Jak vypočítat kladkostroj?
Při použití více kladek se potřebná síla F vypočte: F = G / n , kde G je tíha břemene a volných kladek, n je počet provazů, na kterých volné kladky visí. Síla působící na konec lana, je rovna polovině tíhy závaží a kladky volné.U volné kladky nám stačí síla poloviční, ale aby práce zůstala stále stejná, musíme zdvojnásobit dráhu, tzn. potáhnout provaz o 60 cm. Kombinací pevné kladky a volné kladky nám vznikne kladkostroj. Ten, ostatně jako každý jiný stroj, slouží hlavně k tomu, aby nám ušetřil sílu.Kladka vlastně funguje na principu páky. Na pevné kladce je rameno břemena a rameno síly stejně dlouhé. Tíha břemene i zvedající síla mají tedy stejnou velikost i směr. Tato kladka tedy usnadňuje manipulaci s břemenem – táhnout za provaz směrem dolů je snazší než zvedat břemeno přímo vzhůru.

Co je to pevná kladka : Pevná kladka

Pracuje na principu rovnoramenné páky a používá se ke zvedání břemen. Pevná kladka je v rovnováze, když na obou koncích lana působí stejné síly.

Jak vypada kladkostroj

Kladkostroj je kombinace pevné a volné kladky, případně několika párů kladek. Ty mohou být uloženy nad sebou ve společném třmenu, u lodních kladkostrojů na napínání plachet a lan (tzv. „talje“, angl. tackle) se umísťují vedle sebe na společné ose.

Jaký je rozdíl mezi pevnou a volnou kladkou : Obyčejná kladka, která je upevněná na závěsu, se nazývá kladka pevná. Její funkce spočívá v tom, že nezmenší sílu, kterou musíme působit, ale obrací její směr. U volné kladky je jeden konec lana upevněn v horním bodě, zatímco kladka je volně spuštěna do dolní části provazu a tahá se za volný konec lana.

Z fyzikálního hlediska dělíme kladky na: pevné kladky, volné kladky a kladkostroje. Pevné kladky jsou takové, které jsou pevně připevněny ke kotvícímu bodu. Při pohybu lana se nepohybují a pouze mění směr vedení lana. Kladka nám práci neušetří, ale usnadní – je snazší tahat směrem dolů, než vytahovat směrem vzhůru.

Ne všechno lze zvednout vlastní silou, a tak chytří lidé vymysleli kladky a kladkostroje. Díky kladkostroji můžete vlastními silami nadzdvihnout i auto. Tak se tedy podíváme, jak to vše funguje. Jako základ tu máme pevnou kladku a volnou kladku.

Kdo vymyslel kladkostroj

Archimédés ze Syrakus, řecky Αρχιμήδης, latinsky Archimedes (287 př. n. l. – 212 př. n. l. Syrakusy) byl řecký matematik, fyzik, filozof, vynálezce a astronom. 287 př. n. l.Pevná kladka

Výhodou je, že když chci břemeno zvednout o půl metru, stačí mi mým koncem provazu popotáhnout také o půl metru. To je fajn. Nevýhodou je, že musím vynaložit úplně stejnou sílu, jakou působí břemeno.Největším vynálezem v této oblasti (kolem 4. století př. n.l.), který se používá až do dnešní doby, bylo objevení kladkostroje – složených kladek z jedné volné a jedné pevné.

Archimédés ze Syrakus, řecky Αρχιμήδης, latinsky Archimedes (287 př. n. l. – 212 př.