ovoce stačí nakrájet na plátky, odstranit slupku a případně rozdělit na menší kousky. Drť z dračího ovoce lze přidat do zdravých domácích šťáv, koktejlů a smoothies. Je také vhodné jako přísada do zmrzlin, dortů, krémů a pěn. Při nákupu pitayi je důležité dát si pozor, zda je ovoce skutečně připraveno ke konzumaci.
NUTSMAN Dračí ovoce (Pitahaya) lyofilizované – prášek a kousky 50 g
Dostupnost | Skladem |
---|---|
Cena | 61 Kč bez DPH |
68 Kč / ks | |
+3.4 do Věrnostního programu |
Pěstování liči doma ze semínka
Po vyjmutí semínko důkladně očistěte a umístěte naležato do vlhkého výživného substrátu, zhruba 1 – 2 cm hluboko. Zkuste směs rašeliny a písku v poměru 1:1. Výsev neodkládejte, neboť i zdravé semeno po 3 až 5 dnech ztratí svou klíčivost. Vyklíčení se dočkáte asi za měsíc.
Jak se jí lici : Liči koupíte čerstvé, kompotované nebo sušené. Čerstvé liči oloupejte a dužinu snězte. Pecky liči se nejedí. Liči se hodí i do šťáv a kompotů.