Na praní v pračce raději zapomeňte.
- Příprava před praním. Dříve, než se vrhnete na praní, vydrhněte gumovou podrážku i gumu lemující botu kartáčem, aby se špína při praní nedostala na textil.
- Perte na 30 °C. Boty perte v samostatné várce a při nízkých teplotách, které pro ně nepředstavují takové riziko.
- Řekněte NE sušičce.
Příprava bot: Kartáčem nebo hadříkem očistěte boty od hrubých nečistot a kamínků. Vyjměte tkaničky a vložky (pokud nejsou přilepené). Vyberte správný program a prací prášek: Zvolte jemný prací program s nízkým počtem otáček a teplotou do 30 °C. Používejte tekutý prací prostředek bez aviváže.Pokud potřebujete vyčistit boty od bahna obejdete se i bez pračky. V případě látkových bot odstraňte bahno z obuvi tak, že si připravte misku s teplou vodou, do které přidejte mycí prostředek. Pomocí bavlněného hadříku, případně houbičky potírejte svršek obuvi, dokud skvrna nezmizí.
Jak vyprat boty aby byly bílé : Jedlá soda je univerzální zachránce každé hospodyňky. Smíchejte sodu a ocet v poměru 1:2 a mícháním (třeba starým zubním kartáčkem) vytvořte kašičku. Tu pak naneste na boty a nechte asi 20 minut působit. Nakonec opláchněte a nechte uschnout.
Jak provonět boty
Smíchej čtvrt hrnečku jedlé sody, čtvrt hrnečku prášku do pečiva a půlku hrnečku kukuřičného škrobu. Vlož směs do páru bavlněných ponožek nebo ji nasyp do obou bot a nech uležet přes noc. A jestli chceš tenisky pořádně provonět, přidej pár kapek oblíbeného esenciálního oleje.
Jak vyprat smradlavé boty : Vysypte do bot jedlou sůl a nechte ji přes noc působit. Můžete také nalít trochu vodky do rozprašovače, kterým botu postříkáte a následně necháte do rána vyschnout. Stejně jako vodku lze vodu v láhvi ostřikovače smíchat například i s octem nebo citronovou šťávou.
Řešením, jak vyčistit boty od bláta, je speciální prostředek v podobě gelu nebo pěny, ale stejně dobře může posloužit i vlhký (ne ovšem mokrý!) hadřík navlhčený v roztoku vody s mýdlem. Zní to povědomě Samozřejmě – způsob čištění jako u bot ze semiše či nubuku se osvědčí i v případě kůže.
V praxi stačí rozpustit dvě lžíce jedlé sody ve vodě a pomocí hadříku nebo starého zubního kartáčku nanést směs do míst, kde je to nejvíce třeba. Poté nechte boty působit zhruba dvacet až třicet minut a opláchněte.
Jak vyčistit zažloutlé boty na bílo
V praxi stačí rozpustit dvě lžíce jedlé sody ve vodě a pomocí hadříku nebo starého zubního kartáčku nanést směs do míst, kde je to nejvíce třeba. Poté nechte boty působit zhruba dvacet až třicet minut a opláchněte.Co je potřeba udělat Umýt povrch za pomocí mycího stroje a použití speciální mycí chemie pro sportovní povrchy, třeba od Karcher nebo KIPP. Chemie se nechá působit, aby stačila rozpustit maximum nečistot a poté se povrch poprvé přejede mycím strojem s odsáváním.Vlhkost v botách vytváří ideální prostředí pro plíseň a kvasinky, které produkují zapáchající plyny. Totéž platí i pro plíseň na nohách. Dobrá zpráva je, že samotný pot nesmrdí. Špatná je, že tak jako tak musíme boty udržet v suchu, aby v nich plísně nepřežily.
V praxi stačí rozpustit dvě lžíce jedlé sody ve vodě a pomocí hadříku nebo starého zubního kartáčku nanést směs do míst, kde je to nejvíce třeba. Poté nechte boty působit zhruba dvacet až třicet minut a opláchněte.
Jak se zbavit zápachu nohou : Jak se zbavit zápachu nohou
- Pokud je to možné, myjte si nohy antibakteriálním mýdlem v teplé vodě i několikrát denně.
- Pravidelně se zbavujte ztvrdlé odumřelé kůže na chodidlech.
- Nehty na nohou si často zastřihujte a čistěte.
- Po umytí chodidla vždy pečlivě osušte.
- Noste kvalitní obuv z prodyšných materiálů.
Jak vyprat semišové boty : Pokud se semišové boty zašpiní, je důležité je před čištěním pořádně namočit. Samotné čištění je pak nejlepší provádět speciálními kartáčky či bavlněným hadříkem. Na semišovou obuv je možné užít i mýdlo, po vyčištění je však nezbytné ho z materiálu pořádně vymýt.
Jak se zbavit zápachu z obuvi
Vysypte do bot jedlou sůl a nechte ji přes noc působit. Můžete také nalít trochu vodky do rozprašovače, kterým botu postříkáte a následně necháte do rána vyschnout. Stejně jako vodku lze vodu v láhvi ostřikovače smíchat například i s octem nebo citronovou šťávou.
Zkuste roztok z 3 % peroxidu vodíku a jedlé sody. Recept je následující: 2–3 lžíce jedlé sody smíchat se 100 ml peroxidu do husté kaše. Dejte na skvrny a nechte působit 20 minut, poté vyčistěte kartáčem. Pokud lze boty prát, můžete je poté vyprat.Smíchej 2–3 lžíce jedlé sody a 100 ml peroxidu vodíku 3 %. Vznikne ti hustá kaše a tu rozetři po celých botách. Nech 20 minut působit. Boty dej buď vyprat do pračky, nebo je vyčisti ručně kartáčem.
Jak odstranit plíseň z bot : Plíseň na kožených kabátech, botách, kabelkách a nábytku je třeba odstranit – pokud možno venku. Povrch otřete hadříkem namočeným v octu, a poté kvalitním mýdlem na kůži a teplou vodou. Osušte měkkým hadříkem a nechte zcela vyschnout na vzduchu. Po úplném vysušení předmět ošetřete přípravkem na kůži.