Jak Vypocitat povrch a objem koule?
Povrch tělesa je součet obsahů všech ploch, které těleso ohraničují. Můžeme si jej představit jako velikost barevného papíru, který potřebujeme na „polepení“ tělesa. Pro vyjádření povrchu využíváme jednotky obsahu.Vzorec pro výpočet objemu místnosti je tedy: V = a * b * c, kde a je délka, b je šířka a c je výška místnosti. Například, pokud má místnost délku 5 metrů, šířku 4 metry a výšku 3 metry, objem místnosti bude V = 5 * 4 * 3 = 60 metrů krychlových.Odvozené vzorce

  1. Průměr z obvodu koule: d = O / π
  2. Průměr z povrchu koule: d = √ (P / π)
  3. Průměr z objemu koule: d = 3√ (6 V / π)
  4. Obvod z povrchu koule: O = √ (π P)
  5. Obvod z objemu koule: O = 3√ (6 π2 V)
  6. Povrch z obvodu koule: P = O2 / π
  7. Povrch z objemu koule: P = 3√ (36 π V2)
  8. Objem z obvodu koule: V = O3 / 6 π2

Jak spocitat poloměr koule : Pokud znáte pouze průměr, pak poloměr získáte tak, že průměr vydělíte dvěma.

Co je povrch koule

Koule je prostorové těleso tvořené množinou všech bodů (trojrozměrného euklidovského) prostoru, jejichž vzdálenost od zadaného bodu (středu) je nejvýše rovna zadanému poloměru. Body, jejichž vzdálenost je právě rovna poloměru, tvoří povrch koule, tzv. kulovou plochu (také označovanou jako sféra nebo sférická plocha).

Jak se pocita objem a povrch kvádru : Řešení Označme si rozměry původního kvádru a b c (obr. 3.8.3). Pro objem původního kvádru platí V=abc; pro povrch původního kvádru platí S=2(ab+ac+bc).

K měření objemu kapalných těles používáme ODMĚRNÝ VÁLEC: ☞ Vybereme odměrný válec s vhodným měřicím rozsahem a stupnicí. ☞ Přelijeme do něj kapalinu, jejíž objem chceme měřit. ☞ Jakmile se hladina kapaliny ve válci ustálí, přečteme údaj na jeho stupnici → Díváme se přitom v rovině hladiny.

Objem válce je π r² v a jeho plocha se dá zjistit pomocí vzorce 2 π r v + 2 π r².

Jak se počítá povrch a objem koule

Vzorce pro výpočet objemu koule

Celý vzorec pro objem koule: [V] = (4/3)πr3 nebo [V] = 1/6 × π × d3. Pokud bychom potřebovali vypočítat zároveň i obsah povrchu koule (tedy tzv. kulová plocha) použijeme vzorec [S] = 4 × π × r2.Objem krychle je veličina, která vyjadřuje velikost prostoru, kterou samotná krychle zabírá. Objem krychle vypočítáme jako třetí mocninu délky strany krychle. Povrch krychle vypočítáme jako součin 6 a druhé mocniny délky strany.Obsah kruhu je pí krát poloměr na druhou (S = π r²). V továrně vyrábí čokoládové sušenky kruhového tvaru. Průměr sušenky je 16 milimetrů.

Vzorce pro výpočet objemu koule

Objem koule [V] se spočítá jako 4/3 × 3,14 [π] × poloměr koule3 [r]; nebo jako 1/6 × 3,14 [π] × průměr koule3 [d]. Celý vzorec pro objem koule: [V] = (4/3)πr3 nebo [V] = 1/6 × π × d3.

Jaký je vzorec pro povrch kvádru : Kvádr má šest stěn a všechny jsou tvořené obdélníky, vždy dvě jsou stejně velké. Povrch kvádru vypočítáme jako: S = 2(ab + bc + ac).

Jak zjistit objem tělesa : K měření objemu kapalných těles používáme ODMĚRNÝ VÁLEC: ☞ Vybereme odměrný válec s vhodným měřicím rozsahem a stupnicí. ☞ Přelijeme do něj kapalinu, jejíž objem chceme měřit. ☞ Jakmile se hladina kapaliny ve válci ustálí, přečteme údaj na jeho stupnici → Díváme se přitom v rovině hladiny.

Jak se počítá objem a povrch hranolu

OBJEM hranolu vypočítáme jako součin obsahu podstavy (SP) a výšky hranolu (v). V = SP · v POVRCH hranolu je roven součtu obsahů obou podstav (SP) hranolu a obsahu pláště hranolu SPL (SPL = S1 + S2 + S3 + S4).

Obsah je mírou (tedy charakteristikou velikosti) dané dvourozměrné části prostoru. Základní jednotka: 1 m2. (metr čtvereční). Objem je veličina, která vyjadřuje velikost prostoru, kterou zabírá těleso.Objem vyjadřuje velikost prostoru, kterou zabírá těleso. Jako jednotky objemu využíváme jednak „krychlové“ jednotky odvozené od jednotek délky – například metr krychlový je objem velikosti prostoru, který zabírá krychle o straně délky 1 metr (tato jednotka se lidově označuje také jako „kubík“).

Co je objem a povrch : Objem tělesa vyjadřuje kolik místa v prostoru těleso zaujímá. Můžeme si jej představit jako množství vody, které bychom potřebovali, kdybychom chtěli těleso „napustit“. Pro vyjádření objemu využíváme jednotky objemu. Povrch tělesa je součet obsahů všech ploch, které těleso ohraničují.