Drama se tvoří tak, že se příběh vypráví pomocí dialogů a monologů. V minulosti bylo obvyklé především divadelní scénické provedení, v současnosti se objevuje i v hraném filmu, v rozhlase a televizi a v dalších formách audiovizuálních děl.Drama (z řeckého δραν = dělání, čin) je tvořeno jazykovými promluvami, jednáním postav, scénickými a režijními poznámkami. Je určeno ke scénickému provedení, typickým znakem je dialogičnost, využívá také monologu.Próza (prosa), výraz pochází z latinského výrazu prósa orátio – tj. řeč hovořící přímo, nerýmovaně, próza je tedy každý psaný text nepsaný ve verších. Jde tedy o běžnou, přirozenou formou psaného textu na rozdíl od „vázané řeči“ čili poezie.
Co je próza poezie a drama : Existují dvě možnosti dělení. Zaprvé můžeme rozlišovat poezii (veršované texty ve slokách), prózu (neveršované texty v odstavcích a kapitolách) a drama (napsané jako scénář divadelní hry).
Co je to drama
Drama je vedle prózy a poezie jedním ze základních literárních druhů. Většinou je drama založeno čistě na ději, který je však vyprávěn výhradně pomocí přímé řeči. Děj se tedy posouvá kupředu jen prostřednictvím dialogu mezi jednotlivými postavami (osobami) případně monologu postavy jedné.
Jak vypadá dramatický text : 27) – dramatický text je nápadně dvouvrstevnatý – typ vedlejšího textu: název, podtitul, předmluva, seznam dramatických postav, určení mluvčího před replikou, Page 3 označení části (obraz, akt), scénická, režijní nebo autorská poznámka apod.
Každé drama by mělo obsahovat nějakou zápletku (konflikt), krizi a její rozuzlení. Drama se dělí na jednání, scény a výstupy. Většina dramatických děl je určena spíše k předvádění na jevišti než běžnému čtení. Základní rozdělení dramatu je na tragédii a komedii.
Nejprve se divadlo hrálo v náboženských okrscích, kde se postupně vyvíjelo hlediště, scénická budova a orchestra. Divadelní prostor se tak měnil z jednoduchého dřevěného typu s provizorním jevištěm a hledištěm až po kamenný typ půlkruhového tvaru s prostorem pro diváka a herce.
Jak vzniklo drama
Drama jako nový literární druh vzniklo ve starověkém Řecku v průběhu pátého století před naším letopočtem. Vyvinulo se ze slavností pořádaných na počest boha Dionýsa, kdy se zdokonalovaly a prohlubovaly jednotlivé výstupy. Dramatická představení se tak stala zajímavou a populární událostí.Z výstupů, které se zpravidla číslují, se skládají takzvané obrazy (se stejnou dekorací) a dále jednání čili dějství nebo akty her klasického i loutkového divadla, kdežto v moderním divadle se výstupy často neoznačují. Smysl dělení na výstupy byl hlavně v tom, že se daly pružněji plánovat jevištní zkoušky.Drama poznáme podle toho, že se děj odehrává pouze pomocí dialogů (rozhovorů) mezi jednotlivými postavami, případně formou monologu (postava vlastně mluví sama pro sebe, uvažuje nahlas, něco komentuje). Každé drama by mělo obsahovat nějakou zápletku (konflikt), krizi a její rozuzlení.
Drama bylo ve starověkém Řecku součástí náboženských slavností, zejména athénských Velkých Dionýsií, kde bylo poprvé uvedeno pravděpodobně na počátku 5. stol. př. n. l. Největší rozvoj řeckého dramatu spadá do klasického období (480–323 př.
Kdo je vypravěč v dramatu : Vypravěč je ten, kdo příběh vypráví.
Co jsou dramata : 1) DRAMA – POKUSY O DEFINICI. událost prudkého spádu, konfliktní, vzrušující, napínavý děj spíše vážného rázu, střetnutí sil, boj (katastrofa, nehoda, zločin, bitva, sportovní utkání atp.)
Jak poznat vypravěče
vypravěč-postava: zjevný, „s hlasem i tělem“, konkrétní postava ve světě příběhu; příznačnější je vyprávění v první osobě (vypravěč vypráví svůj vlastní příběh, je současně hlavním hrdinou); vědění: ví vše o sobě samém – byť to nemusí říci, ale má limitované vědění o vnějším světě a vnitřním světě druhých; vypravěč- …
dramata
- Než jsem tě poznala 2013, Jojo Moyes.
- Bílá nemoc 1948, Karel Čapek.
- Hamlet 2009, William Shakespeare.
- Maryša 2018, Vilém Mrštík.
- Matka 2004, Karel Čapek.
- Manon Lescaut 1968, Vítězslav Nezval.
- Fantastická zvířata a kde je najít: Původní scénář 2017, J. K. Rowling (p)
- Dilema 2020, B. A. Paris (p)
Napsané drama obsahuje REPLIKY postav a tzv. SCÉNICKÉ poznámky. Drama NEMÁ vypravěče (vypravěč může být ale jednou postavou).
Jaké jsou typy vypravěče : Existují i jiné typologie vypravěče, např. vševědoucí (autorský), osobní, přímý a „oko kamery“; nadosobní, osobní a neosobní; subjektivní, objektivní.