Jak vyprat tylové šaty?
Žehličku musíte nastavit na správnou teplotu podle materiálu šatů. Tyl snese maximálně 150 °C, satén 200 °C, taft 150 °C a krajka 120 °C. Kdo napařovací žehličku nevlastní, nemusí zoufat. Se suchou žehličkou budete potřebovat ještě vlhký ručník nebo hadřík, přes který budete šaty žehlit.Obyčejný, syntetický šifon je možné prát v pračce v programu na jemné prádlo, pokud se navíc nastaví se na nízké otáčky, v bubnu zůstane dost místa nebo se použije program „bez mačkání“, stačí pak šifon namísto žehlení vyvěsit na ramínko a nechat volně uschnout.Údržba Tylových a TUTU sukní

Praní v pračce je možné pouze na menší otáčky a v každém případě bez ŽDÍMÁNÍ – ideální je program máchání. Nejšetrnější je sukni přeprat ručně nebo pouze osprchovat vlažnou vodou. Vyprané sukně sušíme zavěšené na ramínku a necháme volně okapat a oschnout. Nikdy nepoužívejte sušičku.

Jak vyprat šaty s flitry : Na začátek je třeba upozornit, že flitrové šaty by se měly prát ručně. Praní nepřipadá v úvahu, mohlo by dojít k poškození flitrovaného oblečení. Pro čištění potu, skvrn nebo prachu nalijte do misky vlažnou vodu a použijte jemný čisticí prostředek. Pereme velmi šetrně a vyhýbáme se tahání nebo intenzivnímu tření.

Jak narovnat šaty bez žehličky

Sušička pomůže i se zmačkanými šaty

Do sušičky dejte vaše pomačkané oblečení a kousek mokré látky. To může být čistý navlhčený textilní kapesník, ponožka nebo třeba spodní prádlo, ale také můžete k oblečení hodit kostku ledu. Jde jen o to, aby se v sušičce vytvořila troška páry, která pomůže narovnat pomačkané látky.

Jak vyžehlit tylovou sukní : Od 172 cm doporučujeme délku 65 cm. Péče o tylové sukně je velmi nenáročná. Nemusíte je žehlit, pokud se vám ale přecijen zdá, že je sukýnka zmačkaná, doporučujeme žehlit přes vhlký ručník či párou. Praní v pračce je možné na menší otáčky a bez !

Perte nejlépe na 30 °C, převrácené naruby, bez pásků a případných ozdobných prvků (květin, broží apod). Ručnímu praní šatů se můžete úplně vyhnout. Mně se poslední dobou nejlépe osvědčil doma vyrobený mýdlový sliz (návod třeba tady), ale i komerčně prodávané prášky fungují dobře. Pozor: Nepřidávejte aviváž!

Ve vlažné vodě (25–30 °C) rozmíchejte menší množství pracího prostředku, oděv nebo látku ponořte a nechte asi 15–30 minut namočené. Potom jemně pomáchejte rukama – nemačkejte, nedrhněte. Vyměňte vodu za čistou (ale stejné teploty) a opatrně vymáchejte.

Jak vyžehlit tylovou sukni

Od 172 cm doporučujeme délku 65 cm. Péče o tylové sukně je velmi nenáročná. Nemusíte je žehlit, pokud se vám ale přecijen zdá, že je sukýnka zmačkaná, doporučujeme žehlit přes vhlký ručník či párou. Praní v pračce je možné na menší otáčky a bez !Tyl je průhledný, takže pokud požadujete, aby vynikla jeho barva, musíte jej nařasit a vrstvit. Toho jsem využila na sukně družiček. Stejně tak pokud chcete využít jeho tuhost třeba na spodničku, také ho musíte nařasit. Řasením se tedy dostáváte do vysoké spotřeby v metráži.Mezi nejefektivnější pomocníky patří citronová šťáva, ocet, sůl, jedlá soda, aceton a také žlučové mýdlo. Právě žlučové mýdlo je univerzálním čističem, který vám pomůže v každé situaci. Pokud si ale opravdu nejste jisti, jak skvrnu odstranit, svěřte raději oblečení do rukou odborníků.

Pokud přecházíte na napařovač z klasické žehličky a žehlicího prkna, ujasněte si, jak chcete napařovač používat. Některý napařovač je ideální hlavně pro příležitostné žehlení jemných a choulostivých látek. Jiné si zase hravě poradí i s pevnějšími materiály a můžete jimi tak bez problému nahradit žehličku.

Jak narovnat saténové šaty : Vodu z šatů jemně vymačkejte. Následně můžete šaty položit na savý ručník, společně je zarolujte a několikrát stiskněte. Po rozbalení nechte šaty usušit, tak aby usychaly rovnoměrně, nejlépe podložené ručníkem a položené třeba na sušáku prádla. Máte-li strach pouštět se do čištění sama, odneste šaty do čistírny.

Co je to Tyl : Tyl je lehká, průsvitná tkanina nebo pletenina malé hmotnosti, charakteristická jemnou mřížkou. Tyly se používají k výrobě dámských společenských nebo svatebních šatů, na svatební závoje, karnevalové kostýmy.

Jak často prát

Po každém nošení byste měli prát i trička, topy a tílka. Šaty noste maximálně třikrát a pak je vyperte. Vlněné kabáty je nutné vyčistit alespoň 2x až 3x za sezónu.

S práškem do pečiva se pracuje stejně jako vždy, naplňte pračku a přidejte prášek na praní do přihrádky, jak jste zvyklí. Poté přisypte kypřící prášek do bubnu pračky – na jednu várku jeden sáček. Kypřící prášek odstraní zatuchlý zápach z prádla a navíc ho osvěží a rozjasní.Bezpečné bělidlo na živočišná vlákna je peroxid vodíku. Vanish, jestli se nemýlím, obsahuje právě peroxid, takže by taky neměl uškodit (ale pořádně si přečti cedulku na obalu – bohužel zrovna Vanish na bílé prádlo doma nemám, tak se nemůžu kouknout). Na zažloutlé skvrny na hedvábí se taky doporučuje bílý vinný ocet.

Jak prát umele Hedvabi : Zatímco umělé hedvábí můžeme běžně prát v pračce i na 40 °C, jeho přírodní varianta si žádá citlivější péči. Perte ho ručně ve vlažné vodě a agresivní prášek raději odložte. Použijte speciální prací prostředek nebo jemný šampon.