Jak vypadá průjem u kojence?
Příznaky průjmu u dětí

V každém případě je však kojenecká stolice mnohem řidší, než mají dospělí. Pokud je tekutá, vodnatá nebo častější a objemnější, může se jednat o průjmové onemocnění.Základem léčby je rehydratační roztok, probiotika a dieta při průjmu u dětí. Pravidlo zní, nic mastného, pouze dietní jídelníček při průjmu. Může rýži, banán, strouhané jablko, brambory, kuřecí a krůtí maso, starší pečivo a to vše v malých porcích. Dobrý je i černý čaj bez kofeinu, mírně slazený.Nejdříve tedy několik slov o normální stolici kojených novorozenců a malých kojenců: Má konsistenci míchaných vajíček a i podobnou – žlutou barvu. Může být i velmi řídká, zanechávající velký barevný lem na pleně. Po delší době na vzduchu se žlutá barva mění na zelenou, a to bývá nejčastější případ obav maminek.

Jak poznat průjem : Akutní průjem vzniká náhle. Cítíte křeče v břiše, nevolnost, slabost, někdy i horečku a za chvíli již hledáte dveře od toalety. Za průjem se označuje častá a řídká stolice 3-5 krát po sobě. Stolice navíc zapáchá a má nepřirozenou barvu.

Jak poznam že miminko má zácpu

Protože každé dítě je jiné, nelze zácpu diagnostikovat podle frekvence stolice dítěte, ale spíše podle její velikosti a konzistence. Pokud vaše dítě trpí zácpou, bude jeho stolice suchá a tuhá nebo také nezvykle malá či velká. Průchod takové stolice může způsobovat namáhání nebo bolest.

Jak se projevuje dehydratace u miminka : Dehydratace u kojenců a batolat

  1. suché, popraskané rty.
  2. méně časté močení (méně než šest mokrých plen denně)
  3. suchý jazyk.
  4. hluboké dýchání
  5. propadlá fontanela na hlavičce.
  6. vznik šedých kruhů kolem očí (tzv. halonované oči)
  7. dítě při pláči neprodukuje slzy.

Podávejte kojenci tekutiny častěji než obvykle, hlavně vodu. Pokud vaše dítě již jí pevnou stravu, podávejte mu potraviny, které mají zahušťovací účinek, např. rýžovou kaši nebo rýži, vařenou mrkev, těstoviny, vařené ovoce (např. jablko), případně čaj ze sušených plodů.

Vlivem nemléčných příkrmů mění stolice svou barvu více do hněda, někdy můžeme pozorovat také příměs hlenu. Stolice je většinou kašovitá a typický je pro ni hnilobný zápach. Denní počet je individuální, v průměru by se měl pohybovat mezi 2 až 3, ale znovu ani jedna stolice za den není ničím neobvyklým.

Jak vypadá hladová stolice

“hladová stolice“ Mluvíme tak tehdy, jestliže jde o špatně prospívajícího kojence s plochou váhovou křivkou. Stolice je tmavě hnědá, málo obsažná a masťovitá, s velkou příměsí hlenu. Někdy ale může být brčálově zelená, je jí také málo a je velmi řídká.Průjem je nejčastějším onemocněním trávicího traktu, týká se všech věkových kategorií. Jedná se o příliš časté vyměšování nezvykle řídké stolice. Za průjem můžeme označit 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den.Normální barva stolice se pohybuje od světle hnědé až po tmavě hnědou, což je výsledkem trávení potravy a přítomnosti bilirubinu, žlučového pigmentu, který vzniká při rozkladu červených krvinek v játrech.

Jak rozpoznat, že jde o zácpu

  • Děťátko pláče a je zřejmé, že se necítí ve své kůži, krčí se a zatíná pěstičky;
  • Má velmi tvrdé bříško;
  • Odmítá jíst;
  • Stolice je tvrdá, suchá až drobivá a nezvykle zapáchá;
  • V oblasti konečníku se objeví krev;
  • Vyprazdňování tvrdé stolice přetrvává více než 48 hodin.

Jak dlouho muze trvat zácpa u kojence : Občasná zácpa je poměrně normální jev, nicméně pokud stav trvá dva týdny nebo déle, může jít o chronickou zácpu a v tom případě, je třeba navštívit lékaře.

Jak poznat nedostatek vody : Mírná dehydratace:

  1. žízeň
  2. sucho v ústech.
  3. snížená sekrece slin.
  4. suché rty.
  5. únava.
  6. bolest hlavy.
  7. zácpa.
  8. lehká závrať při rychlém vstávání

Jak se projevuje přehřátí miminka

Přehřáté miminko má zarudlé tvářičky, potí se a je neklidné. Nezapomeňte proto na pitný režim či častější kojení a dítě nechte ve stínu přikryté pouze bavlněnou plenou. Z horka se mohou na zádech a hrudníčku objevit i potničky a zadeček miminka je náchylnější k opruzeninám.

Miminka kakají několikrát denně. U kojenců,které kojíme mateřským mlékem to může být klidně i desetkrát za den a nejde o něco nepřirozeného, zvláště pokud nám hezky přibývají na váze. S postupem času frekvence kakání klesá a kolem třetího měsíce je to přibližně jednou až dvakrát denně, čili podobně jako u dospělých.Jaká by měla být četnost stolice u kojeného dítěte V prvních týdnech po narození může mít dítě stolici až 10x za den. S přibývajícími dávkami mateřského mléka a vyvíjející se funkcí zažívacího ústrojí se jejich počet snižuje a ustálit by se měl na 5 až 7. Ovšem ničím neobvyklým nejsou ani 1 až 2 stolice za den.

Jak vypadá jílovitá stolice : Pokud jsou výkaly bledé, bílé, šedé nebo zbarvené jako hlína, může to znamenat, že žlučové kameny blokují žlučové cesty nebo nejsou v pořádku žlučník, játra nebo slinivka. Takový výkal, který má bledší barvu, je mastný, plave a je páchnoucí, znamená, že tuk ve vašem jídle není správně tráven.