Jak vypada zákaz stání?
Délka „zastavení“ tedy není omezena časem, ale délkou úkonu neprodleného nastoupení či vystoupení nebo naložení či složení. „Stání“ je uvedení vozidla do klidu na delší dobu, než je neprodlené nastoupení či vystoupení nebo naložení či složení.Ilustrační obrázek: platnost dopravní značky zákaz zastavení. (2) Svislá dopravní značka umístěná nad vozovkou platí pro celou vozovku v daném směru jízdy. Je-li však nad vyznačeným jízdním pruhem umístěna zákazová nebo příkazová značka, platí jen pro jízdní pruh, nad nímž je umístěna.Pokud vám tedy před dům přijedou stěhováci, kteří budou hodinu vynášet z auta gauč, skříně a další nábytek, vlastně se pořád jedná o zastavení. Když ale vystoupíte z auta a odskočíte si třeba na pět minut na poštu, jedná se o stání.

Co ruší znacku zákaz stání : Značka „Zákaz zastavení“, svislá nebo vodorovná, tedy zakazuje vše, co je definováno pojmem „zastavení“. V daném úseku nesmíme zastavit ani na kratičký okamžik, nutný k neprodlenému (rychlému, bleskovému) nastoupení či vystoupení osoby a nesmíme zde ani urychleně nakládat či skládat náklad.

Kolik je pokuta za zákaz stání

Za parkování v zákazu stání nebo zastavení vám na místě hrozí pokuta od 2 500 do 3 500 Kč, ve správním řízení od 4 000 do 10 000 Kč. V případě, že zaparkované vozidlo zároveň brání provozu na komunikaci, počítejte také s nuceným odtahem.

Kde končí zákaz stání : 30/2001 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích úprava a řízení provozu na pozemních komunikacích, „zákaz, omezení nebo příkaz vyplývající ze svislé dopravní značky končí na vzdálenější hranici nejbližší Page 4 Zastavení a stání 4 křižovatky, pokud není dříve ukončen jinak (LEITNER, M., …

Zákaz zastavení a stání platí zejména:

5 metrů před hranicí křižovatky; 5 metrů za hranicí křižovatky; 5 metrů před přechodem pro chodce.

Dopravní značka „Zákaz stání“ (č. B 29) zakazuje stání. Na značce může být v dolní části červeného kruhu vyznačena doba, po kterou zákaz platí (např. „Po – Pá 06 – 14 h“).

Kde je zakazano stání

Zastavit a stát se nesmí zejména:

na horizontu, na přechodu pro chodce a 5 m před ním, na křižovatce a blíže než 5 m před a za ní (vyjma v obci na křižovatce tvaru „T“ na protější straně), na zastávce a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky „Zastávka autobusu“ apod.Za parkování v zákazu stání nebo zastavení vám na místě hrozí pokuta od 2 500 do 3 500 Kč, ve správním řízení od 4 000 do 10 000 Kč. V případě, že zaparkované vozidlo zároveň brání provozu na komunikaci, počítejte také s nuceným odtahem.Správné parkování na modrých zónach pravidelně kontrolují monitorovací vozidla, která snímají kamerou SPZ vozidel. Za neoprávněné stání na modré zóně dostanete pokutu 500 Kč. Pokud ji neuhradíte ve stanovené lhůtě, může se vyšplhat až na 2 500 Kč.

Na Portálu občana jsou řidičům, kteří mají elektronickou občanku nebo datovou schránku, nově k dispozici detailní informace o přestupcích, podrobnosti o zákazech řízení či profesní způsobilosti. Ke svým údajům mají v rámci agendy řidičů přístup kdykoliv a odkudkoliv a nemusí již na úřad.

Kde je zákaz stání : Zastavit a stát se nesmí zejména:

na horizontu, na přechodu pro chodce a 5 m před ním, na křižovatce a blíže než 5 m před a za ní (vyjma v obci na křižovatce tvaru „T“ na protější straně), na zastávce a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky „Zastávka autobusu“ apod.

Kolik metrů můžu parkovat od přechodu : Pravidla silničního provozu daná zákonem 361/2000 Sb., Zákon o provozu na pozemních komunikacích, jednoznačně říkají, že řidič nesmí zastavit a stát na přechodu pro chodce ani ve vzdálenosti 5 metrů před ním. “Když parkuje vozidlo u přechodu, musí chodec vstoupit do vozovky, aby se pořádně rozhlédl.

Kde můžu parkovat v obytné zóně

Řidiči by při parkování v obytné zóně, označené dopravní značkou IP 26 a měli pamatovat, že ve smyslu § 39 odst. 5 zákona o provozu na pozemních komunikacích mohou parkovat jen na místech, která jsou označena jako parkoviště.

Modrá zóna

V modré zóně, vyhrazené pro rezidenty a abonenty, mohou bez omezení parkovat pouze osoby s platným parkovacím oprávněním. Využít ji mohou také návštěvníci, avšak maximálně na 3 hodiny, a to po platbě přes aplikaci Virtuální parkovací hodiny. V modré zóně nejsou umístěny parkovací automaty.Pokud chcete zjistit zda máte nějakou nezaplacenou pokutu – měli byste se obrátit na Celní úrad pro konkrétní kraj, kde byla pokuta udělena.

Jak dlouho můžu stát na modré zóně zdarma : Obvykle platí omezení ve všední dny od 8 do 20 hodin, ale přesná doba se může lišit. Například v některých modrých zónách v centru Prahy platí omezení od pondělí do neděle. Proto si vždy řiďte údajem na značce. Mimo vyznačenou dobu jsou modré zóny zdarma a časově neomezené.