K samotnému sázení si zvolte otevřenou šišku. Do jejích rozevřených šupin jemně vsuňte mech a do něj pak vložte semínka. Šišku navlhčete vodou z postřikovače. Poté si vezměte menší květináč, nebo misku naplněnou zeminou a šišku do ní z půlky zahrabejte.Semena doporučujeme před výsevem namočit na 2 dny ve vlažné vodě a poté nechat stratifikovat. Stratifikace spočívá v tom, že dáme semena do vlhkého písku do květináčů do mrazu, nebo v umělohmotném sáčku je dáme přibližně na měsíc do ledničky. Jakmile se semínka "otevřou" mohou se vysít lehce pod povrch substrátu.Samičí šištice obsahují ploché semenné šupiny, které vyrůstají v úžlabí podpůrných šupin a nesou dvě vajíčka. Ta se po opylení dále vyvíjejí v semena, zatímco šištice zrají a dřevnatějí v šišky. Po dozrání semen se šupiny šišek díky vysychání rozevírají a semena vypadávají ven.
Jak vypěstovat strom : Nejprve v místě, kde chcete strom zasadit, vyhloubíte rýčem jámu. Ta by měla být asi dvakrát tak velká jako kořenový bal stromu a dostatečně hluboká. Rycími vidlemi nebo něčím podobným nakypříte půdu v jámě a nasypete do ní trochu kompostu. Především u listnatých stromů doporučujeme před zasazením zastřihnutí.
Kdy padají šišky z borovice
Plody a šišky lesních dřevin se sbírají po celý rok. Sběr šišek smrku a borovice ale probíhá od konce listopadu do března. Dub a buk se sbírají v říjnu a v listopadu.
Na kterých stromech rostou šišky : Zdřevnatěním samičí šištice vzniká šiška. Šišky se otevírají při vyschnutí (např. u smrku, borovice, modřínu) nebo se rozpadají přímo na stromě (např. u jedle).
U jehličnanů, jako jsou borovice, smrky či jedle, bychom měli odebírat řízky ze stromů starých od čtyř do sedmi let. Řízky by měly být tvrdé, nicméně ne úplně dřevnaté. Totéž platí i pro výhonky tisu. Takové řízky odebíráme z výhonů starých zhruba rok, tedy aby byly dřevité, ale přesto stále pružné.
V březnu a dubnu sbíráme pupeny ještě před rozvitím, v květnu mladé výhonky a šištice, semena zralých šišek od listopadu do března a po celý rok lze sbírat pryskyřici, kůru i jehličí. Pupeny se suší v tenké vrstvě ve stínu a skladují v temnu, v dobře uzavřených nádobách.
Jak dlouho rostou šišky
Délka šišek se pohybuje od 10 do 20 cm. Borovice (pinus) Šišky se semeny složené z dřevnatých šupin zrají přibližně 2-3 roky a po dozrání se většinou rozevírají (výjimku tvoří např. borovice limba).Sázení stromů vás tedy nic nestojí, obrovsky pomůže přírodě a má velmi pozitivní vliv na vnímání vaší značky.Ovocné stromky se vysazují v chladném období, v době vegetačního klidu, na podzim přibližně od poloviny října, než je půda promrzlá do hloubky. Stromky je vhodné vysazovat i pozdě na podzim. Při chladném počasí stromky nevysychají a mají lepší podmínky pro zakořenění.
Borovice (pinus) Šišky se semeny složené z dřevnatých šupin zrají přibližně 2-3 roky a po dozrání se většinou rozevírají (výjimku tvoří např. borovice limba). Velikost šišek je velmi různorodá, od několika cm až po půl metru (borovice Lambertova), hmotnost může dosahovat až 2 kg (borovice Coulterova).
Jak dlouho se rozkládá šiška : Během zrání, které v závislosti od druhu může trvat až několik let, šiška dřevnatí a opadává v celku (borovice, smrk, modřín) nebo se rozpadá (cedr, jedle). Při uzrávání šišky otevírají šupiny, čímž se dostávají ven semena (oříšky).
Kdy sbírat šišky borovice : LEDEN. Vrcholí sběr šišek borovice lesní. Nasbírané šišky se skladují v nízkých hromadách, které často přehazujeme a co nejdříve je dopravíme k uskladnění a vyluštění do luštírny. V lednu také sbíráme šišky modřínu.
Jaký je rozdíl mezi smrkem a jedlí
Víte, jak je od sebe poznat Borovici asi nespletete, protože ta mívá jehlice dlouhé a ježaté jako štětiny. Jedle a smrk naopak mají jehlice krátké, ale smrk je má rozcuchané jako malý kluk, kdežto jedle je má učesané na pěšinku jako malá holčička.
Prostokořenné jeličnany (borovice, smrk, jedle) je lepší sázet až v jarních měsících. Na rozdíl od listnatých stromů na podzim a v zimě již nekoření. Proto snáze přes zimu umrznou.Ideální dobou pro jejich odběr je konec března a začátek května, ale řízkovat lze i počátkem léta, zvláště pokud nemáme pařeniště nebo skleník, aby mohly řízky zakořeňovat v teple. Řízky je dobré ošetřit některým ze stimulátorů.
Kolik jehlic má borovice : Obvykle 3 nebo 5 (někdy i 1 nebo 2) jehlic ve svazečku s opadavou pochvou, jehlice s jedním cévním svazkem, průduchy převážně na vnitřní straně jehlice. Pupek (umbo) umístěn až na výjimky na konci semenné šupiny.