Jak vyměnit odvzdušňovací ventil
Nejdříve je třeba vyprázdnit topení (připravte si lavor na odtékající vodu), pak vyměnit odvzdušňovací ventil. Ten odšroubujte. Poté i ventil přívodu vody a až začne z odvzdušňovacího ventilu vytékat voda, zavřete jej a opět zašroubujte vývod vody.Ruční odvzdušnění se provádí odšroubováním hlavy ventilu přibližně o 1 otočení. Typicky se tento způsob používá při dopouštění systému. V poloze pro automatické odvzdušňování je naopak ventil při plném utažení.Toto řešení lze využít i při odvzdušnění topení bez ventilu. Odlučovač vzduchu je jednoduché zařízení, které se instaluje na potrubí a průběžně během celé topné sezóny z vody odstraňuje vzduchové bublinky. Riziko zavzdušnění je tak prakticky nulové a odvzdušnění je zcela automatické, vy nemusíte vůbec nic dělat.
Jak správně odvzdušnit plynový kotel : Odstraňování plynů z otopné soustavy se provádí prostřednictvím klíče speciálně k tomu účelu vyráběného nebo pomocí automatických ventilů. Klíčem nasazeném na odvzdušňovacím ventilu se otočí doleva a z otopného tělesa se vypouští plyn tak dlouho, dokud neteče z ventilku proud vody bez bublin.
Jak poznat Odvzdusnovaci ventil
Zavzdušněný radiátor poznáte snadno – pokud je topné těleso horké u regulačního ventilu, ale na opačném konci je studené, nejspíš v něm bude vzduch. Ten se totiž neprohřeje jako voda, a tak zůstává konec radiátoru studený. Odvzdušnění radiátorů byste v každém případě měli provést vždy na začátku topné sezony.
Kam umístit odvzdušňovací ventil : Automatický odvzdušňovací ventil se instaluje na radiátory nebo do potrubí. Může být připojen na stoupací potrubí nebo na ležaté potrubí ve správném (vyspádovaném) místě. Automatické odvzdušňovací ventily mají tvar podobný hrníčku a někteří instalatéři je označují jako odvzdušňovací hrníčky.
Lehce povolte odvzdušňovací ventil a pod ním držte nádobu na vodu. Z ventilu začne unikat horký vzduch, dávejte tedy pozor na opaření. Jakmile se všechen vzduch dostane z těla radiátoru, začne ventilem unikat voda, která je znamením, že je topení odvzdušněno. Ventil nakonec znovu uzavřete.
Jak poznat zavzdušněný radiátor Že je váš radiátor zavzdušněný poznáte jednoduše. Vodítkem může být například to, že radiátor vydává rušivé šplouchavé zvuky – to znamená, že ve vodním okruhu se nachází vzduchové bubliny, které mají na svědomí ztížené proudění topné vody v radiátoru.
Kde je odvzdušňovací ventil
Odvzdušnění se provádí přes odvzdušňovací ventil, který je umístěný z boku radiátoru v jeho horní části. Mechanický nebo automatický ventil uvolní vzduch nebo plyn z potrubí a zajistí tak správné fungování.Zavzdušněné topení poznáte jednoduše. Stačí se zaměřit na dva body: šplouchání, bublání či syčení v radiátoru.Automatický odvzdušňovací ventil se instaluje na radiátory nebo do potrubí. Může být připojen na stoupací potrubí nebo na ležaté potrubí ve správném (vyspádovaném) místě. Automatické odvzdušňovací ventily mají tvar podobný hrníčku a někteří instalatéři je označují jako odvzdušňovací hrníčky.
Změny v proudění vody a s tím související podtlak způsobují vznik dutin neboli podtlakových bublin, které různě vibrují a narážejí do potrubí. Tyto jevy můžeme vnímat jako nepříjemné zvuky hučení a pískání.
Jak poznat Zavzdušněné topení : Zavzdušněný radiátor poznáte snadno – pokud je topné těleso horké u regulačního ventilu, ale na opačném konci je studené, nejspíš v něm bude vzduch.
Kde odvzdušnit topení : Odvzdušňujete-li topení v rodinném domě, začněte s radiátory ve spodním patře. V bytových domech naopak odvzdušňují pouze obyvatelé nejvyšších pater, ale vhodné je, aby byly zapnuty radiátory ve všech patrech na plný výkon. Po odvzdušení je také vhodné zkontrolovat tlak vody a pokud je nízký, je nutné vodu dopustit.
Proč Bubla topení
Šplouchání: Pokud v topení "šplouchá" či bublá, znamená to, že přívod pouští vodu do vzduchové bubliny. Kdyby bylo topení plné vody, žádné šlplouchání neuslyšíte. Rovnoměrnost: Vzduch je horší tepelný vodič, než voda. Na zahřáté topení položte ruku (Pozor!