Na novorozenci vám přijde zvláštní velké bříško. Miminko spolyká značné množství plodové vody a vzduchu. Pocit velkého bříška umocní nezpevněné svaly, na omak je měkké. V pupku se může objevit vyklenutí o rozměrech až tři centimetry, které se nazývá pupeční kýla.Po porodu je novorozenec pokládán na tělo matky a porodník nechává dotepat pupečník. Následuje první ošetření dítěte na vyhřívaném lůžku a jeho identifikace. Pokud to dovolí stav dítěte a matky, upřednostňujeme bonding – tzn. že dítě je ponecháno na těle matky, kde probíhá i první přiložení k prsu.Během prvního měsíce života děti přibírají průměrně 28 gramů denně, následně se tento růst zpomaluje na přibližně 20 g denně a po dosažení věku 6 měsíců kojenec přibírá asi 10 g nebo méně denně. Nelekejte se ani období, kdy jejich váhový přírůstek zpomalí.
Co vše dělá novorozenec : Miminko v prvních dnech dokáže rozeznat pouze světlo od tmy. Po čase začne ve své blízkosti vnímat také rozmazané předměty. Nejlépe vidí do vzdálenosti 20–30 cm (této vzdálenosti se říká „maminkovská“, nejčastěji se v ní totiž setkává se svou maminkou).
Kdy má odpadnout pupík po porodu
K odpadnutí dochází za různě dlouhou dobu, obvykle mezi 6. a 14. dnem po porodu. Po odpadnutí pupečního pahýlu se objeví pupík, který je potřeba ošetřovat.
Jak to vypadá dole po porodu : Po porodu spontánním, kleštěmi nebo po porodu s pomocí vacuumextrakce je pochva větší, ochablá, oteklá a pohmožděná. Pokud byl proveden nástřih hráze pro volný průchod hlavičky plodu nebo došlo k poranění bez nástřihu, je v místě nástřihu či poranění sutura (šití) různého rozsahu.
Délka vycházky by měla být v ideálním případě alespoň 2 hodiny denně. Vždy je ale třeba délku pobytu venku přizpůsobit venkovním podmínkám. Například v mrazivém počasí by délka pobytu venku neměla být delší jak 1 hodinu v kuse.
Vy i váš partner potřebujete nějaký čas si zvyknout na novou situaci v klidu a tichu. Musíte také odpočívat a zotavit se. Pořádně si tak rozmyslete, jestli budete první dny přijímat návštěvy a pokud ano, vymyslete takové časové rozmezí, které vám bude vyhovovat. Je možné, že tím někoho urazíte, nebo dokonce rozzlobíte.
Kdy umýt miminko po porodu
WHO i další odborné organizace (National Association of Neonatal Nursing, Association of Women's Health Obstetrical and Neonatal Nursing) doporučují mázek neumývat a ani nestírat z pokožky. Největší část mázku se vstřebá do 24 hodin, zbývající do cca 5ti dnů po porodu, v kožních záhybech i o něco později.Všechny děti po narození ztratí na váze – některé zhubnou v prvních několika dnech až o 10 % své porodní váhy. Jakmile se stabilizuje kojení a vaše tělo si zvykne na produkci mléka, pak by mělo vaše miminko začít znovu přibírat na váze. Obecně lze říci, že to může trvat asi 10 dní.Novorozenec už po porodu dokáže podle hlasu rozeznat maminku, ale i další blízké osoby. Do deseti dnů od narození slyší všechno kolem sebe tlumeně, protože má ještě v oušcích plodovou vodu. Až po 10 dnech se plodová voda ze středního ucha vstřebá a miminko slyší dobře, ale silné a hlasité zvuky mu překáží.
Pro minimko jsou nejkrásnější chvíle, když se s ním maminka a tatínek mazlí. Tehdy se směje a výská radostí. Význam jeho sdělení je naprosto jednoznačný, dítě projevuje radost ze života, a rodiče mají pocit, že tomu nikdy nebylo jinak.
Jak dlouho trvá Dotepání pupečníku : Pupeční šňůra neboli pupečník zajišťuje zásobování dítěte kyslíkem a živinami během vývoje v děloze. Tento proces trvá ještě i chvíli po porodu. Když se miminko narodí, pupečník ještě několik minut pulzuje. V české terminologii se většinou obecně mluví o dotepání pupečníku, které trvá mezi 1-5 minutami.
Co místo lihu na pupík : Dobrý den, nejčastěji se používá 60% líh, který seženete připravovaný prakticky v každé lékárně. Z hromadně vyráběných přípravků můžete použít vyzkoušený Cutasept F nebo Octenisept.
Jak vypada Pipina po porodu
Pochva po porodu zůstává méně pružná, stěny pochvy se mírně sníží a povrch sliznice je vyhlazenější. Velkou roli v tom, nakolik jsou změny trvalé nebo zásadní, hraje genetika, jinými slovy, co nám bylo dáno do vínku, s tím musíme pracovat (nikoli se s tím smířit!!).
Vložky (porodnické bez fólie) mají být měněny často, ne až když jsou prosáklé. V prvních dnech po porodu se doporučuje si měnit vložky minimálně 1x za dvě hodiny. Genitál by měl co nejvíce „větrat“. Spodní prádlo má být především vzdušné (síťované kalhotky).Obecně platí, že s miminkem, který váží více než 3 kilogramy byste neměli chodit ven při teplotách nižších než -5 °C. Nejvhodnější doba k procházce s novorozencem je mezi 11-14 hod. Při teplotě mezi -5 °C do -10 °C můžete vyrazit s miminkem ve věku 3-6 měsíců. Procházku byste měli vynechat v případě silného větru.
Jak poznat že je miminku horko : Jak poznat, jestli je miminku teplo Zda je miminku teplo či zima, poznáte podle jeho zátylku. V případě ideální tělesné teploty je zátylek teplý a suchý.