Jak vypočítat poloměr?

  1. o = 2 ∙π ∙ r.
  2. o = π ∙ d.
  3. S = π ∙ r2.

Obsah kruhu

  1. C=2πr, kde r je poloměr kruhu.
  2. Poloměr lze rovněž vyjádřit pomocí průměru, a to dosazením vzorce 2r=d.:
  3. C=πd.
  4. A=πr2, kde r je poloměr kruhu, nebo odpovídajícím způsobem: A=π4d2, kde d je průměr kruhu.
  5. A=Cd4.

V geometrii je poloměr (rádius) délka úsečky, jejíž jeden koncový bod leží na kružnici (nebo hranici kruhu) a druhý koncový bod ve středu kruhu nebo kružnice. Obdobně pak lze mluvit o poloměru koule, válce atd. Poloměr představuje polovinu průměru.

Jak vypočítat rádius : Výpočet rádiusu

Obvod kruhu (O) je možné spočítat vzorcem O = 2πr, tudíž známe-li obvod, můžeme rádius vypočítat jako r = O / (2π). Podobně při známém obsahu kruhu (A), který vypočítáme A = πr^2, můžeme odvodit rádius jako r = √(A / π).

Jak zjistit poloměr vepsané kružnice

Střed kružnice vepsané leží na průsečíků os úhlů (je stejně daleko od všech stran trojúhelníku). Poloměr kružnice vepsané určíme pomocí kolmice na libovolnou stranu trojúhelníku procházející středem. Vzdálenost paty této kolmice od středu představuje poloměr kružnice vepsané.

Co to je poloměr : Poloměr je polovina průměru. Značí se obvykle malým písmenem r.

Označuje se písmenem d (zkr. diameter), případně symbolem ⌀ (viz níže). Výrazem průměr označujeme i délku této úsečky.

Pokud znáte obvod kruhu, vydělte ho π a získáte průměr. π je zhruba 3.14, ale pro přesnější výsledky použijte kalkulačku. Pokud je tedy obvod kruhu třeba 10 cm, průměr potom vypočteme takto: 10 cm/π = 3.18 cm.

Co je 6378 km

Přesný termín pro tvar Země je geoid. Rovníkový průměr lze odvodit ze znalosti rovníkového poloměru, tedy 6 378 km, pro což se v češtině používá mnemotechnická pomůcka: "šetři se osle" (6378 – ŠEst TŘI SEdm OSm).6 371 kmZemě / Poloměr

Vzdálenost od zemského středu na povrch (poloměr Země) se liší směrem k rovníku – 6378 km (poloměr rovníkový) a směrem k pólům – 6357 km (poloměr polární).Vzoreček pro výpočet obvodu kružnice je jednoduchý: Obvod kruhu o = 2 π (3,14) × poloměr r.

Kružnice opsaná trojúhelníku. Střed kružnice opsané trojúhelníku je průsečík os stran trojúhelníku, poloměr se rovná vzdálenosti středu od libovolného vrcholu.

Jak se označuje poloměr : Všechny body kružnice mají stejnou vzdálenost od jejího středu. Úsečku SA nazýváme poloměr kružnice. Poloměr značíme malým písmenem r.

Proč se značí poloměr r : Označení poloměru kruhu kružnice písmenem r je odvozeno od slova rádius (poloměr). Dva body A, B na kružnici k nazveme protější, pokud úsečka AB prochází středem kružnice k. Úsečka spojující protější body kružni- ce se nazývá průměr kružnice.

Proč se poloměr značí r

Označení poloměru kruhu kružnice písmenem r je odvozeno od slova rádius (poloměr). Dva body A, B na kružnici k nazveme protější, pokud úsečka AB prochází středem kružnice k.

Ø (ø) je dodatečné písmeno (grafém) latinské abecedy, které se používá pro zápis samohlásky v některých jazycích (norština, dánština, faerština). V některých jiných jazycích (němčina, švédština, islandština, finština, maďarština aj.) se pro stejnou hlásku používá písmeno ö.Průměr je součet hodnot vydělený jejich počtem. Přesněji řečeno jde o aritmetický průměr (existují i jiné druhy průměrů, např. harmonický či geometrický). Medián je prostřední hodnota ze seřazené posloupnosti hodnot.

Jak se počítá obvod : Obvod je součet délek čar, které útvar vymezují. Obvod se měří v jednotkách délky.