Kaštanovník setý, latinsky jako Castanea sativa Mill, jinými názvy též kaštanovník jedlý nebo jen jedlý kaštan, je opadavý strom z čeledi bukovitých. Strom se nejčastěji pěstuje pro jeho plody – kaštany. Ty jsou jedlé a velmi výživné, mají vyšší energetickou hodnotu než brambory.Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) je u nás běžně nazýván kaštanem. Za pravý kaštan je však označován kaštanovník setý (Castanea sativa), což je strom známý svými jedlými semeny – kaštany ukrytými v hustě osténkatém obalu. Pěstuje se zejména v jižní Evropě.Jírovec je listnatý strom. s obvykle poměrně krátkým kmenem, jehož šedohnědá borka se šupinovitě odlupuje. Před olistěním ho poznáme podle nápadných velkých lepkavých pupenů, ze kterých na jaře vyraší nové listy připomínající zelené dlaně složené z 5 až 7 lístků.
Jak vypada jedlý kaštan : A jak kaštany rozeznat Podívejte se na vnější obal kaštanu. Jedlý kaštan má vnější obal hnědý s dlouhými štětinami a obsahuje 2–3 semena (malá, zploštělá). Vnější obal koňského kaštanu je tlustý a zelený s krátkými širokými hroty a obsahuje JEN JEDNO větší oblé semeno.
Jak se jmenuje listnatý strom
Listnatý strom (listnáč) je strom, který nese listy v běžném slova smyslu (nenese jehlice). Většina listnatých stromů mírného pásu je opadavých, jako bříza (Betula), jasan (Fraxinus), dub (Quercus), buk (Fagus) nebo javor (Acer), ale některé, jako planika (Arbutus), jsou i stálozelené.
Který strom má mělké kořeny : Smrk ztepilý, náš nejhojnější jehličnatý strom, má mělké kořeny na rozdíl od borovice, která má kořeny velmi hluboké. Proto je smrk velmi náchylný k vývratům. Korunu stromu má kuželovitou stejně jako jedle bělokorá a modřín opadavý.
Postup přípravy
- Připravíme si jedlé kaštany stejné velikosti. Pro jednu osobu 10-20 ks.
- Každý kaštan nařízneme do kříže. Předehřejeme troubu na 200 °C.
- Dáme do trouby a pečeme přibližně 15 minut. Pokud je kaštan rozevřený a voňavý máme hotovo.
- Kaštany můžeme podávat k masu, nebo jen tak na chuťovku a pro zahřání.
Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos
- zlepšují kvalitu kůže, vlasů a nehtů
- prospívají krevnímu oběhu a srdci (vhodné jsou při vysokém krevním tlaku)
- jsou vhodné při revmatismu.
- jsou dobré na žaludek a podporu trávení
- působí detoxikačně
- potlačují únavu a bolesti hlavy.
- podporují imunitu.
Jak vypadá strom na jaře
Kmen mladých stromů často vypadá jako ulitý z černého železa. Pupeny habru jsou drobné, štíhlé a rostou střídavě. Mají červenavě hnědou barvu, zatímco větvičky jsou tmavší, skoro černé. Nápadné je na pupenech také to, že působí ojíněným a jakoby vysušeným dojmem, jako by měly na povrchu tenké suché šupinky.Kaštany do kapsy
Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.Plody dětského podzimního snažení pak slouží jako potrava zejména pro jeleny. Srnci ani divoká prasata podle myslivců kaštany nevyhledávají. „Připravujeme je ale pro jelení zvěř, a to tak, že je zašlapeme do země a zvířata si je sama vyhrabávají. Vhodnější by byly žaludy, které by přišly vhod veškeré zvěři.
Dub nikdy úplně neopadá. Část listí z dubů sice opadává už na konci podzimu, aby se zabránilo velkému odpařování vody přes zimu. Poslední lístky shazuje ale až na jaře, když už raší listy nové.
Jak se jmenuje strom kterému rostou šišky nahoru : Jedle má krátké jehličky, které jsou z jedné strany stříbrné a z druhé zelené. Má dlouhé šišky, které ale na zemi nenajdeme, protože šiška se po dopadu na zem rozpadne. Její dlouhé šišky rostou směrem nahoru.
Který strom má nejhlubší kořeny : Nejhlubší kořeny: strom Boscia albitrunca z pouště Kalahari v jižní Africe. Kořeny mohou dorůst až 68 metrů hluboko!
Na kterém stromě rostou jehnědy
Vrba jíva je dvoudomá, kvete v březnu a dubnu před rašením listů. Květy jsou uspořádány v nápadná, stříbřitě lesklá jehnědovitá květenství, 2,5–3,5 cm dlouhá (samičí jehnědy jsou delší a štíhlejší). Samčí květy mají dvě tyčinky, samičí květy mají jednu nektariovou žlázku a černé, dlouze chlupaté listeny.
Jedlé kaštany pečené na pánvi: Na středně rozehřátou pánev nasypeme nařízlé kaštany a za občasného promíchání a zatřesení pánví pečeme do ztmavnutí (ne zčernání) skořápky cca 10 minut, naříznuté kříže se nám začnou otevírat a pukat. Takto upečené kaštany po mírném zchladnutí oloupeme i se slupkou pod skořápkou.Nakrájenými či nastrouhanými kaštany naplníme vhodnou skleněnou nádobu a zalijeme je 40% bílým alkoholem (např. vodkou) Necháme stát 14 až tři týdny. Nádobu každý den opatrně protřepeme. Pak tinkturu scedíme, nejlépe přes nebarvené bylinkářské plátno, do uzavíratelné nádoby.
Jak dlouho se pečou jedlé kaštany : 1Rozehřejeme si troubu na 200°C. Kaštany jeden po druhém nařízneme na jejich vypouklé části do kříže. Nářez by měl být hluboký přibližně 1/2 cm a dlouhý 2 cm. 2Připravené kaštany klademe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme při 200°C přibližně 10 minut.