Jak vyprat syntetický spacák?
Nikdy nepoužívejte běžné přípravky, které obsahují agresivní rozpouštědla. Nepřidávejte bělidla, ani aviváže, které by zničily izolační vlastnosti peří i dutých vláken. Nastavte jemný program a teplotu vody maximálně na 40 °C. V prádelně můžete po praní využít i sušičku.Perte v pračce na 30 °C, nebo v ruce. Doporučené dávkování: asi 25 ml (1 víčko) na 2,5 kg prádla (měkká voda). Jedno 250ml balení tak vydrží na 10 pracích cyklů. Doporučujeme sušit v sušičce na nízkou teplotu.Nastavte sušičku na teplotu mezi 30°C a 60 °C na 40 až 60 minut. Pokud je bunda po prvním sušení stále vlhká, postup opakujte, dokud není zcela suchá. Pak svou bundu nechte na 24 hodin zcela uschnout na ramínku. Tím se zabrání nepříjemnému zápachu nebo tvorbě plísní v důsledku zbytkové vlhkosti.

Jak se skládá spacák : Spacák do obalu napěchujte bez předešlého skládaní. Při pečlivém skládaní se materiál na zlomených místech víc namáhá, a tak se snižuje jeho životnost. Nejlepší je spacák do obalu nacpat halabala a po návratu domů ho okamžitě rozložit.

Jak dlouho vydrží spacák

Obvykle 4-5 vyprání nevadí (pokud jsou aplikovány správné čistící prostředky a správný postup sušení), to však znamená, že spacák pereme po 3-4 letech používání. Spacák tedy musíme udržovat v čistotě. Také jej nesmíme skladovat v malém kompresním obalu, ale volně nebo ve velkém skladovacím pytli.

Jak sbalit péřový spacák : Pro péřový spacák je ideální skladování na suchém tmavém místě, nejlépe v rozloženém stavu (například zavěšený na ramínku ve skříni). Pokud takovou možnost nemáte, bude mu stejně dobře v dodávaném skladovacím obalu, ve kterém není na strukturu peří vyvíjen žádný tlak a to tak může být ve své přirození roztažené poloze.

Napusťte si do umyvadla (lavoru nebo vany) vodu – musí mít teplotu, na kterou se doporučuje prádlo prát. Do vody přidejte prací prostředek – prášek (hůř se rozpouští) nebo gel (lépe se rozpouští). Prací prostředek nechte dokonale rozpustit, pomozte mu v tom rukou a vodu pak napěňte. Přidejte prádlo do lázně.

Sušte jej rozepnutý a pečlivě rozprostřený na zemi. Pravidelně spacák čechrejte a masírujte, abyste dosáhli oddělení výplně. Postupně pokračujte, dokud nedosáhnete rovnoměrného rozprostření peří uvnitř spacáku. Proces sušení dokončete v sušičce na prádlo.

Jak casto prát spacák

Neperte moc často

Péřový spacák byste měli prát pouze příležitostně, jen když je to opravdu nutné – zjevné známky znečištění nebo zápachu jsou obvykle známkou toho, že je čas spacák vyprat. Neperte spacák dřív, než po 40 nocích.Za normálních okolností je tedy ideální spát ve spodní vrstvě oblečení, například v termoprádle. To je totiž dostatečně tenké na to, aby zachovalo izolační vrstvičku vzduchu, a současně také na to, aby se tato vrstvička dostatečně vyhřála. Ve stanu i pod širákem se do spacáku raději oblečte.Jak vybrat délku spacáku Spacák vybírejte dle výšky postavy. Ideální délka spacáku je taková, která přesahuje výšku postavy o 10 – 20 cm. V takovém případě je spacák dlouhý tak akorát, aby byl pohodlný a zároveň udržoval chodidla v teple.

Vložky do spacích pytlů mají za úkol zvýšit váš tepelný komfort při spaní ve spacáku. Pokud si hřejivou vložku dáte do spacáku, budete si navíc pochvalovat, jak je její vnější materiál měkký a příjemný na dotek. Potěší rovněž vysoká prodyšnost vložky, díky čemuž se ve spacáku jen tak nezapaříte.

Jak čistit péřový spacák : Spacák je potřeba prát nejlépe v ruce a pomocí šetrných pracích prostředků. Nejlépe těch od výrobce Nikwax – Down Wash, Sportwash, nebo podobné. Pračku můžete použít jen v případě velké nutnosti, ale jen na malé otáčky a opravdu velkou (na hodně kg) a spíše malé spacáky.

Jak vybělit prádlo bez chemie : Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.

Co prát spolu

Co tedy můžete prát spolu Ideálně bavlněné a syntetické oblečení. Oblečení z vlny (například svetry) však perte vždy zvlášť na speciální program. S bavlněným a syntetickým oblečením můžete prát také jemné prádlo, vložte jej ale nejprve do ochranného obalu určenému k praní.

Pro péřový spacák je ideální skladování na suchém tmavém místě, nejlépe v rozloženém stavu (například zavěšený na ramínku ve skříni). Pokud takovou možnost nemáte, bude mu stejně dobře v dodávaném skladovacím obalu, ve kterém není na strukturu peří vyvíjen žádný tlak a to tak může být ve své přirození roztažené poloze.Spacák je potřeba prát nejlépe v ruce a pomocí šetrných pracích prostředků. Nejlépe těch od výrobce Nikwax – Down Wash, Sportwash, nebo podobné. Pračku můžete použít jen v případě velké nutnosti, ale jen na malé otáčky a opravdu velkou (na hodně kg) a spíše malé spacáky.

Jak spát ve spacáku v zimě : Za normálních okolností je tedy ideální spát ve spodní vrstvě oblečení, například v termoprádle. To je totiž dostatečně tenké na to, aby zachovalo izolační vrstvičku vzduchu, a současně také na to, aby se tato vrstvička dostatečně vyhřála. Ve stanu i pod širákem se do spacáku raději oblečte.