Jak vypada vsak?
Zkouška vsakování k určení propustnosti zeminy vodou

  1. vyznačte plochu pro jámu o rozměrech 50×50 cm.
  2. zcela odstraňte trávu.
  3. vykopejte jámu do hloubky budoucího dna vsakovací nádrže.
  4. zarovnejte dno jámy.
  5. na dno jámy vyrovnejte vrstvu štěrku cca 1-2 cm.
  6. takto připravenou jámu zavlažte vodou, tak aby byla půda vlhká (cca 30 min.

2 m od obytných budov, které jsou vodotesně izolované 3 m od lokálních vegetačných míst (stromy, keře atd.) 2 m od hranice pozemku, veřejné komunikace a pod. 1,5 m od plynovodů a vodovodůJak velkou vsakovací jímku zvolit

Vsakovací schopnost / typ zeminy Odvodňovaná plocha
Do 100m2 Do 200m2
Vysoká / písčitá – písčitohlinitá 1m3 2m3
Střední / písčitohlinitá – hlinitá 2m3 4m3
Nízká / hlinitá – jílovitohlinitá 3m3 6m3

Jak funguje vsak : Vsakovací zkouška

“nestála voda”. Díky vsakovací zkoušce zjistí hydrogeolog kolik a jak rychle se voda vsakuje. Typicky se provádí hloubením jámy (sonda), do které se nalije voda a pozoruje se rychlost vsaku. Výsledkem je také koeficient vsaku, který slouží projektantovi k řešení vsakovacího objektu.

Jak hluboko vsak

Realizace probíhá vrtanou skruží (3 – 4ks) do hloubky cca 5metrů a následuje vrt o hloubce cca 8 metrů. Tím se zajistí dobrý odtok vody a vsakování.

Jak vsakovat vodu na pozemku : Vsakování se řeší pomocí podzemních instalací vsakovacích bloků, ze kterých se sestavují celé podzemní vsakovací galerie, kde se voda při dešti akumuluje a následně se vsakuje do podloží. Vsakovací galerie se navrhují dle velikosti odvodňované plochy a hodnoty koeficientu filtrace zeminy tzn. rychlosti vsakování.

Pro vsakovací štěrkovou jámu se nejčastěji využívá štěrk o frakci 16/32 mm. Velikost frakce štěrku znamená orientační velikost jednotlivých zrn. U frakce 16/32 mm jde o zrna menší, než 32 mm a větší, než 16mm.

5 vyhl. 501/2006, kde se píše, že “Vzdálenost stavby garáže a dalších staveb souvisejících a podmiňujících bydlení umístěných na pozemku rodinného domu nesmí být od společných hranic pozemků menší než 2 m.” Znamená to tedy, že stavba zahradního domku blíže než 2 metry od plotu sousedů není povolena.

Jak funguje vsakovací jímka

Vsakovací zařízení – jde o tunely či koše, většinou plastové, které se zakopou pod zem. Poté se do nich přivádí přebytečná dešťová voda. Koše a tunely mají žebrované strany, kterými voda odchází do půdy. Vsakovací zařízení však musí mít vhodně zvolenou velikost, aby nedošlo k přečerpání vody na povrch.Voda proudí štěrkovou komorou pro usazování písku z vody. Poté je štěrk uložen na skládce. Voda dále dosahuje tyčových sít používaných k odstraňování velkých předmětů z odpadních vod. Nejdříve jsou hrubé síta a pak jemné síta, které odstraňují menší předměty, jako jsou zápalky, cigarety nebo nezkonzumované potraviny.Jaký typ frakce a kameniva se do vsakovací jámy používá Do vsakovací štěrkové jámy se nejčastěji sype štěrk o frakci (tj. velikosti jednotlivých zrn) 16/32 mm. To znamená, že kamínky štěrku jsou velké 16–32 mm.

Tím, že vodu takzvaně hygienicky zabezpečíme, ji zároveň i zabezpečíme tak, aby nedocházelo k množení bakterií a voda se ve vodojemu nebo vodovodním řadu „nekazila“. Přidávání chloru do pitné vody je jednou z nejobvyklejších a velmi účinných metod, jak z pitné vody odstranit mikroorganismy.

Jak dlouho vydrží voda v nádrži : Jak dlouho vydrží voda v nádrži

Voda v podzemní nádrži na dešťovou vodu se obecně příliš nekazí. Velikost se dimenzuje tak, abyste v ideální případě celý objem za 3 až 4 týdny využili. Důležité je tedy poctivě zalévat dešťovou vodou a můžete být bez obav. Nemá smysl vodu po zimě vyčerpávat a čekat na čerstvou.

Kolik metrů od plotu muze být stavba : Vzdálenost domů a domků od společných hranic sousedících pozemků je stanovená na 2 m. Odstupová vzdálenostech stavby zahradního domku s menší zastavěnou plochou 25 m² tak činí 2 m od plotu.

Jak vysoký může být živý plot mezi sousedy

Opět připomínámě, že povolená výška plotu (nejen) mezi sousedy je 2 metry. Pokud stavíte vyšší plot, je potřeba získat územní souhlas a k němu i souhlas souseda.

Čistička odpadních vod není vhodná do domácnosti s drtičem odpadků. Do ČOV se nesmí dostat biologicky nerozložitelný materiál (plasty, kosti, gumy apod.). Pokud se tak stane, vyberte tento materiál neprodleně z nádrže. V žádném případě do odpadu nevypouštějte ředidla, barvy, laky a další jedy.V první části čistírny se odstraňují hrubé nečistoty. Zachycují se plovoucí nečistoty, lapá se štěrk, písek, lapá se tuk. Následují velké usazovací nádrže, kde se usazuje kal. Dále je odpadní voda odváděna do aktivačních nádrží, kde jsou pomocí kyslíku a mikroorganismů odstraňovány rozpuštěné nečistoty.

Jak udělat mýdlovou vodu : Mýdlo jednoduše nastrouháte do vhodného kastrůlku, přidáte destilovanou vodu (350 ml destilované vody na 150 g mýdla) a zahříváte a mícháte, až se mýdlo rozpustí.