Jak vypadají korely?
korela chocholatá Nymphicus hollandicus

Tento papoušek, charakteristický svou chocholkou, je přibližně 33 cm dlouhý a váží 80 – 100g. Samec je šedý, se žlutou hlavou a červenou ušní skvrnou. Letky jsou bílé, spodní strana ocasu černá. Samička má hlavu šedožlutou, přičemž ušní skvrna je matnější než u samce.Mezi vhodné rostliny patří ptačinec, žabinec, pampeliška, mléčné klasy či zahradní bylinky. Přidat můžete také větvičky ovocných stromů, břízy, vrby, javoru či buku, které korely velmi rády oštipují. Bohatým přírodním zdrojem vitaminů je pro korely taky směs ovoce a zeleniny, kterou můžete pravidelně zpestřovat krmivo.Hlasitý křik slouží v rozlehlé Austrálii ke svolávání hejna a tento vzorec chování je vrozený. Stejně jako své společníky z hejna, bude korela volat i Vás. Díky tomuto “obávanému” křiku si korely vysloužily negativní přezdívku „křiklouni”, kteří nesčetněkrát narušili dobré sousedské vztahy.

Kde má korela uši : Korela chocholatá je charakteristická svou chocholkou na hlavě Jak napovídá již sám název, korela má na hlavičce roztomilou chocholku. Papoušek je šedý nebo žlutě zbarvený, místy přechází do světle žluté až bílé. Dorůstá výšky 33 cm a na hlavičce má patrnou červenou ušní skvrnu připomínající rudé tvářičky.

Jak poznat kluka u korely

Odpověď: Sameček má výrazné a pestrobarevné tváře, zatímco samička má tváře spíše nenápadné. Dotaz: Jak rozpoznat pohlaví korely podle ocasních per Odpověď: Samec má ocasní pera jednobarevná, zatímco samička má pera příčně pruhovaná.

Jak se pozna samec korely : Dospělý sameček

Pohlaví se rozeznává podle zbarvení hlavy. Přesnejším znakem pro rozlišení pohlaví jsou však spodní, okrajové, strakaté, chvostové pera, které u samců po přepeření nahrazují tmavější pera. Jejich barva jde až skoro do černa. Pera jsou bez skvrn.

Co papoušci nesmí

  • brambory.
  • kapusta.
  • zelené fazolky.
  • rebarbora.
  • hlávkový salát.
  • listy rajčat.
  • švestky.
  • grapefruit.


Do klece jsou vhodná bidýlka z (neošetřených!) ovocných stromů, která lze často obměňovat a zajistí tak další zábavu, protože papoušek může štípat zobákem dřevo, oždibovat kůru nebo oloupávat květy či pupeny.

Jak uklidnit korelu

Přikryjte mu jen část klece a přísně mu dejte najevo, že musí být hodný, jinak ho přikryjete ještě víc. Pokud křičí i nadále, zakryjte další část klece a opět mu připomeňte, že musí být hodný. Když i pak neposlechne, zakryjte klec úplně. Nechte klec zatemněnou asi 10 minut poté, co papoušek přestal křičet.Co papoušci nesmí Papouškům nikdy nepodávejte plesnivé nebo zkvašené krmivo. Na seznam zakázaných, toxických hrozeb patří zejména avokádo, alkohol, čokoláda, káva, cibule a česnek. Papouškům nikdy nedávejte lidské jídlo.Odpověď: Sameček má výrazné a pestrobarevné tváře, zatímco samička má tváře spíše nenápadné. Dotaz: Jak rozpoznat pohlaví korely podle ocasních per Odpověď: Samec má ocasní pera jednobarevná, zatímco samička má pera příčně pruhovaná.

Samec má celou hlavu bílou, samice šedou. Lutino: Zbarvení hlavy a tváří je stejné u obou pohlaví. Pohlaví u této mutace lze rozpoznat jen podle pruhování na ocase, které má pouze samice. Perlová: Zde lze poznat pohlaví jen podle chování korel – Samci zpívají a samice ne.

Jak vidí korely : Oči umístěné po stranách hlavy pracují nezávisle. Jejich binokulární vidění (jde o pohled oběma očima současně, čímž vzniká tzv. prostorové vidění) se pohybuje pod 25 stupni, u papoušků je to jen 6–10 stupňů. Sova vidí podobně jako člověk, v rozsahu 60–70 stupňů.

Jaké ovoce může korela : vhodné ovoce a zelenina

jablko, meruňka, rybíz, třešně, hrozny, okurka, meloun, mrkev, salát,…

Kdy vypustit korelu z klece

Teprve když nám pták důvěřuje a bez problémů si sedá na ruku, můžeme ho poprvé vypustit ven z klece. Pokud ho vypustíme už v době, kdy s ochočováním začínáme, ptákovi se nemusí chtít zpět do klece – a tím, jak ho budeme chytat, opět přijdeme o pracně nabytou důvěru.

Klece a voliéry

Ptáci Rozměry klece pro 1 jedince (cm) Rozteč mříží klece (cm)
kanárek 45 × 60 × 45 0,5 – 1,3
andulka 45 × 45 × 60 1,3
korela 50 × 50 × 60 1,3 – 1,6
hrdlička, papoušíček, holub 60 × 60 × 60 1,3

Jak o korelu pečovat Co se týče samotné péče, korela ke svému spokojenému životu potřebuje především pravidelnou koupel, klidně se ji nebojte postřikovat či nabízet jí jinou podobnou možnost koupání. Co se týče stravy, ideální je směs zrn nebo třeba semena či nezralé klásky obilnin.

Jak se chovat ke Korele : Korely rozhodně potřebují dostatek prostoru k pohybu, takže by měla být klec co největší. V tomto případě bychom doporučili klec o rozměrech alespoň 60 x 50 x 80 cm. Pro dvě korely jsou vhodné ubikace o rozměrech alespoň 100 x 70 x 110 cm.