Jak vypada kýla?
Pacient nejčastěji nahmatá nebolestivou bulku v třísle, která se zmenšuje v poloze vleže na zádech. Při kašli, stání a kýchání se zpravidla zvětšuje. U pacienta se setkáváme také s pálením, tlakem nebo mírnou bolestí v třísle po námaze.Vleže lze kýlu většinou jemně zatlačit dovnitř do břišní dutiny. Pacient může pociťovat pálení, tlak nebo mírnou bolest v třísle po námaze, při delším stání nebo chůzi. Pokud tříselná kýla u mužů vystupuje na povrch v oblasti šourku, může se projevit i otokem v oblasti varlat.Co způsobuje vznik kýly K vytvoření kýly přispívají, kromě vrozené predispozice spočívající v tvorbě slabšího vaziva, zejména všechny faktory zvyšující tlak v dutině břišní. Typicky se jedná o zácpu, kašel, zvedání těžkých břemen a tělesnou námahu spojenou se zvýšeným tlakem v břišní dutině.

Kam jít s kýlou : Neodkládejte konzultaci s lékařem, navštivte svého praktického lékaře, který vás v případě potřeby předá do péče odborného pracoviště. Více o kýle v rozhovoru s primářem Chirurgického oddělení Chrudimské nemocnice MUDr.

Jak bolí břišní kýla

Kýla vás bude zpočátku obtěžovat jen občasnou bolestivostí a nepohodlím. Později budete muset omezit své fyzické aktivity. Při odpočinku většinou bolest odezní, ale při zvýšené námaze se vrátí. Bolest se zpočátku projeví jen v postiženém místě, v pokročilém stadiu může vystřelovat do různých částí těla.

Jak se vyšetřuje kýla : Vyšetření tříselné kýly lékař vyšetřuje hmatem, nejdříve ve stoje a poté i vleže. Pohmat v oblasti třísla může být trochu nepříjemný, ale není bolestivý. Lékař také prohmatá i ostatní části břicha. Pokud je kýla klinicky zjevná, žádná další vyšetření nutná nejsou.

Obvykle se projevuje jako měkké, pružné vyklenutí, které může mizet v poloze vleže a znovu se objevovat vstoje. Můžete pociťovat pobolívání či tlak v místě vyklenutí. Obtíže jsou obvykle výraznější ke konci dne nebo po větší fyzické námaze, při močení či kašli.

Břišní kýly pozorujeme nejčastěji v oblasti jizev po předchozích ope- račních výkonech na břiše. Projevuje se jako měkké nebolestivé vykle- nutí různé velikosti, závislé na velikosti defektu ve stěně břišní. Může působit tlakové bolesti při námaze a pocity nadýmání.

Co zhoršuje kýlu

Kýla vzniká v oblastech břišní stěny tam, kde je stěna většinou oslabena. Kýla se může objevit v podstatě u kohokoliv, častěji však u dospělých mužů. Jak roky přibývají, ochabuje svalstvo a zhoršuje se kvalita pojivových tkání. Častěji se také problémy objevují u kuřáků.Ano, kýla nikdy sama nevymizí, naopak neléčená kýla se zvětšuje, nebo může dojít k uskřinutí jejího obsahu, které je závažnou komplikací projevující se velkou bolestí, zvracením, zástavou plynů atd. Tato komplikace ohrožuje pacienta a musí se co nejdříve chirurgicky řešit.Příznaky kýly

  1. Bolest při námaze, při zvedání těžkých věcí, při kašli apod.
  2. Tlak či pálení v podbřišku.
  3. Bulka či vydutí v podbřišku.
  4. Pocity, že se něco trhá
  5. Celková slabost.


Uskřinutá kýla

Nebezpečím uskřinuté kýly je vznik neprůchodnosti střeva a hromadění střevního obsahu. Omezené prokrvení vede k odumírání tkáně a následné infekci. Tento stav, který se projeví akutní bolestí v krajině břišní, zvracením a zástavou odchodu plynů i stolice, vyžaduje okamžitý lékařský zákrok.

Jak je nebezpečná kýla : Jedinou možností, jak se kýly zbavit, je operace. Neléčená kýla může skončit uskřinutím, kdy se v kýlním vaku zaškrtí tkáň. K tomuto život ohrožujícímu stavu dochází naprosto zbytečně, protože většina pacientů měla dostatek času na to, aby podstoupila operaci v době, kdy jejich stav nebyl kritický.

Jak nebezpečná je kýla : Jedinou možností, jak se kýly zbavit, je operace. Neléčená kýla může skončit uskřinutím, kdy se v kýlním vaku zaškrtí tkáň. K tomuto život ohrožujícímu stavu dochází naprosto zbytečně, protože většina pacientů měla dostatek času na to, aby podstoupila operaci v době, kdy jejich stav nebyl kritický.

Jak dlouho trvá operace břišní kýly

V případě celkové anestezie vám bude aplikováno léčivo do žíly na ruce. Po několika vteřinách zcela klidně a postupně ztratíte vědomí. Po aplikaci anestezie operační tým natře operační pole dezinfekční látkou a započne operační výkon, který trvá v závislosti na typu a velikosti kýly 30- 180 minut.

„Kýla vzniká proniknutím obsahu dutiny břišní přes oslabení její stěny. Nejčastější typ kýly je tříselná a u novorozenců pupeční kýla. Kýly sama nezmizí a může se jenom zvětšovat, proto je důležité při podezření na kýlu vyhledat lékaře, který provede vyšetření a v případě potvrzení diagnózy doporučí operační zákrok.„Kýla vzniká proniknutím obsahu dutiny břišní přes oslabení její stěny. Nejčastější typ kýly je tříselná a u novorozenců pupeční kýla. Kýly sama nezmizí a může se jenom zvětšovat, proto je důležité při podezření na kýlu vyhledat lékaře, který provede vyšetření a v případě potvrzení diagnózy doporučí operační zákrok.

Jak dlouho je člověk v nemocnici po operaci kýly : Doba hospitalizace a rekonvalescence po laparoskopické operaci břišní kýly. Obvyklá doba hospitalizace po operaci břišní kýly je 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Po zákroku je nutné se vyhnout fyzicky náročným činnostem včetně sportovních aktivit a zvedání těžkých břemen po dobu 2 až 3 měsíců.