Pro praní peřin se doporučuje program jemného praní v teplé vodě s obvyklou teplotou 30° C. Pokud není peřina příliš znečištěná, je dobré použít nějaký jemný prací prostředek.Peří perte na speciální, pro tento účel vytvořený program. Pokud ho vaše pračka nemá, využijte program na jemné prádlo s teplotou do 40 °C a sáhněte po pracím prostředku přímo na peří. Do sušičky pak vložte spolu s polštářem dva tři tenisáky, které budou při procesu poskakovat a materiál vám krásně "naklepou".Použijte prací prostředek určený na přikrývky a polštáře s přírodní náplní, který neobsahuje enzymy. Běžné prací prostředky obsahují enzymy, které ničí vlastnosti peří a prachového peří tím, že z nich odstraní přirozenou vrstvu tuku. Na přikrývky z umělých vláken můžete používat běžné prací prostředky.
Jak vyprat Zazloutle peřiny : Pokud jsou záclony viditelně zašedlé či zažloutlé, namočte je ještě před praním do roztoku vody a sody, a to v poměru 10 litrů vody na 500 gramů jedlé sody. Nejprve počkejte, až se soda kompletně rozpustí. Následně záclony ponořte do roztoku a poté je vymáchejte v čisté vodě.
Jak vyprat francouzskou deku
Francouzskou přikrývku se Vám pravděpodobně nepovede do pračky ani nacpat a budete muset využít služeb nějaké profesionální prádelny. Ovšem duo deka, která se dá rozdělat na 2 jednotlivé přikrývky, to je jiná. Tak tedy, pokud dáte přikrývku do bubnu pračky, měl by být naplněný nejlépe do 80%.
Na jaké programy perete prádlo : Na jaký program prát ručníky
Program pro praní ručníků samozřejmě zvolte dle Vaší pračky. Nejvhodnější bývá program bavlna na 40 oC.
Jako všeobecné pravidlo platí, že vedle speciálního pracího prostředku, je třeba prát peří do maximální teploty 40 stupňů Celsia. Nepoužívejte aviváž, změkčovadla, ani bělidla. A vypněte, případně co nejvíce omezte odstřeďování. Pokud máte bund víc, perte každou samostatně.
Pokud máte prostornou sušičku, ideálně přikrývku usušte v ní a poté ji nechte doschnout na vzduchu. V případě, že necháte peřinu pouze volně uschnout na šňůře, pravděpodobně bude poměrně dlouho trvat, než bude úplně suchá.
Jak vyprat péřový polštář bez sušičky
Pračku nastavte buď na praní lůžkovin nebo jemné praní. Teplotu zvolte tu nejnižší možnou a pozor na vysoké otáčky. Péřový polštář po vyprání vyndejte a snažte se ho lehce načechrat a zbavit hrudek. To dělejte s maximální opatrností.Na mastné skvrny se nebojte použít běžný prostředek na nádobí, třeba Q-Power Na nádobí citrón (koupit v e-shopu). Naneste ho kartáčkem či houbičkou přímo na znečištěné místo, nechte působit a následně vyperte, jak jste zvyklí.Ideální je praní v ruce či pračce při 30 až 40°C. Samozřejmostí je zvláštní program a speciální prací prostředek – ideálně přímo pro peří, jako je Fibertec Down Wash. Zcela zásadní je nepoužít v pracím cyklu vysokootáčkové odstředění nebo snad ždímání. Odstředění nastavte na co nejnižší otáčky, nebo jej vypněte úplně.
Octový roztok odstraní žluté skvrny od potu
Pomoci vám však může překvapivě obyčejný vinný ocet! Ve 2 litrech teplé vody rozmíchejte 6 lžic octa, a nechte prádlo v roztoku naložené min. 3 hodiny. Poté jej vyperte v pračce v běžném pracím cyklu a uvidíte, že skvrny zmizí.
Jak vyprat deku v pračce : Deku perte samostatně bez dalšího prádla. Na pračce zvolte prací program pro ruční praní, jemné textilie nebo vlnu (podle složení vaší deky). Obzvlášť důležité je používat přípravky, které jsou určené na konkrétní typ vlákna. Například na vlněnou deku jsou to ty s obsahem lanolinu.
Jak casto menit peřinu : Jak často prát peřiny Přikrývky perte alespoň jednou ročně. Jestliže trpíte alergií na roztoče a kýchání a smrkání v ložnici je pro vás denním chlebem, pak peřiny perte klidně dvakrát za rok. Obzvláště pak v případě, že máte peřiny z klasického peří, které jsou oblíbeným domovem roztočů a bakterií.
Na co jsou u pračky Eco programy
Program Eco 40–60 je speciálně vyvinutý program, který je pro pračky předepsán směrnicí EU o ekodesignu. Smíšené bavlněné prádlo, které lze prát od 40 °C do 60 °C, je možné prát společně. Program Eco 40–60 má k praní bavlněného prádla nejúčinnější spotřebu elektrické energie a vody.
Jak prát bílé prádlo Při praní bílého prádla můžete využít i vyšších teplot praní (60 °C a více), avšak pouze v případě bavlněných materiálů. U syntetických materiálů určitě nepřekračujte teplotu 40 °C. Použijte prací prostředek na bílé prádlo a ždímání nastavte dle typu materiálu.Používejte pouze šetrné prací prostředky bez aviváží, nejlépe přímo určené pro praní oblečení z peří např. Grangers Down Wash nebo Grangers Down Wash Kit. Po máchání vodu z bubnu pouze vypusťte. Bundu vyndejte, pouze zlehka promačkejte rukou, neždímejte přetáčením materiálu, lehce protřepte.
Jak vyprat zimní péřovou bundu : Pokud perete péřovou bundu v pračce, začněte tím, že ji zapnete a otočíte naruby. Následně zvolte šetrný program praní a ždímání. Péřovou bundu můžete prát v pračce na 30 °C. Do pračky přidejte malé množství pracího gelu nebo prášku.