Jak vypada krov?
Nekvalitní dřevo může být náchylné k praskání při zatížení nebo změnách teploty a vlhkosti. V případě špatně zkonstruovaných krovů mohou praskliny vést k zatékání vody a poškození střechy. Bude mít také větší tendenci absorbovat vlhkost, což může vést k jeho hnilobě, deformaci a vzniku hub a plísní.Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm. Nesmí zatěžovat římsu, proto je mezi těmito dvěma prvky mezera 20 mm. Maximální délka krokve od středové vaznice směrem ke hřebeni bez vrcholové vaznice je 2,5 m.Krokve zasuneme do ostřihu proti sobě, osedláme je vaznice a na pozednice a pak ostřih zabezpečíme dřevěným kolíkem. Krokve u osedlání přibijeme hřebíky (nárožníky) do vaznic a pozednic. Plnou vazbu definitivně zavětrujeme kleštinami (horními i spodními) a řádně je ke krokvím, popř. ke sloupkům, přitáhneme svorníky.

Jak spojit kleštiny : Kleštiny přichytíme proti sobě a poté je provrtáme skrz krokev a spojíme závitovou tyčí. Pod matku závitové tyče používáme velkoplošné podložky určené k montáži krovu. Veškeré šroubovací spoje je nutno před zakrytím dalšími konstrukcemi (SDK / palubky) dotáhnout.

Jak dlouho vydrzi krovy

Životnost vazníků je určena detaily v provedení střechy. Pokud krov zůstane suchý, v dobře provětrávaném plášti, není problém životnost odhadnout na dobu 80 a více let. Podle našeho pozorování jsou styčníkové desky po 20 letech bez známky koroze a řezivo v dobré kondici.

Čím ošetřit krov : Pokud se rozhodujete (a toto řešení i doporučujeme) pro zachování přirozené krásy dřevěných krovů, podbití nebo podhledů je řešením použití lazur případně bezbarvých laků. Napouštědlo: Náležitě připravené dřevo se nejdříve ochrání vhodným fungicidním nebo biocidním napouštědlem.

Základním pravidlem je, že střecha musí přesahovat do třetiny průměru okapu. Výškový rozdíl mezi prodloužením střechy a návalkou (okrasným ukončením) okapu pak musí být nula až dva centimetry. To změříme pomocí přiložení latě, která bude představovat prodloužení střechy.

Vzdálenost krokví (jalových vazeb) je 0,9 – 1,2 m (rozměr 80/40 mm až 120/160 mm). Přesah krokví může být maximálně 2,5 m. Příčné ztužení zajišťují kleštiny (rozměr 60/80 mm až 120/160 mm), eventuálně ještě vzpěry a rozpěry. Podélné ztužení zajišťují u většiny konstrukčních schémat pásky, tj.

Jak se Kotvi pozednice

Ve většině případů se pozednice připevňuje ke spojovacímu nosníku pomocí kotev. Správné ukotvení je zárukou pevnosti celé střechy, zejména v souvislosti se silnými poryvy větru a jinými nepříznivými povětrnostními podmínkami. Lišty pro zdivo by měly být upevněny na patách nebo kolenních stěnách z vnější strany.Končí-li jeden trám na druhém trámu, spojuje se zpravidla čepem. Čepování bylo nejběžnější tesařskou příčnou vazbou. Záleží přitom na úhlu, v němž se trámy spojují: rozeznáváme tak čepování pravoúhlé a čepování šikmé. Čep je výstupek na čele trámu, který se vsazuje do prohlubně (dlabu) v druhém trámu (prahu, ližině).Kleštiny. Kleštiny (4) – vodorovné prvky tvořící párovou soustavu, které se osazují pod středové vaznice a připevňují se ze strany na dvojici krokví.

Ke spojení krokve k pozednici nebo k vaznici se nejčastěji používá tesařský spoj osedlání, ovšem sedlo je jeho součástí. Je to jeden z nejčastějších spojů u krovu a taky hodně zajímavý.

Jak dlouho trvá střecha : Za jak dlouho postavíte novou střechu Nedá se přesně odpovědět, jelikož doba závisí na velikosti a typu střechy a na výběru střešní krytiny. Ale obecně lze říci, že průměrná doba pro výstavbu nové střechy trvá cca 3 týdny.

Jak zesilit krov : Novodobějším a velmi kvalitním řešením je také slepení staré a nové části speciálními pryskyřicemi nebo zalisování čelních srazů ocelovými spojkami GANG-NAIL. Pokud nám nejde o estetický vzhled můžeme na zesílení a zvětšení únosnosti použít dřevěné nebo ocelové příložky.

Čím natřít krov

Nejlepším nátěrem k ochraně dřeva, zejména v exteriéru jsou podle jeho zkušeností lazurové nátěry. K nim patří jak obyčejný luxol, tak i dražší lazury renomovaných značek. Přestože už dnes existují lazury na vodní bázi, zkušenosti zejména z nátěrů v exteriérech mluví spíše pro lazury na bázi olejové.

Pokud se rozhodujete (a toto řešení i doporučujeme) pro zachování přirozené krásy dřevěných krovů, podbití nebo podhledů je řešením použití lazur případně bezbarvých laků. Napouštědlo: Náležitě připravené dřevo se nejdříve ochrání vhodným fungicidním nebo biocidním napouštědlem.U klasického krovu je možné konstrukci přesahu vytvořit prodloužením pozednice a vaznic, na které se umístí krajní krokev. Ovšem příhradové vazníky se ukládají obvykle přímo na věnec bez pozednice. Přesah se tedy vytvoří pomocí štítového žebříku, který je položen na krajní vazníky a štítovou zeď.

Kdy se dělá podbití střechy : Kdy se do podbití střechy pouštět

Podbití přesahů střechy vás čeká při stavbě jakéhokoliv domu se šikmou střechou. Podbití pak budete napojovat na střešní krokve nebo vazníkovou část střechy. Tento krok následuje až po kompletním dokončení střechy i s položením střešní krytiny a po zateplení obvodových zdí domu.