Jak vypadá zimolez?
Květy jsou trubkovitého tvaru a přicházejí v různých odstínech bílé, růžové nebo červené barvy. Kvete na jaře a v létě a je atraktivní pro opylovače, jako jsou včely a motýli. Plody zimolezu tatarského jsou kulaté až oválné bobule, které dozrávají v létě a mají červenou nebo oranžovou barvu.Nejvhodnější pro výsadbu je podzim, lze vysazovat ovšem i na jaře (kontejnerované a dobře prokořeněné rostliny lze bez obav vysadit i v průběhu sezony).Doporučujeme pravidelnější prořezávání zimolezu – zhruba každý rok až dva. Vysokou úrodu lze získat při průměrné délce přírůstků nejméně 20cm. Proto je dobré staré větve zahušťující korunu v 8mém až 10tém roce vyříznout "na čípek".

Jak voní zimolez : Má hořko-sladkou, malinko “pendrekovou” sofistikovanou vůni, která se skvěle doplňuje s citrusy, patří k tónům srdce. Zimoléz má široké uplatnění v parfumářství i léčitelství. Květy jsou silně vonné. Kvete od července do srpna a voní nejvíce večer, což přitahuje velké roje motýlů, opylující květiny.

Kdy kvete zimolez

Květy jsou žlutobíločervené a vykvétají v červnu a červenci. Plodem je tmavě červená bobule, která je jedovatá. Tento zimolez upřednostňuje slunné či polostinné stanoviště, ve stínu méně kvete. Vyhovují mu propustné, živné, ideálně zásadité půdy s dostatkem vláhy.

Jak chutná zimolez kamčatský : Zimolez kamčatský Blue Treasure je odrůda s kulatějšími plody, které dorůstají velké 2, 5 – 3cm. Zrají od poloviny června. Chuťově jsou plody dobré, navinule sladké, příjemné chuti. K úspěšnému pěstování potřebuje opylovače, jinou odrůdu zimolezu.

Začíná plodit už druhý rok po vysazení. Nejvyšší úrodu dosahuje v 8. -10. roce, průměrně 2,5 kg z keře, max.

Nic takového se většinou nestalo, keře mají jen po vegetačním období a čekají na další.

  1. Stanoviště a výsadba – zimolezy vyžadují slunné stanoviště, nejlépe s celodenním slunečním svitem a dostatkem prostoru.
  2. Hnojení a závlaha – k úspěšnému pěstování je potřebný dostatek vody.

Jak vypadá zimolez kamčatský

Tato lonicera patří mezi užitkové dřeviny, keř dorůstá do výšky 2 m a je hustý a bohatě rozvětvený. Kvete brzy na jaře drobnými bílými květy, které vyrůstají z paží listů. Později se tvoří dlouhé modré plody podobné borůvkám. Podobnost je v chuti a v barvě plodů, tvar je však protáhlý.Zimolez (Lonicera, u Presla zimoleyz, tedy současným pravopisem zimolejz) je rod rostlin patřící do čeledi zimolezovité (Caprifoliaceae). Jsou to keře, liány nebo nízké stromy se vstřícnými jednoduchými listy a bílými, žlutými, růžovými nebo červenými, často nápadnými a vonnými květy.Většina rostlin v zimě sice odpočívá, ale jsou i takové, které jakoby se už nemohly dočkat jara. Jde třeba o vilíny, lýkovce, čemeřice, talovíny, z cibulovin sněženky, bledule a šafrány.

Zimolez se vyskytuje volně v Evropě, Asii, Americe a sverní Africe. V ČR jsou původní 2 druhy – zimolez obecný a zimolez černý. Jedná se o odolné a vytrvalé rostliny, které nemají žádné nároky na péči. Postačí jim běžná půda a polostnín.

Jak se starat o zimolez kamčatský : Zimolez kamčatský, známý také jako kamčatská borůvka, je nenáročná rostlina, která roste na slunném i polostinném stanovišti, nemá speciální nároky na půdu a zálivku, také péče o keř samotný není nijak náročná. Jakmile nám rostlina zakoření, není třeba se o ni prakticky vůbec starat. Navíc je plně mrazuvzdorná.

Jak rychle roste zimolez kamčatský : Dorůstají do výšky asi 1,5 až 1,8 metru, do šířky o trochu méně. Proto se dají volně kombinovat právě například s rybízem, ale dodržujte mezi rostlinami rozestup asi jeden metr. V prvních letech po výsadbě roste zimolez kamčatský středně silně, a díky tomu se do plné plodnosti dostane přibližně za čtyři roky.

Proč neplodí zimolez

Problém neplodnosti bývá většinou jinde. Keře kvetou velmi brzy na jaře a květy jsou odkázány na opylení hmyzem často v době, kdy včely ještě nelétají. Proto je může opylit jen hmyz aktivní i za nižších teplot, například čmeláci, které můžeme nabídkou potravy i míst k hnízdění na zahradu přilákat.

Rostliny přečkávají zimu velmi rozmanitým způsobem. Některé přežívají jen v podobě semínek, spor, to jsou jednoletky – třeba plevel merlík. Některé rostliny se rozhodly přežívat zimu v podobě cibulí a hlíz, to jsou známé trvalky jako krokusy, sněženky aj.Už se těšíte na jaro Jaké květiny kvetou v zahradách jako první

  1. Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) Skutečně jsou právě květy sněženek těmi prvními v zahradách.
  2. Šafrán jarní (Crocus vernus) čili krokus.
  3. Narcisy (Narcissus)
  4. Tulipány (Tulipa)
  5. Sasanka hajní (Anemone nemorosa)
  6. Bledule (Leucojum L.)

Kdy začne plodit Borůvka : Výživa a hnojení a růst borůvek

můžete použít hnojivo na rododendrony. Nepoužívejte hnojiva, která obsahují vápník. Je dobré využít jak startovací hnojiva při výsadbě, tak dohnojování v průběhu vegetace. Kanadské borůvky začínají plodit čtvrtým rokem, plné zralosti dosahuje rostlina v šesti letech.