Jak vypočítat Prukrcnik?
Našpendlený průkrčník jednoduše prošijeme pružným stehem. Doporučuji použít dvojjehlu (je potřeba snížit napětí spodní nitě, snížit přítlak patky a pokud máme tu možnost, použijeme kráčející patku). Na kousku látky šití dvojjehlou vyzkoušejte ještě před tím, než se vrhnete na průkrčník trička nebo šatů.Průkrčník je možné začistit několika způsoby:

  1. proužkem na polovinu – asi nejjednodušší způsob.
  2. proužkem na třetiny/čtvrtiny.
  3. podsádkou.
  4. kraječkou.
  5. jednoduchým založením – tento způsob není úplně profesionální a také se rozhodně nehodí ke všem typům výstřihů!

Pro začátečníky je na lem nejlepší použít hladký patent s 5% elastanu nebo finerib, protože úpletem se lemuje hůře. Na lemy se nehodí používat nepružné materiály (oboulícní nebo jednolícní úplet bez elastanu). Naopak třeba merino (i bez elastanu) je třeba někdy natahovat ještě víc jak 0,7 * obvod.

Jak se sije výstřih do V : Proužek si líc na líc našpendlím k jedné straně véčka. Pokládám jej přímo na střed véčka linií šití, tedy asi půl centimetru od konce proužku.

Co je to Průkrčník

Zakončení horní části oděvu v oblasti krku. Průkrčník obepíná krk kolem dokola.

Jak zasít lem : Stačí se držet pravidla pro velikost švových záložek, ta by měla být cca 3 – 4 cm. Pokud budete mít švovou záložku například jen 2 cm, pak se Vám bude lem kroutit směrem do líce, proto je potřeba mít švovou záložku minimálně 3 cm. Střižní okraj nijak nezačišťujeme. Pleteniny, jako jsou úplety, teplákoviny apod.

Při šití úpletů je zásadní nepoužívat rovný steh – látka je pružná, ale steh nepruží a při nošení by stehy popraskaly. Potřebuju-li rovný steh, používám místo něj entlovací steh nastavený na malou šířku (kolem 0,5 mm: např. asi 0,4 mm pro ba. jednolíc a nepružnou teplákovinu) a střední délku.

K šití úpletů použijte tvz. stretch jehly – jehly pro elastické materiály. Ty mají zaoblenější hrot. Je to proto, abyste jimi nenarušili strukturu materiálu a aby se vám při šití neudělaly v místě vpichu díry, které natrvalo látku poškodí.

Jak lemovat proužkem

Nejdřív sešít, potom lemovat – předem sešitý proužek

Lemujeme-li nějaký v konečném důsledku uzavřený kruh, jako například průramek či průkrčník, můžeme zvolit tento postup. Sešijeme konce běžným stehem nebo třírovným pružným. Přídavky švu rozložíme od sebe. Tím bude lem měkký.Chcete-li svůj outfit něčím ozvláštnit, vsaďte na výstřih ke krku, který působí velmi elegantně a hodí se zejména do společnosti. Lichotí ženám s kratším krkem a šíjí. Naopak odhalený dekolt korzetového typu si mohou dovolit subtilní ženy s krásně tvarovanými pažemi a rameny, typ postavy hruška.Pevné tkané látky většinou lemujeme bavlněným šikmým proužkem. Je to proužek látky střižený šikmo proti směru vláken, což mu dodává určitou pružnost, i když látky do délky ani do šířky nepruží. Umožňuje nám tak lemovat i oblé tvary – ať už na oblečení nebo třeba na bytovém či jiném textilu.

Našití přeloženého šikmého proužku nebo nápletu (patentu, žebrovaného úpletu) + prošití dvojjehlou. Na lícovou stranu úpletu položíme přeložený šikmý proužek lícem ven. V kraji prošijeme pružným stehem. Při šití proužek mírně natahujeme.

Co to je lem : lem , obruba , lemovka ( ozdobný pruh na nábytku ap .)

Jaké nitě na úplet : Pružnou nit Seraflex využijete na šití úpletu, teplákoviny, plavkoviny a jiných pružných materiálů. Je určená pro běžné šicí stroje.

Co to je úplet

Úplet neboli pletenina je velmi specifická textilie, která se vyznačuje extrémní pružností. Na její výrobu se používají bavlněné, viskózové i syntetické materiály. Úpletové oblečení je perfektně prodyšné a nemačkavé. Bohužel je však značně náchylné k opotřebení, konkrétně žmolkování.

Orientační tabulka šicích nití

Typ nitě Název nitě Použití
Pružná nit na úplety PBT, PTT a podobné polymery Gütermann Maraflex Mettler Seraflex Mez Flex Na šití úpletů (žerzejů) na běžném šicím stroji. Pro strojové šití. Jehly stretch, superstretch nebo jersey č. 70–80.

Konce přiložíme lícem k sobě a poměříme, v jakém místě se mají setkat, aby po přišití hezky navazovaly a látka se nijak nekrčila (opět je dobré si místo na proužcích označit). Ve zvoleném místě proužky přišijeme k sobě, volné konce odstřihneme. Pak už jen spojené proužky založíme a prošijeme.

Co nosit místo podprsenky : Pokud uvažujete, co tedy nosit místo podprsenky, hledejte topy, halenky a šaty, které již mají všité košíčky nebo hrudníkovou část upravenou tak, abyste nemusela oblékat podprsenku.