Tato napětí si vyjádříme pomocí Ohmova zákona pro část obvodu: RAIA=(R1+R2+R3)(I1−IA), RA je vnitřní odpor ampérmetru, IA proud procházející ampérmetrem, součet odporů R1+R2+R3 je celkový odpor bočníku a I1−IA je proud procházející bočníkem.Bočník je nízkoohmový rezistor zapojený paralelně k měřicímu přístroji (ampérmetru), aby jím protékala jen část měřeného proudu, což umožňuje měřit větší proudy, než je základní rozsah měřidla. Obecněji je bočník paralelně zapojený rezistor, který snižuje proudové zatížení určité součástky nebo obvodu.Pro zajištění změny rozsahu stejnosměrných ampérmetrů se používají k ampérmetrům paralelně zapojené rezistory, tzv. bočníky. Změnu rozsahů střídavých ampérmetrů můžeme provádět přepínáním sekcí měřicí cívky, změnou počtu závitů měřicí cívky či použitím měřicího transformátoru proudu.
Jak zvýšit rozsah Voltmetru : Měřicí rozsah voltmetru se zvětší předřazeným rezistorem Rp (tzv. předřadníkem), připojeným sériově k měřicímu přístroji.
Jak zjistit vnitřní odpor ampérmetru
Pokud chceme zjistit vnitřní odpor ampérmetru (obvykle nebývá na číselníku uveden), je nutné nastavit na přístroji jeho maximální výchylku a milivoltmetrem změřit úbytek napětí mezi svorkami přístroje. Z těchto hodnot pak pomocí Ohmova zákona vnitřní odpor měřicí cívky snadno vypočítáme.
Jak se měří ampéry : Většina digitálních multimetrů dovede měřit pouze stejnosměrný nebo střídavý proud do výše 10 A. Vyšší proudy je nutné násobně snížit pomocí klešťového příslušenství na měření proudu, které dovede měřit proud v obvodu od 0,01 A do 1000 A měřením intenzity elektrického pole okolo vodiče.
Černý měřící kabel zapojíme do společné černé zdířky multimetru (COM). Červený měřící kabel zapojíme do červené zdířky multimetru měřící odpor v Ohmech (Ω). Zapneme multimetr a otočíme volič na měření elektrického odporu v nejmenším rozsahu (200). Často je u dané volby ikona zvukové signalizace.
Rezistorem R nastavujeme proud I ampérmetrem od 150 mA do 600 mA po 50 mA. Odečítáme napětí na voltmetru Uv. Zjistíme vnitřní odpor ampérmetru (nějakým ohmmetrem nebo můstkem) Vypočteme úbytek napětí na ampérmetru UA UA=RA⋅I(V)
Jak se vypočítá vnitřní odpor
R=UI. Vnitřní odpor baterie a elektromotorické napětí vypočítáme pomocí Ohmova zákona pro uzavřený obvod: I=UeR+Ri. kde I je proud procházející obvodem, Ue je elektromotorické napětí, R odpor zátěže a Ri vnitřní odpor baterie.POSTUP MĚŘENÍ:
Rezistorem R nastavujeme proud I ampérmetrem od 150 mA do 600 mA po 50 mA. Odečítáme napětí na voltmetru Uv. Zjistíme vnitřní odpor ampérmetru (nějakým ohmmetrem nebo můstkem) Vypočteme úbytek napětí na ampérmetru UA UA=RA⋅I(V)Ohmova metoda
Elektrický odpor se obvykle měří přímo podle Ohmova zákona (jeho tzv. integrální formy), tedy tak, že se tělesem nechá protékat elektrický proud a změří se úbytek napětí, ke kterému dojde na tělese. Odpor se pak spočítá podle vztahu: R = U I {\displaystyle R={\frac {U}{I}}}
K měření elektrického proudu se používají přístroje nazývané ampérmetry. Ampérmetr zapojujeme vždy do série s prvkem obvodu, jehož proud chceme změřit.
Jak zjistit hodnotu odporu : Hodnota odporu rezistorů se značí buď napsáním čísla na rezistor, a nebo častěji barevnými proužky. Pro barevné značení velikosti hodnoty odporu rezistorů se používá mezinárodní kód podle normy EIA-RS-279. V USA se také používá jiný kód podle vojenské normy MIL-STD-199.
Jak vypočítat měrný odpor : Teorie
- R=ρlS, kde ρ je měrný elektrický odpor vodiče, l je jeho délka a S obsah průřezu. Měrný elektrický odpor (používá se i název rezistivita) vodiče z konkrétního materiálu najdeme v MFCHT.
- ρ=R⋅Sl, proto.
- [ρ]=Ω⋅m2m=Ω⋅m. Drátům vyrobeným z materiálu s velkým měrným odporem se říká odporové dráty.
Jak se vypočítá odpor
Ohmův zákon je vzorec používaný k výpočtu vztahu mezi napětím, proudem a odporem v elektrickém obvodu. Pro studenty elektroniky je Ohmův zákon (E = IR) stejně zásadní jako Einsteinova rovnice relativity (E = mc²) pro fyziky. V překladu to znamená napětí = proud × odpor nebo volty = ampéry × ohmy nebo V = A × Ω.
Ohmův zákon je vzorec používaný k výpočtu vztahu mezi napětím, proudem a odporem v elektrickém obvodu. Pro studenty elektroniky je Ohmův zákon (E = IR) stejně zásadní jako Einsteinova rovnice relativity (E = mc²) pro fyziky. V překladu to znamená napětí = proud × odpor nebo volty = ampéry × ohmy nebo V = A × Ω.Elektrický odpor vodiče (rezistoru) se určí jako poměr napětí (mezi konci vodiče – body 1 a 2) a proudu, který jím protéká. Veličina U = R·I pak udává úbytek (pokles) napětí na rezistoru, jehož odpor je R.
Jak se počítá odpor vzorec : Elektrický odpor vodiče (rezistoru) se určí jako poměr napětí (mezi konci vodiče – body 1 a 2) a proudu, který jím protéká. Veličina U = R·I pak udává úbytek (pokles) napětí na rezistoru, jehož odpor je R.