Využití olšového dřeva
Olšové dřevo se používá při výrobě kuchyňského nábytku, lišt, věšáků, překližek a rámů. Je jednou z nejoblíbenějších dřevin pro řezbáře a slouží i k výrobě dřevotřískových desek. Na venkově se olšový masiv používá k výrobě koryt pro dobytek.Plamen olše je dlouhý, a tím vhodný pro rychlejší prohřátí především kachlových kamen po rozdělání ohně. Bříza potom delší dobu drží naakumulované teplo. v kotlech a kamnech, při hoření vytváří silné a jasné plameny, nepraská a díky obsahu éterických olejů vytváří charakteristickou vůni dřeva. i za deště.Dřevo olše je poměrně měkké, zbarvuje se do červena, používá se pro výrobu nábytku a okenních rámů, dále se z něj vyrábí hračky, je používáno na výrobu tužek a pastelek. Dále se dřevo využívá na uzení masa a ryb a vyrábí se z něho vysoce kvalitní dřevěné uhlí.
Které dřevo je lehké : Tvrdost dřeva tabulka
- třída. velmi měkké 0 – 350. smrk, borovice, vrba, topol, jedle, lípa.
- třída. měkké dřevo. 351 – 500. modřín, olše, vrba jíva, douglaska.
- třída. středně tvrdé 501 – 650. platan, kaštan, líska, jilm.
- třída. tvrdé 651 – 1000. dub, buk, jasan, habr, javor, třešeň, akát.
- třída. velmi tvrdé 1000 – 1500.
- třída.
Jaké je dřevo olše
Dřevo je málo trvanlivé, velmi lehké, měkké, málo pružné, křehké, snadno se štípe a dobře se obrábí. Dřevo ve vodě zčerná a ztvrdne. Na suchu je snadno napadané červotočem. Olšové dřevo se používalo k výrobě dřeváků, které se pro zvýšení trvanlivosti impregnovaly kouřem.
Jak rychle roste olše : Prostřednictvím kořenových hlízek s nitrogenními bakteriemi obohacuje půdu vázaným dusíkem. U olše se neprojevuje kořenová výmladnost, zato výmladnost pařezová je velmi silná. V prvním roce rostou olše velmi pomalu, v následujících letech rychle. Dospělosti dosahuje v zápoji ve 40 letech, jako solitér ve 12–20 letech.
Mokré dřevo nadělá více paseky než užitku. Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.
V rukodělné řemeslné výrobě se olšové dřevo využívá na nádobí – necičky, mísy, okříny i troky na paření prasat. Umělečtí truhláři mořeným olšovým dřevem nahrazovali mimo jiné mahagon nebo palisandr.
Které dřevo je nejlehčí
Balsové dřevo je nejlehčí ze všech dřev na světě.Roste i v jižní a severní Africe. V Americe zasahuje na jih až do Argentiny, dále se vyskytuje v Austrálii. U nás je dřevinou nížin a pahorkatin (700 m n. m.). Preferuje vlhké půdy, břehy potoků apod.Buk – vynikající výhřevnost, dlouhá doba hoření, ideální dříví pro krby, poměrně rychle podléhá hnilobě, schne cca 2 roky. Habr – nejvyšší výhřevnost, ale také vysoká cena, schne 2 roky. Ořech – nevyplácí se kupovat na topení, velmi drahé dřevo, schne až 4 roky.
Dřevo je žluté, někdy narůžovělé až šedooranžové. Je stejnoměrné, bez výrazných letokruhů a barevně odlišeného jádra. Je měkké, pevné, snadno se štípe, dá se řezat dláty i přes vlákna.
Jak dlouho žije olše : Dorůstá většinou do výšky zhruba 30 metrů, dožívá se obvykle zhruba 100 let, v některých případech kolem 200 let.
Proč smrdí krbová kamna : Krbová kamna (krbové vložky) jsou znečištěny, zaneseny prachem a nečistotami. Po prvních zatopeních v přechodovém období se občas objeví zápach. Není to již barva, ale pochází to ze zahoření sazí, nečistot a dehtu.
Jaké dřevo je olše
Dřevo je žluté, někdy narůžovělé až šedooranžové. Je stejnoměrné, bez výrazných letokruhů a barevně odlišeného jádra. Je měkké, pevné, snadno se štípe, dá se řezat dláty i přes vlákna.
Nejměkčí a nejtvrdší dřevo v Česku
V České republice nejtvrdší dřeviny světa nerostou. V našich zeměpisných šířkách najdete jen dřevo s maximálním stupněm tvrdosti 4 – tvrdé dřevo. Nejtvrdší dřevo v Česku má akát, nejměkčím dřevem je borovice.Dřevo je žluté, někdy narůžovělé až šedooranžové. Je stejnoměrné, bez výrazných letokruhů a barevně odlišeného jádra. Je měkké, pevné, snadno se štípe, dá se řezat dláty i přes vlákna.
Jak vypadá list olše : Listy jsou střídavé, jednoduché, pilovité, u olše lepkavé na konci vykrojené, u olše šedé na konci špičaté. Květem jsou jednopohlavné jehnědy rozdílného tvaru. Samčí jehnědy jsou dlouhé a převislé, samičí krátké a elipsovité. Objevují se ještě před vyrašením listů.