Jak vypada dyslexie?
Dyslexie se projevuje obtížemi ve čtení, kdy je porušeno čtení jako vlastní akt.

  1. záměny písmen tvarově podobných, např.
  2. přesmykování slabik, např.
  3. vynechávky písmen, slabik, slov, vět.
  4. přidávání písmen (zvl.
  5. vynechávky diakritických znamének (háčků, čárek) nebo jejich nesprávné použití
  6. domýšlení koncovek slov.

Projevy dyslexie

Rychlost – dítě luští písmena a hláskuje, neúměrně dlouho slabikuje, nebo naopak čte zbrkle, domýšlí slova. Není výjimkou, když dítě má dobrou rychlost čtení, umí tedy převést tvar slov do zvukové podoby, ale není schopno chápat obsah přečteného. Chybovost – dítě zaměňuje tvarově blízká písmena např.Tento nedostatek postihuje zrakovou a pohybovou paměť, pozornost a prostorovou orientaci. Charakteristické je křečovité, těžkopádné a neúhledné písmo. Žákům s touto poruchou činí také problémy týkající se dodržování liniatury (výšky písma). Velmi často je spojena s dyslexií.

Jak se cítí dyslektik : Prvotními příznaky dyslexie mohou být např. opožděný rozvoj řeči, obtížné vyjadřování, malá slovní zásoba nebo neschopnost vytleskat slovo po slabikách. Ovšem nic z těchto obtíží nemusí nutně znamenat, že dítě bude opravdu dyslektik. Může jít pouze o vývojové opoždění, které se časem srovná, až dítě „dozraje“.

Co znamená když je někdo dyslektik

Dyslexie je specifická porucha čtení, která se vyznačuje sníženou schopností přesného a rychlého čtení. Dyslexie je buď vrozená nebo získaná poškozením mozku. Jde o nejčastější formu specifické vývojové poruchy učení. Dyslektik je výrazně ohrožen znesnadněním přístupu k tradičním vzdělávacím podnětům.

Jak se pozná dyskalkulie : Při lexické dyskalkulii má dítě obtíže při čtení čísel, může se objevovat záměna podobných čísel nebo přehození desítek a jednotek (tyto problémy jsou velmi podobné dyslexii). Grafická dyskalkulie představuje problém při psaní matematických znaků při diktátu nebo při zápisu víceciferných čísel.

Projevy dysgrafie

Má obtíže s navazováním jednotlivých písmen, udržením písma na řádku, zachováním směru psaní a správného sklonu. Vlastní proces psaní je neúměrně pomalý, těžkopádný, přestože dítě má na úkol dostatečný čas. Při psaní pozorujeme i zvláštní držení těla, nesprávný až atypický úchop a sklon psací potřeby.

dyslektik [-ty-], -a m.; dyslektička ž.

Jak zjistit jestli jsem Dysgrafik

Projevy dysgrafie

Má obtíže s navazováním jednotlivých písmen, udržením písma na řádku, zachováním směru psaní a správného sklonu. Vlastní proces psaní je neúměrně pomalý, těžkopádný, přestože dítě má na úkol dostatečný čas. Při psaní pozorujeme i zvláštní držení těla, nesprávný až atypický úchop a sklon psací potřeby.Zjistili, že většina lidí s dyslexií má na rozdíl od ostatních účastníků, dominantní skvrny v obou očích. To způsobuje, že mozek přijímá dva různé, ale podobně silné obrazy. A z toho je zmatený. Vidí například rozmazané obrázky, což vede k jejich záměně s jinými písmeny a celkově potížím při čtení.V České republice se střízlivé odhady pohybují od 1 do 2 % dětí, které trpí vážnými obtížemi ve čtení, tj. takovými, které by samy bez odborné, cílevědomé pomoci velmi pravděpodobně nepřekonaly. V literatuře se shodně uvádí vyšší výskyt dyslexií u chlapců než u dívek, a to v poměru 4–10:1 v neprospěch chlapců.

Dyslektiky na prvním stupni trápí naučit se číst a psát. Jde o oslabenou funkci levé mozkové hemisféry. Při čtení a psaní pak musí vypomáhat pravá hemisféra. Dyslexie v dospělosti nezmizí, lidé se učí s touto poruchu žít tak, že si vybírají vhodný typ činnosti, kde je dyslexie neomezuje, a nebo je naopak zvýhodňuje.

Jak vidí písmena dyslektik : Dyslektik nemusí rozpoznat jednotlivé fonémy ve slově, což znamená, že například nedokáže odpovědět na otázku, které slovo začíná stejně jako jiné. Dyslektik zaměňuje pořadí písmen ve slově: klika – kilka, čísla vidí zrcadlově (32 místo 23).

Co je podstatou dyslexie : Dyslexie je specifická porucha čtení, která se vyznačuje sníženou schopností přesného a rychlého čtení. Dyslexie je buď vrozená nebo získaná poškozením mozku. Jde o nejčastější formu specifické vývojové poruchy učení. Dyslektik je výrazně ohrožen znesnadněním přístupu k tradičním vzdělávacím podnětům.

Co je to Dyspinxie

Dyspinxie (z lat. pinxi, „namalovaný“, nebo pingere, „malovat“) je specifická vývojová porucha osvojování kreslení, která se projevuje neobratností v práci s tužkou a neschopností osvojení dovedností spojených s plošným zobrazováním.

Dyskalkulie grafická

  • neschopnost psát matematické znaky (číslice, čísla, a další),
  • porucha při zápisu víceciferných čísel,
  • neschopnost psát čísla podle diktátu,
  • neschopnost zápisu čísel pod sebou (číslic téhož řádu),
  • problémy při rýsování obrazců,
  • porucha pravolevé a prostorové orientace.

Techniky nácviku čtení

  1. Nácvik rychlého čtení slabik a slov.
  2. Je metoda vhodná pro děti, které již zvládly jednotlivá písmena, ale kterým dělá obtíže spojení písmen ve slabiku a slabik ve slovo.
  3. K postřehování používáme postřehovací kartičky, čtenářské okénko, později stačí jen nějaké ukazovátko (např.

Jak bojovat s dyslexii : Za svůj život jsem se u rodičů svých kamarádů, kteří také měli dyslexii, setkala s představou, že se z dys‑ poruchy dá vyrůst. V průběhu ontogenetického vývoje se může dyslexie o mnoho zlepšit, s čímž mám osobní zkušenosti, ale bohužel na tuto poruchu neexistuje žádný „lék“, který by ji úplně vyléčil.