Jak vypada jedlý kaštan?
Jak poznat jedlý kaštan

U jedlého kaštanu je hustě pokrytý tenkými štětinami. Plody jírovce jsou naopak uloženy v dužnatějším obale s menšími “hroty”, který má zelenou barvu. Uvnitř obalu jsou v případě jedlého kaštanu dvě, tři, klidně i čtyři semena zploštělého tvaru, která jsou na jedné straně mírně špičatá.až 20 cm dlouhé s ostře pilovitým okrajem, pevné. Svrchní strana podlouhlého řapíkatého listu je lesklá,tmavě zelená,spodní je světlejší zelená. Kvete po olistění v červnu a červenci. Květy kaštanů jsou uspořádány v bohatých ,přímých nebo jen málo převislých dlouhých jehnědách(10-15 cm).Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos

  • zlepšují kvalitu kůže, vlasů a nehtů
  • prospívají krevnímu oběhu a srdci (vhodné jsou při vysokém krevním tlaku)
  • jsou vhodné při revmatismu.
  • jsou dobré na žaludek a podporu trávení
  • působí detoxikačně
  • potlačují únavu a bolesti hlavy.
  • podporují imunitu.

Co se stane kdyz snim kaštan : Díky vysokému obsahu draslíku a malému množství sodíku jsou doporučovány lidem trpícím hypertenzí a kardiovaskulárními poruchami. Naproti tomu koňské kaštany jsou jedovaté a mohou způsobit poruchy trávení, např. bolest břicha, nevolnost, zvracení a podráždění krku.

Kde najdu jedlé kaštany

Koňské kaštany nejčastěji rostou na stromech ve městech, parcích, uličkách, alejích, ale jedlé kaštany rostou nejčastěji v lesech a sadech. Podívejte se na listy stromu. List stromu, na kterém roste koňský kaštan má tvar dlaně, zatímco list z kaštanovníku jedlého je jednoduchý, protáhlý a bez složených lístků.

Kdy jsou zrale jedlé kaštany : Plody se sklízí každoročně v období koncem září a říjnu ,záleží na poloze stromu a klimatických podmínkách . Plody sbírají ze země a vylupují s ostnitých číšek . Syrové plody jsou nepříjemně trpké, teprve tepelně upravené jsou vhodné ke konzumaci.

Listy jsou vstřícné, dlanitě složené, pěti až sedmičetné, dlouze řapíkaté. Lístky jsou podlouhle obvejčité, nestejně zubaté, na rubu na žilnatině rezavě chlupaté. Mohou dorůstat délky 10 až 25 cm. Plod je až 6 cm velká, ostnitá, světle zelená tobolka s 1 až 3 tmavě hnědými semeny známými jako kaštany.

Květ. Kvete od dubna do června. Oboupohlavné květy rostou ve velkých, vzpřímených, až 30 cm dlouhých hroznovitých latách na konci větví. Květy jsou souměrné, 4- až 5četné, skládají se z kalichu a bíle zbarvených, červeně a žlutě tečkovaných korunních plátků.

Jak se připravují jedlé kaštany

Kaštany na vypouklé střeně nařežeme ve tvaru X. Dáváme pozor, abychom prořízli celou skořápku, ale také pozor na ruce, abychom se nepořezali. Poklademe je na plech, nařezanou stranou nahoru. pečeme při teplotě 220°C asi 25 minut, dokud se kaštany nezačnou rozevírat.Recepty z jedlých kaštanů

  1. Rizoto s kaštany, dýní a dýňovými semínky. Do hodiny.
  2. Kaštanová polévka s kapustou. Do 20 minut.
  3. Kaštanové muffiny. Do hodiny.
  4. Jedlé kaštany. Do hodiny.
  5. Krůtí závitky s kaštanovou nádivkou. Více než hodinu.
  6. Krémová polévka z pečených kaštanů Do hodiny.
  7. Kaštanové pyré Více než hodinu.
  8. Kaštany v karamelu.

Jedlé kaštany mají pro lidský organismus obrovský přínos. Čistí játra od jedovatých zplodin a působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti. V lidovém léčitelství a farmakologickém průmyslu se využívají listy jako prostředek proti kašli. Pro svůj nízký obsah cukru jsou vhodné i pro diabetiky.

Žaludy a kaštany

Tyto podzimní plody obsahují vysoké množství taninu, že je žíravá látka, která způsobuje psům podráždění a v těch horších případech i záněty sliznice trávicího traktu.

Jak dlouho vydrží jedlé kaštany : Jak by se měly kaštany skladovat

Jelikož kaštany mají malý podíl vlhkosti, rychle schnou a nekazí se. Měly by se proto uchovávat na chladném a tmavém místě, ideálně ve vzdušném košíku. Takto plody vydrží až tři měsíce.

Proč se nosí kaštany v kapse : Kaštany do kapsy

Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.

Jak se jmenuje strom na kterém rostou kaštany

Jírovec maďal nebo také kaštan koňský (Aesculus hippocastanum) je statný opadavý listnatý strom.

Listy jsou vstřícné, dlanitě složené, pěti až sedmičetné, dlouze řapíkaté. Lístky jsou podlouhle obvejčité, nestejně zubaté, na rubu na žilnatině rezavě chlupaté. Mohou dorůstat délky 10 až 25 cm. Plod je až 6 cm velká, ostnitá, světle zelená tobolka s 1 až 3 tmavě hnědými semeny známými jako kaštany.Jedlé kaštany pečené na pánvi: Na středně rozehřátou pánev nasypeme nařízlé kaštany a za občasného promíchání a zatřesení pánví pečeme do ztmavnutí (ne zčernání) skořápky cca 10 minut, naříznuté kříže se nám začnou otevírat a pukat. Takto upečené kaštany po mírném zchladnutí oloupeme i se slupkou pod skořápkou.

Jak ochutit pečené kaštany : Každý kaštan na horní straně ostrým nožem nařízněte do kříže. Pak kaštany namočte na minutu do horké vody (díky vznikající páře se lépe propečou). Slijte vodu a nasypte je do velké mísy. Přidejte rozmarýn, máslo, sůl, pepř a muškátový oříšek.