Listy jsou vstřícné, dlanitě složené, pěti až sedmičetné, dlouze řapíkaté. Lístky jsou podlouhle obvejčité, nestejně zubaté, na rubu na žilnatině rezavě chlupaté. Mohou dorůstat délky 10 až 25 cm. Plod je až 6 cm velká, ostnitá, světle zelená tobolka s 1 až 3 tmavě hnědými semeny známými jako kaštany.Je prokázáno, že kaštany pomáhají s žilními problémy. Léčí arteriosklerózu, křečové žíly a hemoroidy, zlepšují prokrvení, posilují cévní stěny a pomáhají dokonce i při otocích a celulitidě. Látky v nich obsažené mají protizánětlivý účinek, zlepšují průchodnost cév a žil, posilují elasticitu jejich stěn.Kaštany do kapsy
Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.
Jak se jmenuje strom na kterém rostou kaštany : Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) je u nás běžně nazýván kaštanem. Za pravý kaštan je však označován kaštanovník setý (Castanea sativa), což je strom známý svými jedlými semeny – kaštany ukrytými v hustě osténkatém obalu. Pěstuje se zejména v jižní Evropě.
Jak vypadá kaštan
Jedlý kaštan má vnější obal hnědý s dlouhými štětinami a obsahuje 2–3 semena (malá, zploštělá). Vnější obal koňského kaštanu je tlustý a zelený s krátkými širokými hroty a obsahuje JEN JEDNO větší oblé semeno. Podívejte se, na jakém stromu kaštan roste.
Jak vypadá Jílovec : Jírovec maďal je pohledný strom s hustou korunou s velkými dlanitě složenými listy a četnými bílými květy ve vzpřímených až 30 cm dlouhých latách. Plodem je ostnitá tobolka ukrývající lesklé, hnědé, všem známé „kaštany“. Všichni tento strom známe, ve výsadbách je pro svůj vzrůst, květenství i plody oblíbený.
Dělají se z nich tinktury, mazání i koupele. Uleví bolavým nohám, prospějí žílám, pomůžou při podlitinách a pohmožděninách. Sbírání spadaných kaštanů milují hlavně malé děti, které se neúnavně brouzdají listím pod stromy a hledají, kam se hnědé plody zakutálely.
Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos
V dnešní době už se kaštany ze stravy téměř vytratily. Přitom mají pro lidský organismus obrovský přínos. Čistí játra od jedovatých zplodin, působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti.
Kolik kaštanů se dává pod polštář
Nasbírejte tolik kaštanů, kolik je vám let, plus jeden navíc. Vložte je do plátěného pytlíku, dejte si je pod polštář nebo jinam poblíž sebe a nechte si je v pelíšku až do příštího podzimu. Kaštany budou postupně vysychat a předávat vám svou pozitivní energii a hřejivou, léčivou sílu.Kaštany jsou spojovány s ochrannou magií. Říká se o nich, že dokáží „nasát energii“. Z toho důvodu se nedoporučuje sbírat kaštany blízko hřbitovů či míst, kde se stalo neštěstí, protože kaštany načerpaly energii tohoto místa. Měly by se sbírat u zdravých a mohutných stromů, ze kterých získaly sílu.Aesculus castanea, Hippocastanum vulgare, Kaštan, Koňský kaštan, Divoký kaštan, Planý kaštan, Sviňský kaštan. V oblastech přirozeného výskytu se jírovec velmi rozmanitě využíval (barvení látek, kvalitní dřevo, bolestivé klouby).
Plody dětského podzimního snažení pak slouží jako potrava zejména pro jeleny. Srnci ani divoká prasata podle myslivců kaštany nevyhledávají. „Připravujeme je ale pro jelení zvěř, a to tak, že je zašlapeme do země a zvířata si je sama vyhrabávají. Vhodnější by byly žaludy, které by přišly vhod veškeré zvěři.
Jak kvete kaštan : Květ. Kvete od dubna do června. Oboupohlavné květy rostou ve velkých, vzpřímených, až 30 cm dlouhých hroznovitých latách na konci větví. Květy jsou souměrné, 4- až 5četné, skládají se z kalichu a bíle zbarvených, červeně a žlutě tečkovaných korunních plátků.
Jak se pozna jedlý kaštan : Jak poznat jedlý kaštan
U jedlého kaštanu je hustě pokrytý tenkými štětinami. Plody jírovce jsou naopak uloženy v dužnatějším obale s menšími “hroty”, který má zelenou barvu. Uvnitř obalu jsou v případě jedlého kaštanu dvě, tři, klidně i čtyři semena zploštělého tvaru, která jsou na jedné straně mírně špičatá.
Na co je dobrý Jírovec
Jírovec maďal má protizánětlivý účinek, tlumí a odstraňuje otoky, zejména lymfatické, a příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Kaštan využíváme při léčbě hemoroidů, bércových vředů, křečových žil, při zánětu žil, při výskytu trombózy.
Jírovec maďal – Aesculus hippocastanum Lidové názvy: maďal, koňský kaštan, planý kaštan, kaštany (plody). Původ a výskyt: Strom pochází z jihovýchodní Evropy. Pěstuje se hojně v parcích a ve stromořadích.Postup přípravy
- Připravíme si jedlé kaštany stejné velikosti. Pro jednu osobu 10-20 ks.
- Každý kaštan nařízneme do kříže. Předehřejeme troubu na 200 °C.
- Dáme do trouby a pečeme přibližně 15 minut. Pokud je kaštan rozevřený a voňavý máme hotovo.
- Kaštany můžeme podávat k masu, nebo jen tak na chuťovku a pro zahřání.
Co vyrobit z kaštanů : Do kaštanu uděláte nůžkami díru, do ní vsunete kus špejle nebo párátka, upevníte další kaštan a postupně vytvoříte zvířátka. Pokud tvoříte s malými dětmi, doporučuji mít připravené proděravěné kaštany a ukázat jim, jak zapíchnout špejli, spojit s dalším kaštanem tak, aby vzniklo zvířátko.