Jak vypočítáme čas rovnoměrného pohybů?

  1. Souvislost rychlosti, dráhy a času. Známe-li průměrnou rychlost v a celkový čas t, můžeme vypočítat dráhu s takto:
  2. dráha = rychlost . čas. s = v . t.
  3. rychlost = dráha : časem. v = s : t. Známe-li průměrnou rychlost v a celkovou dráhu s, můžeme vypočítat čas t takto:
  4. s. s=v.t. m, km. čas.
  5. t. t=s:v. s, h. rychlost.

Vzorec s = v · t platí jen při rovnoměrném pohybu tělesa. Dráhu nerovnoměrného pohybu nemůžeme určit jednoduchým výpočtem. U některých speciálních nerovnoměrných pohybů ji můžeme vypočítat pomocí složitějších vzorců. Potřebujeme však znát další fyzikální veličinu: zrychlení (popisuje časové změny rychlosti).Velikost rychlosti získáme vydělením dráhy časem, za který ji těleso urazilo. Velikost rychlosti nemá směr. Průměrná rychlost je posunutí (změna polohy) dělené časem.

Jaký je vzoreček pro rychlost : Použijeme vzorec v = s t v=\frac{s}{t} v=ts​, ale přímo známe jen čas t t t.

Jak se Vypočíta čas

Pro nejpřesnější měření času (doby trvání) i jako standard pro sekundu se užívají atomové hodiny, využívajících frekvence mikrovlnného záření při stavovém přechodu v atomu cesia. Nejpřesnější světový čas se určuje statistickým průměrem několika set césiových hodin po celém světě.

Jak vypočítat čas na kilometr : Kilometr za hodinu se rovná takové rychlosti, kterou těleso urazí vzdálenost jednoho kilometru za čas jedné hodiny. Jeden kilometr za hodinu odpovídá 0,277778 metru za sekundu, nebo také 0,621371 mílím za hodinu.

Rychlost při rovnoměrném pohybu po kružnici:

ω = konst. Vztah mezi úhlovou rychlostí a obvodovou rychlostí: ω = v / r, kde r je poloměr kružnice. Tento vztah platí pokud mluvíme o velikostech poloměru.

Z názvu vyplývá, že to musí být takový pohyb, pro který platí, že velikost okamžité rychlosti tělesa se nemění.

Jak se měří čas

Čas (značka t) je jednou ze základních fyzikálních veličin soustavy SI, která se měří v sekundách (s) pomocí hodin. Čas označuje dobu, která uplyne mezi dvěma okamžiky.Kilometr za hodinu se rovná takové rychlosti, kterou těleso urazí vzdálenost jednoho kilometru za čas jedné hodiny. Jeden kilometr za hodinu odpovídá 0,277778 metru za sekundu, nebo také 0,621371 mílím za hodinu.Někdo dokáže desítku zaběhnout pod 35 minut a jiný s vypětím všech sil pod hodinu. Podrobným zkoumáním mnoha závodů v ČR na 10 km jsem zjistil, že největší počet běžců dobíhá do cíle mezi 45 až 55 minutou závodu. To lze také označit za průměrný čas mezi běžci hobíky, který potřebují ke zdolání této distance.

Rovnoměrný přímočarý pohyb je pohyb, jehož trajektorií je přímka a jehož rychlost se nemění. Na libovolném úseku trajektorie naměříme vždy tutéž průměrnou rychlost, která je rovna okamžité rychlosti.

Jak se počítá Omega : Velikost středového úhlu ω se rovná dvojnásobku velikosti obvodového úhlu φ příslušného ke stejnému oblouku, ω = 2 ⋅ φ \omega = 2\cdot\varphi ω=2⋅φ.

Co znamená v0 : Kinematika pohybu

kde v0 určuje velikost počáteční rychlosti (tedy rychlosti v čase t = 0) a y0 určuje počáteční polohu (resp. výšku). V takto zvolené soustavě souřadnic tedy těleso padá proti směru osy y.

Jak vypočítat zrychlení z dráhy a času

v = v0 + at, a =v − v0 t pro pohyb zrychlený, v = v0 − at, a = v0 − v t pro pohyb zpomalený. Dráhu, kterou hmotný bod urazí od počátečního okamžiku (t = 0) za dobu t, určíme jako obsah lichoběžníku omezeného grafem rychlosti (obr. 2a, 2b).

Ze vztahu pro rychlost odvodíme vztah pro výpočet času: t = s/v.Pro nejpřesnější měření času (doby trvání) i jako standard pro sekundu se užívají atomové hodiny, využívajících frekvence mikrovlnného záření při stavovém přechodu v atomu cesia. Nejpřesnější světový čas se určuje statistickým průměrem několika set césiových hodin po celém světě.

Jak dlouho trvá ujet 50 km : Rychlost

Rychlost Reakční doba
Ujetá dráha
10 km/h 1,67 m 2,77 m
50 km/h 8,35 m 13,85 m
90 km/h 15,00 m 25,00 m