Jak vypočítat W chemie?
Pro určení vzorce sloučeniny je třeba zjistit složení dané látky např. hmotnostním zlomkem , procentovým zastoupením jednotlivých složek nebo známe hmotnostní poměry v dané sloučenině. Na základě těchto informací stačí zjistit stechiometrické koeficienty .Vzorce pro výpočet těchto veličin jsou vždy stejné: V = V1 + V2, c = (c1*V1 + c2*V2) / V. V je zde objem a c koncentrace roztoku, veličiny s indexem se vztahují k 1., resp. 2. roztoku.Molární hmotnost vypočítáme z údajů v periodické soustavě prvků, s její pomocí je výpočet poměrně jednoduchý. Stačí sečíst všechny atomové hmotnosti prvků dané sloučeniny. Pokud je jeden atom ve sloučenině vícekrát (např. v H2O jsou dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku), pak jej také do součtu přidáme vícekrát.

Jak vypočítat 10% roztok : Hustota vody při 20 °C je 1 g/ml, což znamená, že budeme potřebovat odměřit 180 ml vody k přípravě zadaného roztoku. Vypočtené množství 21,5 g smícháme se 180 ml vody. Vytvoří se roztok NaCl a na dně zůstane nerozpuštěný písek. Tuto směs zfiltrujeme a získáme tak čistý 10% roztok chloridu sodného.

Jak se dělají chemické rovnice

Aby chemická rovnice měla smysl, musí být správně vyčíslená, tedy počet atomů na levé straně (reaktanty) se musí rovnat počtu atomů na pravé straně (produkty). Této rovnosti dosáhneme volbou správných stechiometrických koeficientů (čísel před vzorci, které udávají vzájemný poměr látek zúčastněných v reakci).

Jak se počítá hmotnost v chemii : Na základě látkového množství a molární hmotnosti látky lze spočítat hmotnost ( m) dle vztahu m = n ⋅ M m = n \cdot M m=n⋅M. Naopak látkové množství je možné spočítat na základě hmotnosti a molární hmotnosti: n = m M n = \frac{m}{M} n=Mm.

1) Procentní koncentrace

Ukazuje, kolik dílů rozpuštěné látky se nachází v 100 dílech roztoku. Příklad 1. 5 % roztok NaCl znamená, že v 100 dílech (g, kg, t, …,) roztoku je 5 dílů NaCl a 95 dílů vody.

Pro vyjádření acidobazických vlastností vodných roztoků se zavádí veličina pH, případně pOH. Pro silné kyseliny a zásady platí: pH = -log c(H3O+), kde c(H3O+) je koncentrace oxoniových kationů

Kolik je 1 mol

Mol (značka mol) je základní fyzikální jednotka látkového množství. Jeden mol libovolné látky obsahuje přesně 6,02214076×1023 částic (atomů, molekul, iontů apod.), což je číselná hodnota Avogadrovy konstanty vyjádřené v jednotkách mol−1.l-1). Pokud I litr roztoku obsahuje 1 mol rozpuštěné látky, c = 1 mol. dm-3, roztok označíme jako tzv. jednomolární roztok (1M).Objemová a hmotnostní procenta – udávají počet dílů rozpuštěné látky ve 100 dílech roztoku (například 5% roztok chloridu sodného obsahuje 5 g NaCl a 95 g H2O)

Aby chemická rovnice měla smysl, musí být správně vyčíslená, tedy počet atomů na levé straně (reaktanty) se musí rovnat počtu atomů na pravé straně (produkty). Této rovnosti dosáhneme volbou správných stechiometrických koeficientů (čísel před vzorci, které udávají vzájemný poměr látek zúčastněných v reakci).

Co je chemická rovnice : Základem pro provádění různých chemických výpočtů je chemická rovnice. Chemická rovnice je vyčíslený zápis reakce. Nevyčíslený zápis se nazývá reakční schéma. Z chemické rovnice ihned vidíme v jakém poměru spolu jednotlivé látky reagují, kolik látky pro reakci potřebujeme atd.

Jak se počítá mol : Za standardních podmínek (teploty t0 = 0°C = 273,15 K a tlaku p0 = 101 325 Pa) platí, že 1 mol jakékoliv plynné látky vždy zaujímá objem 22,414 dm3 a podle Avogadrova zákona v objemu 22,414 dm3 libovolného plynu je obsažen stejný počet částic.

Kolik váží 1 atom

Atomy a molekuly se váží velice špatně. Skutečná hmotnost atomů a molekul je nepředstavitelně malá. Jeden atom uhlíku, který obsahuje šest protonů, šest neutronů a šest elektronů, váží 0,000 000 000 000 000 000 000 000 019 kg (1,9 · 10–26 kg).

Příklad: Máme připravit 1 % (w/v) NaCl. Použijeme tedy 1 g NaCl, který rozpustíme v daném roztokku (případně ve vodě) a doplníme do výsledného objemu 100 ml. Výpočet molární koncentrace z procentuální koncentrace: Při tomto výpočtu je třeba znát údaj o molární hmotnosti dané látky (MW) a její hustotě.100/80 = 31,25% Page 5 3) 10% roztok obsahuje 10 g rozpuštěné látky a 90 g rozpouštědla.

Co je to pH v chemii : pH je číslo, kterým se v chemii vyjadřuje, zda vodný roztok reaguje kysele či naopak zásaditě (alkalicky). Jedná se o logaritmickou stupnici s běžně užívanými hodnotami od 0 do 14. Neutrální voda má pH při standardních podmínkách rovno 7. U kyselin je pH menší než sedm; naopak zásady mají pH > 7.