Typický obraz pacienta se vzteklinou zahrnuje „pěnu u úst“- ta je dána velice zvýšenou tvorbou slz a slin. Zároveň ztrácí schopnost mluvit a polykat, tento komplex je typický pro pozdní stádia onemocnění. V jeho důsledku je u postižených rozvinuta hydrofobie, teda panický strach z vody.Mezi první příznaky onemocnění patří obvykle nespecifické bolesti v místě poranění (svědění, brnění, pálení), bolest hlavy, zvýšená únava, zvýšená teplota, nechuť k jídlu, bolest svalů.Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému všech teplokrevných živočichů přenosné i na člověka Projevuje se změnami chování, zvýšenou dráždivostí, agresivitou, parézami, paralýzami a končí smrtelně.
Jak rychle se projevi vzteklina : Další důležité informace. Inkubační doba: obvykle trvá 3 až 8 týdnů, vzácně jen několik dní nebo může trvat déle, několik měsíců či let. Délka inkubační doby závisí na závažnosti a lokalizaci poranění, na infekční dávce a typu viru. Původce: virus vztekliny (Lyssavirus).
Jak se leci vzteklina u cloveka
Jak se to léčí profylaxi zahrnující podání specifického imunoglobulinu a pěti dávek vakcíny (dny 0-3-7-14-28). U dříve očkovaných osob postačuje aplikace po rizikovém poranění pouze dvou dávek vakcíny (dny 0-3). Pokud dojde k rozvoji infekce, léčba již není možná, vždy dochází k úmrtí pacienta.
Co se stane kdyz clovek dostane vzteklinu : Jakmile nemoc propukne, končí vždy smrtelně. Tomu se dá zabránit včasným očkováním lidí, u kterých došlo, nebo mohlo dojít k nákaze: protilátky přítomné během inkubační doby zabrání postupu viru do mozku a vzteklina vůbec nepropukne. Léčba v pozdějších stadiích nemoci je pouze symptomatická.
Vzteklina se přenáší kontaminací rány infekční slinou nakaženého zvířete. Hlavním rezervoárem vztekliny v Evropě je liška obecná, od ní se často infikují psi. Pomocí orální vakcinace lišek byla vzteklina úspěšně eliminována v zemích západní a střední Evropy. U nás byl poslední výskyt zaznamenán v roce 2002.
Navzdory jistým úspěchům však na vzteklinu ročně umírá přes 55 tisíc lidí, především v Asii a v Africe. Vzteklina se vyskytuje téměř na celém světě a lidské záznamy o její existenci jsou staré více než 5000 let. Nákaza vytváří přírodní ohniska, ve kterých jako rezervoár nemoci slouží především šelmy a letouni.
Jak poznat zvíře se vzteklinou
V počátečním stadiu se vzteklina u koček projevuje apatií, nechutenstvím, neklidem, vysokým ochraptělým mňoukáním. Následně dochází často k napadání, poškrábaní a pokousání lidí, zvířat a předmětů v okolí nemocné kočky. Přidávají se svalové třesy, poruchy pohybu, ochrnutí končetin, výrazné slinění.Přenos vztekliny z infikovaného zvířete na jiný organismus, včetně člověka, je nejčastěji zprostředkován kousnutím. Infikované sliny obsahují velké množství viru a při kousnutí se mohou dostat do těla oběti. Dalšími možnými cestami přenosu mohou být škrábance nebo otevřené rány v kontaktu s infikovanými slinami.Pokud ale existuje i pouhé teoretické riziko, že se člověk mohl nakazit, je nutné co nejdříve vyhledat lékaře. Ten zahájí tzv. postexpoziční očkování – tedy aplikaci několika očkovacích dávek až po případné nákaze.