Rýmovník na ozdobu
Jako okrasnou pokojovou rostlinku jej můžete pěstovat v květináči. Obecně se doporučuje maximálně po 3 sazeničkách v jednom a po dorostu 15cm zastřihnout. Jednou za rok měnit zeminu a zalévat: v létě více (mě se osvědčilo 2x týdně) a v zimě méně (1x týdně).Tato rostlina zaujme na první pohled silnými, dužnatými listy (i z toho důvodu není příliš vhodná na sušení) a intenzivní vůní, která připomíná směs meduňky, máty a eukalyptu. Ve volné přírodě má tvar keře a dorůstá až do výšky jednoho metru.Použití Postup: Protřepat, vstříknout do obou nosních dírek, nechat 5 vteřin působit a vysmrkat. V případě nachlazení, nebo alergické rýmy: 5x denně, 3 vstřiky za sebou.
Proč žloutnou listy rýmovníku : Zálivka Rýmovníku:
Příliš vody škodí kořenum, které v květináči tlí a odumírají. Listy začnou žloutnout a opadávat.
Kde zastřihnout rýmovník
Zaštipovat by se měl pravidelně, a to vrcholové výhony vždy nad párem listů. Pokud ale rostlina tvoří tenké výhony, nikdy jste ji nezaštipovali, nebojte se ji zkrátit až na hlavní stonky a celé šlahouny tak odříznout.
Jak se starat o rýmovník : Rýmovník má rád dostatek světla, na polední žár ho ale nedávejte. V pokojových podmínkách snáší všechna umístění, ideální je však východní nebo západní okno, kam část dne svítí sluníčko. Rozhodně se vyhněte průvanu, riziko je hlavně na podzim a v zimě, kde je citlivá na nastydnutí od otevřeného okna při větrání.
Zdravotní účinky rýmovníku
Pravidelná konzumace listů z rýmovníku může posílit váš imunitní systém a díky diuretickým účinkům dokáže odplavit přebytečnou tekutinu z těla, soli a škodlivé látky. Tím zlepšuje zdraví ledvin a lymfatického systému. Rýmovník se také pyšní mírně sedativními účinky.
Každý druh má určité léčivé účinky, které jsme se naučili využívat. Rýmovník citronový, eukalyptový, purpurový a molici stříbrnou. Rýmovník obecně je velkým zdrojem vitamínu C, který je známý pro své antioxidační schopnosti. Vitamíny skupiny A a karotenoidy, které podporují dobrý zrak.
Jak dostat rýmu z dutin
Proto je vhodné podávat dostatek tekutin, zvlhčovat vzduch, proplachovat nos a používat éterické oleje do aromalampy. Nejlépe vám uleví a uvolní dýchací cesty eukalyptus, citrusy či různé silice jehličnanů. Kromě zvlhčování vzduchu pomůže s uvolněním nosu také inhalace minerální vody – například Vincentky.Jak je možné léčbu rýmy urychlit
- Smrkat, smrkat, smrkat. Tím, že ze sebe dostanete co největší množství hlenů, pomáhají tělu rychle se zbavit virů a bakterií, které se právě v nosní sliznici usídlili.
- Inhalujte páru.
- Doplňujte minerály a vitamín C.
- Výplachy nosní dutiny solným roztokem.
- Použijte kapky a spreje proti rýmě
Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.
Rostliny potřebují dostatečné množství světla, aby mohly fotosyntetizovat a správně růst. Pokud rostlina dostává příliš málo světla, mohou se u ní vyvinout žluté listy a předčasně opadat. Na druhou stranu, pokud rostlina dostane příliš mnoho světla, listy se mohou spálit a zhnědnout.
Kam umístit rýmovník : Rýmovník má rád slunná stanoviště, ideální je pěstování na východním nebo západním okně. Pozor na jižní expozici a úpal. Rostlina dobře snáší i suchý vzduch, nemusíme ji rosit, zaléváme běžným způsobem, jen nenecháváme přemokřený substrát.
Jak dlouho louhovat rýmovník : Vložte je společně s lístky rýmovníku do misky a zalijte vroucí vodou. Lístky je nutné stlačit pod hladinu. Pomoci si můžete třeba talířem. Poté nechte louhovat přibližně 1 až 2 dny.
Jak dlouho se louhuje rýmovník
Stačí vložit jeden až tři čerstvé lístky do šálku horké vody a nechat louhovat přibližně 3 minuty. Pro podporu účinků tohoto čaje je vhodné pít jej ještě teplý. Rýmovníkový čaj dobře funguje také při astmatu stejně jako při žaludečních obtížích a vysokém krevním tlaku.
Začíná typicky počátečním „suchým“ stadiem se zvýšenou únavou, bolestmi hlavy, pocitem sucha a svěděním v nose. Během několika hodin se objevuje vodnatá sekrece, ucpaní nosu, slzení, ztráta čichu. Na toto stadium navazuje za několik dní stadium hlenovité sekrece, při němž místní i celkové obtíže pozvolna ustupují.Jaké jsou příznaky zánětu dutin Hlavním příznakem zánětu dutin je rýma, nejprve vodnatá a později hnisavá. Pro zánět „čelních“ dutin je typická také bolest hlavy způsobená ucpanou dutinou. Nemoc mohou doprovázet i další příznaky jako teplota až horečka, slabost, únava, bolest svalů, bolest v krku či bolest zubů.
Jak se pozná zadní rýma : Příznaky zadní rýmy
- pocit ucpaného nosu a nemožnost volně dýchat.
- tlak nebo bolest v nosních dutinách.
- zahlenění v krku a nahoře na patře.
- dráždivý kašel, který se zhoršuje v leže.
- zalehnutí uší
- chrapot a škrábání v krku.
- bolest hlavy.